Levnější bydlení: Jak snížit spotřebu tepelného čerpadla?

Hledáte způsob, jak co nejvíce ušetřit na energiích? Ideálním řešením je tepelné čerpadlo, díky kterému můžete vytápět a ohřívat vodu nejen ekologicky, ale hlavně za velmi nízkou cenu. V tomto článku se proto podíváme na náklady a spotřebu, které můžete při pořízení a provozu tepelného čerpadla očekávat, a jak je snížit.

Ohřev vody a vytápění tvoří ten největší podíl spotřebované energie u většiny běžných rodinných domů. Společně se na ně vynaloží téměř 80 % energie, kterou dům vyžaduje. Což se v ročních nákladech může vyšplhat až na statisícové částky.

Tepelné čerpadlo je moderní a ekologický zdroj tepla, kterým lze výrazně snížit spotřebu energie ze sítě. V současné době nejpoužívanější typ tepelných čerpadel je systém vzduch-voda odebírající energii ze vzduchu. S tímto tepelným čerpadlem lze při náhradě stávajícího elektrokotle u objektu s tepelnou ztrátou 8 kW, tedy u objektu s dispozicí 4+1, průměrně uspořit až 90 tisíc korun za rok, tedy dvě třetiny ročních nákladů na elektrickou energii.** Navíc je narozdíl od kotlů na pevná paliva bezobsluhové a ušetříte místo na skladování pelet či jiného paliva.

Ušetřete díky tepelnému čerpadlu
Zdroj: stiebel-eltron.cz

S jakými pořizovacími náklady počítat?

Při výpočtu ušetřených nákladů musíte vždy začít pořizovacími náklady. Ty se u tepelného čerpadla pohybují od 150 do 400 tisíc korun. Zde ovšem doporučujeme vybrat tepelné čerpadlo od kvalitního výrobce a s dobře nadimenzovaným výkonem. Nejde totiž jen o životnost, ale například také o hlučnost a snadnost instalace.

Cenu za tepelné čerpadlo však snadno snížíte, když využijete dotační programy. Například v rámci programu Ministerstva životního prostředí Nová zelená úsporám můžete ušetřit na pořízení tepelného čerpadla až 140 000 Kč

Co se týče provozních nákladů, tak ty jsou naprosto zanedbatelné. Jde především o pravidelné čištění výměníku tepla a kontrolu chladiva. A co tedy spotřeba elektrické energie na provoz?

Jak snížit náklady na provoz tepelného čerpadla?

Jak jsme již uvedli, spotřebu energie pomocí tepelného čerpadla snížíte až o 70 procent, v zimních měsících přesto účet za elektřinu může vystoupat k několika tisícům. Doporučujeme proto využít propojení s fotovoltaickými panely, díky kterým spotřebu elektrické energie z rozvodné sítě výrazně snížíte.

Vzhledem k tomu, že se jedná o zelenou energii, i zde můžete využít dotaci z Nová zelená úsporám. Při nákupu čerpadla a jeho propojení s fotovoltaikou dotace činí až 140 000 Kč.

Venkovní tepelné čerpadlo Stiebel Eltron
Zdroj: stiebel-eltron.cz

Jak na tom jsou jiné druhy topení?

Vraťme se k našemu příkladu. Při obytné ploše 180 m2 a vytápění elektrokotlem spotřebuje čtyřčlenná rodina jen na vytápění zhruba 20 000 kWh ročně, což při ceně 6 Kč za kWh znamená asi 120 000 Kč ročně. 

U kotle na tuhá paliva se jedná pro stejný dům o náklady ve výši zhruba 20-40 000 Kč ročně, záleží však, jakým palivem topíte. U topení plynem se pak tyto náklady vyšplhají až k 60 000 Kč.

Jak tedy můžete vidět, instalace tepelného čerpadla se jednoznačně vrátí v rámci několika let, při zapojení fotovoltaiky se doba návratnosti výrazně sníží. Konkrétní úsporu si ale nechte spočítat odborníkem, protože různé typy tepelných čerpadel, výrobci, rodiny či rodinné domy mají různé požadavky, a tak je třeba všechny náklady počítat individuálně.

** Výpočet zahrnuje celkovou úsporu při využití tepelného čerpadla jak pro vytápění ( 20 MWh ) , tak pro přípravu teplé vody ( 3,2 MWh ). Dále počítá s celkovou konečnou cenou elektrické energie 6 Kč/kWh včetně DPH.

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *