Chodit neustále s mokrými koly v podpaží nebo si utírat pot z čela není nic, co by nám přidalo na sebevědomí. Nadměrné pocení trápí čím dál více lidí, proto se dnes zaměříme na to, co nadměrné pocení způsobuje, prozradíme účinné tipy proti pocení i zda je možná léčba.
Co je hyperhidróza?
Pojem hyperhidróza označuje právě nadměrné pocení. A to takové, ke kterému dochází bez zjevné aktuální příčiny. Pokud vás skutečně trápí hyperhidróza, poznáte to jednoduše – potíte se totiž i bez fyzické aktivity nebo stresu, když jste v naprostém klidu.
Rozlišovat můžeme dva základní typy hyperhidrózy:
- primární hyperhidróza, u které příčina není známa a často se jedná o dědičný – genetický problém
- sekundární hyperhidróza, které bývá příznakem jiného onemocnění, nezdravého životního stylu a špatných stravovacích návyků, stresu a kouření nebo jako vedlejší účinek léků.
Nadměrné pocení způsobené sekundární hyperhidrózou pak můžeme dále dělit na:
- generalizovanou hyperhidrózu, kdy pocení zasahuje větší plochy nebo celé tělo,
- fokální hyperhidrózu, která nejčastěji způsobuje:
- nadměrné pocení v podpaží, dlaní nebo chodidel
- nadměrné pocení hlavy, obličeje nebo vlasů
- nadměrné pocení zad nebo třísel.
Příčiny nadměrného pocení – hyperhidrózy
Většinou je na vině porucha autonomních procesů našeho těla. Zjednodušeně pak náš moze i ve zcela běžných situacích vysílá do těla signál, že potřebuje ochladit, přestože tomu tak není.
Jak už jsme zmínili, může se jednat o dědičnou záležitost – tedy primární hyperhidrózu, ve většině případů se ale naopak jedná o sekundární hyperhidrózu, kterou nejčastěji vyvolává:
- stres, úzkost nebo psychické problémy,
- obezita a nevhodné stravovací návyky,
- hormonální změny (např. těhotenství, menopauza …),
- jiná onemocnění (mezi časté patří zejména cukrovka, poruchy štítné žlázy a srdeční onemocnění),
- časté požívání alkoholu,
- nadměrná konzumace kávy,
- kouření,
- užívané léky (pocení je častým vedlejším účinkem).
Hyperhidróza se poprvé většinou objevuje u mladých lidí – v rozmezí 14 až 25 let.
Jak se zbavit nadměrného pocení?
Přesto, že oproti vážným nemocem vypadá hyperhidróza jako banální problém, každý, kdo nadměrným pocením trpí, moc dobře ví, o jak nepříjemnou poruchu se jedná. Proto pro vás máme několik možností, jak se zbavit hyperhidrózy …
1) Odhalte příčinu hyperhidrózy
Dříve než přistoupíte k radikálnějšímu řešení, byste se vždy měli snažit odhalit příčiny nadměrného pocení. Ty hlavní a nejčastější jsme si vypsali výše, zkuste tedy sledovat, kdy k nadměrnému pocení nejčastěji dochází a případně bojovat (pokud je to možné) přímo s příčinou a ne pouze potlačovat příznaky.
2) Bylinky proti pocení
Z bylinek pomáhá proti nadměrnému pocení zejména šalvěj lékařská, kterou můžete užívat jako odvar či čaj nebo si dát příjemnou šalvějovou koupel. Stejně dobře funguje i koupel v odvaru z listů ořešáku.
Zakoupit ale můžete rovnou hotové bylinkové směsi proti pocení – ať už jsou určeny ke koupelím nebo k celodennímu popíjení.
Pokud je vaše pocení způsobeno stresem, existuje celá řada bylinek, které jej dokážou potlačit a uklidní vás, patří mezi ně například kozlík lékařský.
Proti pocení skvěle funguje také zelený čaj, pozor ale na možné zvýšení krevního tlaku – obsahuje tein (tedy čajový kofein).
3) Léky proti pocení
Při silném pocení můžete vyzkoušet i tzv. anticholinergika – tedy léky, které blokují tvorbu potu. Zároveň ale bohužel často způsobují zadržování moči, sucho v ústech nebo rozmazané vidění.
4) Iontoforéza a botulotoxin
Jedná se o dermatologické řešení nadměrného pocení, které ovšem nemá trvalé působení a je potřeba jej v určitých intervalech opakovat.
Iontoforéza – pomocí mírného elektrického proudu jsou dočasně uzavírány potní žlázy. Ideální řešení, pokud se vám potí zejména dlaně nebo chodidla. Výsledek trvá zhruba jeden měsíc.
Botulotoxin máme spojen s jinými zákroky, stejně efektně ale dokáže snížit aktivitu potních žláz. Výsledek je potřeba po několika měsících vždy opakovat a jedná se o poměrně drahou proceduru.
5) Chirurgická léčba nadměrného pocení
Pokud je hyperhidróza opravdu vážná, je možné přistoupit k vyříznutí podkožní tkáně (nejčastěji v podpaží), díky čemuž jsou potní žlázy zcela odstraněny.
Jedná se o trvalé řešení, které ale často doprovází celá řada nepříjemných následků od omezení hybnosti v operované části až po vtažení jizvy.
Alternativou je endoskopický zákrok – tzv. hrudní sympatektomie, při které jsou přerušena pouze nervová spojení, která odpovídají za nadměrné pocení.
Tipy a triky na nadměrné pocení
Znáte příčinu nadměrného pocení a nechcete se pouštět do výrazných zákroků? Máme pro vás několik tipů, jak nadměrné pocení eliminovat nebo úspěšně maskovat …
- pravidelně se sprchujte a dodržujte hygienu
- používejte účinné antiperspiranty
- omezte kofein, alkohol, kouření a další možné příčiny
- vyhýbejte se ostrým a kořeněným jídlům (zejména cibule, česnek, kari a kmín)
- vyzkoušejte nenápadné vložky proti pocení
- noste zejména věci z přírodních materiálů nebo ze speciálních materiálů, které na sobě pot nedají znát a zabraňují tvorbě bakterií – a tedy i nepříjemného zápachu
- noste si s sebou převlečení – raději se nenápadně převléct, než za sebou táhnout nehezký odér
Pokud se nadměrné pocení objevuje také v noci, zvažte pořízení kvalitních prodyšných polštářů, které eliminují pocení, a používejte lehké přikrývky. Samozřejmostí by mělo být bavlněné povlečení.
Zdroje: https://botanic.cz/magazin/nadmerne-poceni a https://zdravi.euro.cz/leky/jak-zabranit-nadmernemu-poceni/
Martina se tvorbě a úpravě textů věnuje již od školy. Vystudovala ekonomické lyceum, přesto dává přednost přírodě, zahrádce a zdravému životnímu stylu. Již přes deset let funguje jako freelancer v oblasti IT a online projektů, v posledních letech však převažuje právě copywriting, který se jí stal vedle rodiny a turistiky velkým koníčkem.