Petechie, které se objevují na kůži a sliznicích, vypadají jako malé červeně, hnědě nebo dokonce fialově zbarvené skvrny. Na svědomí je mají popraskané kapiláry alias tenké cévky, které vedou kůží. Někdy je jich tolik, že na první pohled připomínají vyrážku. Příčiny vzniku petechií jsou různé. Zejména na nohou mohou být důsledkem jak mechanického poškození (tedy například úrazu), tak i nemocí.
Mnohočetnému výskytu petechií se někdy říká purpura. V počátcích jejich vzniku vždy stojí poškození kapilár, díky němuž červené krvinky procházejí bez jakékoliv překážky jejich stěnami a vylévají se do tkání, což má za následek vznik červených skvrn na těle. Obvykle nejsou nebezpečné a samy zmizí během několika dní – existují však i výjimky.
Jak poznat petechie
Jde o ploché skvrny na kůží, které se od svého okolí liší barvou (mohou být červené, hnědé nebo fialové). Jejich průměr obvykle nepřesahuje 3 mm. V počátcích vypadají jako drobné tečky, ale obvykle se vyskytují spíše ve shlucích, které připomínají vyrážku. Jejich charakteristickým znakem je také to, že po zmáčknutí neblednou. Vyskytují se u dětí i dospělých a mohou být rozesety po celém těle. Nejčastěji se však objevují na pažích, hrudníku, obličeji, břiše, nohou a chodidlech.
Jak vznikají petechie
Nejčastěji petechie vznikají díky dočasnému zvýšení tlaku v cévách, tedy například při intenzivním kašli, pláči nebo po zvracení. Na nohou jsou však častějším důvodem jejich vzniku mechanická poranění, která poškozují stěny cév. Nejčastěji se objevují po nějakém oděru nebo nárazu.
Závažné důvody vzniku petechií na nohou
Pokud si ovšem ničeho podobného nejste vědomi, měli byste zpozornět. Ke vzniku petechií totiž může vést i celá řada dalších faktorů, přičemž většina z nich si vyžaduje zásah lékaře. Mezi ty nejzávažnější patří:
- leukémie,
- lymfom,
- celiakie,
- užívání některých druhů léků,
- cytomegalovirus (CMV)
- kurděje
- streptokok v krku
- trombocytopenie
- virové hemoragické horečky (dengue, ebola, žlutá zimnice apod.)
- nedostatek koagulačních látek v krvi, které jsou zodpovědné za procesy srážení,
- nízká hladina krevních destiček,
- lupus erythematodes alias lupénka,
- hantavirus
- mononukleóza
- infekční endokarditida a další infekční onemocnění jako mononukleóza, spála,
- meningokok apod.,
- sepse.
Petechie způsobené leukemií a sepsí jsou rozpoznatelné poměrně snadno. U leukémie je jejich zbarvení červené nebo fialové. Postupně se navíc slévají do velkých lézí. Pacienti trpící tímto onemocněním si navíc často stěžují i na krvácení z nosu a z dásní.
K sepsi se váže tzv. petechiální vyrážka (nejčastěji bývá zmiňována v souvislosti s meningokokem). Petechie se v tomto případě zpočátku jeví jako drobné malé červené nebo fialové skvrny, ovšem velmi rychle vzájemně splývají a pokrývají nohy a jiné větší části těla doslova mozaikou skvrn. Velmi rychle také tmavnou. Nejde o samotný projev choroby, ale o reakci těla na infekci. Důležitý je včasný zásah, protože meningokoková infekce bývá v mnoha případech smrtelná.
Z léků patří mezi „nejčastější podezřelé“ tyto:
- antibiotika s účinnou látkou nitrofurantoin (makrobid) nebo s penicilinem
- antidepresiva s účinnou látkou desipramin – například Norpramin
- léky proti záchvatům s účinnou látkou karbamazepin – například Carbatrol, Epitol, Tegretol, apod.
- léky na ředění krve s účinnou látkou warfarin nebo heparin
- léky na srdeční rytmus s účinnou látkou atropin – například Atropen
- nesteroidní protizánětlivé léky
- sedativa s účinnou látkou chloralhydrát
Leckdy je může způsobit i chemoterapie, biologická léčba nebo například ozařování používané při léčbě rakoviny.
Jak na léčbu petechií
Pokud petechie na nohou vznikly v důsledku příliš intenzivní fyzické námahy nebo v důsledku konkrétního poranění nebo zvýšeného tlaku v cévách (kašel, zvracení nebo například intenzivní pláč), není jejich léčba nutná a spontánně vymizí do několika dní. Vhodné je obohatit jídelníček o vitamín C, který posiluje cévy nebo po dobu nejméně jednoho týdne užívat vitamínové doplňky. Podobně působí také rutin (přirozeně se vyskytuje například v pohance).
Pokud se však petechie objevily z neznámé příčiny, rozhodně vyhledejte lékaře. Udělejte to rovněž ve chvíli, kdy na sobě krom petechií zpozoruje i jiné závažné a neobvyklé příznaky, jako je například vysoká horečka, potíže s dýcháním, zmatenost nebo dokonce ztráta vědomí.
Pokud se ovšem objeví petechie u malého dítěte – novorozence nebo batolete – pak je návštěva odborníka na místě vždy. Mohou být totiž prvním příznakem mnohem závažnějšího onemocnění. Čekat se tedy rozhodně nevyplácí.
Zdroj: https://zdravi.euro.cz/leky/petechie-priciny-lecba/, https://www.rehabilitace.info/lidske-telo/petechie-co-je-to-jak-vznikaji-a-jak-se-leci/
Milovnice přírody s aktivním zájmem o bylinky a prostředky přírodní medicíny. Tomuto oboru se věnuje již řadu let a neustále se snaží rozvíjet své znalosti prostřednictvím různých seminářů a kurzů pod vedením odborníků.