Babičky měly rčení: „Jedno jablko denně a není třeba lékaře“. A zřejmě bude na této lidové moudrosti něco pravdy. Jablka, potažmo jablečný ocet je velice účinný – téměř – všelék. Jablečný ocet má různá využití a velmi oblíbené je především jeho pití před spaním.
Pro začátek je třeba zjistit, proč je jablečný ocet tak užitečný. Vyrábí se z rozdrcených, čerstvých jablek. Ta kvasí v dřevěných sudech a po ukončení kvašení se přecedí. Výsledkem je hustá hnědá tekutina. Jablečné octy jsou dvojího druhu. První je nefiltrovaný s tzv. „matkou“, což způsobuje, že je zakalený jakoby se sedimentem. Druhý je filtrovaný, ale postrádá „matku“.
„Matka“ v jablečném octu vypadá jako zakalený sediment. Takový jablečný ocet není filtrovaný a obsahuje bakterie a enzymy přínosné pro vaše zdraví. A právě nefiltrovaný jablečný ocet má ty správné benefity pro vaše tělo. Filtrování nebo rafinace odstraňuje „matku“ z jablečného octa a odstraní většinu dobrých bakterií.
TIP: Harmonelo recenze – účinná probiotika pro zdraví? Podívejte se, zda jsou populární sirupy s bylinkami tím pravým
„Matka“ je prostě základ. Právě podle její ne/přítomnosti se pozná kvalita tohoto produktu.
Jablečný ocet má široké využití. Od trávení, přes pleťovou kosmetiku po vlasy. Má antimykotické a antibakteriální účinky, poradí si s patogenními bakteriemi a viry v těle. A také pomáhá při hubnutí.
Neduhy, s nimiž si poradí jablečný ocet
Nejčastěji se tato přírodní medicína používá při těchto stavech:
- Špatným trávením jako reflux, pálení žáhy, nevolnosti, plynatosti
- Bolestmi břicha
- Stabilizuje hladinu cukru v krvi
- Pomáhá při hubnutí
- Detoxikuje organismus
- Snižuje krevní tlak
- Zpomaluje proces stárnutí
- Snižuje záněty
- Zlepšuje imunitu
TIP: Jak se vyhnout zánětu močových cest, co použít k jeho zmírnění i za jak dlouho odezní zánět močových cest
Jak se jablečný ocet používá a skladuje
Jablečný ocet vždy musíte zředit vodou, jinak hrozí riziko poleptání nebo popálenin. Otevřený nefiltrovaný ocet skladujte v chladničce a spotřebujte nejlépe do jednoho roku. Také ho nenechávejte na slunci. Jablečný ocet, jako jiné octy, obsahuje kyselinu octovou, takže kontaminace patogeny nehrozí.
Jablečný ocet a ředění
Žádný oficiální postup, jak ředit jablečný ocet neexistuje ani doporučení jak jej užívat. Většinou se smíchají dvě čajové lžičky jablečného octa se sklenicí vody. Drink můžete ochutit lžičkou medu nebo citrónu. Takto připravený nápoj pijte ráno a večer. Doporučujeme používat brčko, abyste zabránili degradaci zubní skloviny (ocet je slabá kyselina). Po
TIP: Ashwagandha účinky. Kdy prospívá a kdy škodí? Pro její účinky na zdraví ji systém tradičního indického lékařství Ájurvéda využívá již po tisíce let
Kdy jablečný ocet užívat
Pokud s pitím této přírodní medicíny teprve začínáte, můžete si ho nejprve dopřát pouze před spaním. Tehdy je totiž váš žaludek plný (nebo alespoň trochu), čímž se eliminují nežádoucí účinky jablečného octa (například pálen žáhy). Po týdnu až dvou je možné přejít na klasické schéma užívání ráno a večer, přičemž ráno je nejlepší jablečný ocet užívat na lačný žaludek. Pokud však máte potíže s trávením nebo překyseleným žaludkem, klidně si ho dopřejte společně se snídaní nebo až po ní.
Na ošetření pleti lze použít poměr 150 ml vody a 2 lžíce jablečného octa. Ovšem i zde dbejte na vlastní pocity, a pokud poměr nevyhovuje, upravte si ředění podle sebe. Neředěný ocet raději nepoužívejte, riskujete popáleniny.
Pozor na jablečný ocet by si měli dát lidé, kteří mají potíže s ledvinami nebo ti, kteří nemají konzumovat vyšší dávky draslíku. Jablečný ocet totiž obsahuje ve 100 gramech celých 73 mg draslíku.
TIP: 6 receptů na detoxikační sirupy, které zvládnete hravě i doma Postačí vám běžně divoce rostoucí bylinky
Dalším nežádoucím účinkem jablečného octu může být:
- Zhoršené zdraví zubů (používejte slánku, poté si vypláchněte ústa čistou vodou)
- Pocit sytosti – může způsobovat špatný příjem potravy
- Hyperkalémie
- Hypokalémie
- Zpomalení vyprazdňování žaludku
- Pálení v hrdle, především u dětí
- Pálení pokožky
Nežádoucí účinky se dostaví většinou při nesprávném ředění, dlouhém pobytu v ústech nebo na pokožce.
Tento lékařský termín označuje zvýšení hladiny draslíku v krvi. Při měření draslíku v krvi se normální hodnoty pohybují v rozmezí 3,8–5,0 mmol/l. O vážné hyperkalémii, kterou je třeba řešit, se pohybuje nad 6 mmol/l, o velmi nebezpečném stavu pak mluvíme při vzestupu hodnot nad 7 mmol/l. Je ovšem třeba vědět, že celkové zásoby draslíku v těle mohou být při tomto stavu nejenom zvýšené, ale i normální nebo dokonce snížené!
Při dlouhodobé konzumaci jablečného octa se však může objevit i hypokalémie. Celkové zásoby draslíku v těle se totiž sice zvednou, ovšem ten reálně využitelný v krevním řečišti klesne vlivem některých látek přítomných v jablečném octu pod žádoucí hranici. I tento stav je třeba určit odběrem krve. O nebezpečném stavu se hovoří při hodnotách pod 3,5 mmol/l hodnoty kalémie pod 1,5 mmol/l pak vždy vyžadují urgentní léčbu, protože mohou ohrozit život pacienta.
TIP: Jak umrtvit nerv v zubu doma rychle a bez prášků? Co použít k zmírnění bolesti a za jak dlouho odezní?
Jde především o vápník, draslík, beta karoten, pektin, fluor, vitamíny skupiny B (B1, B2, B6), hořčík, vitamín C, a také kyselinu pantothenovou, kyselinu octovou a kyselinu maleinovou. Kyselina maleinová přispívá ke zdraví cév a také k normální tvorbě červených krvinek. Draslík se stará o správnou činnost srdce a pektin alias jablečná vláknina pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi.
Je jablečný ocet prospěšný?
Jako každá potravina i jablečný ocet má své klady a příznivce a zápory a odpůrce. Pokud budete respektovat své tělo a naslouchat mu a nebudete jablečný ocet užívat nadměrně nebo v neředěném stavu, tak vám negativní účinky nehrozí.
Zdroj: https://www.ctidoma.cz/zivotni-styl/jablecny-ocet-dokaze-skvele-veci-rika-mudr-horacek-proc-je-pro-nase-telo-tak-prospesny, https://cestarelaxace.cz/jablecny-ocet/, https://irecept.cz/pijte-trosku-jablecneho-octa-chvili-pred-spanim-protoze-si-timto-zpusobem-vylecite-mnoho-nemoci/, https://www.zdravizone.cz/jablecny-ocet-nezadouci-ucinky/
Milovnice přírody s aktivním zájmem o bylinky a prostředky přírodní medicíny. Tomuto oboru se věnuje již řadu let a neustále se snaží rozvíjet své znalosti prostřednictvím různých seminářů a kurzů pod vedením odborníků.