Podélné a svislé rýhy na nehtech – co to znamená?

I když se to to málo ví, i nehty mohou být skvělým indikátorem našeho zdravotního stavu. Stačí jen sledovat některé důležité signály. Ale nejde jen o jejich lámání nebo třepení – pozornost byste měli věnovat i jejich vzhledu.

Závažným ukazatelem nejrůznějších zdravotních problémů mohou být především nejrůznější rýhy. Jak je poznat a na co si dát poté pozor?

Tip: Babské rady na plíseň nehtů. Jak se jí konečně zbavit?

Svislé nebo také vertikální rýhy na nehtech

Jde o jakási znamení, která se, jednoduše řečeno, táhnou už od nehtového lůžka a končí až ve špičce nehtu ( i když pozorný pozorovatel si jich může všimnout i dřív, protože se objevují společně s dorůstajícím nehtem).

Často se tyto jevy vyskytují u starších lidí, přičemž pravděpodobně souvisí se sníženou schopností obnovy buněk, jež se k vyššímu věku váže. Je také třeba zmínit, že obvykle mají svislé nebo také vertikální rýhy na nehtech stejnou barvu jako nehet v jejich okolí – ovšem pokud tomu tak není, měli byste zpozornět. V takovém případě totiž mohou ukazovat na celou řadu vážných problémů. Může se jednat například o:

  • chudokrevnost alias anémii,
  • potíže se zažívacím systémem
  • nebo špatně sestavené diety, které tělu nedodávají všechny potřebné vitamíny a minerály.

Rozhodně se tedy vyplatí jim věnovat pozornost a svěřit se s jakýmikoliv dalšími obtížemi lékaři.

Tip: Jak sundat prstýnek z oteklého prstu?

Horizontální rýhy na nehtech

Ovšem pokud na svých nehtech najdete rýhy příčné, pak je ve hře mnohem pravděpodobněji závažnější onemocnění (v případě, že se rýhy vyskytují na všech nehtech – ojedinělý výskyt naopak nebývá sám o sobě nijak významný). A jaká onemocnění mohou tyto obtíže způsobovat?

  • Porucha funkce štítné žlázy,
  • cukrovka,
  • spála
  • nebo tyfus.

Pokud na svých nehtech ovšem pozorujete neobvyklé nepravidelné rýhy (a to ne nutně na všech), pak se může jednat o první příznak lupénky (autoimunitní onemocnění).

Tip: Jak pilovat nehty – postupy a dobré rady

Rýhy na nehtech však mohou vzniknout i jako reakce na nějaký úraz nebo jako reakce organismu na látky obsažené v tabáku, a to především u silných kuřáků.

Zdroj: https://www.bio-nehty.cz/blog/svisle-ryhy-na-nehtech/, https://www.prozeny.cz/diskuze/ryhy-zmena-barvy-i-lamani-co-o-zdravi-prozradi-vase-nehty-68926

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *