Revizor – rozbor díla do čtenářského deníku i k maturitě

Revizor je klasická satirická komedie, ve které se snoubí tupost a nevzdělanost městské vrchnosti s úplatkářstvím, pokrytectvím a korupcí. Řadí se k nejznámějším a nejslavnějším divadelním hrám světové literatury a její premiéra proběhla v Petrohradě v roce 1836.

Kdo je autorem komedie Revizor?

Ruský spisovatel a dramatik Nikolaj Vasiljevič Gogol (1809 – 1852) byl synem statkáře a nadšence pro herectví. Na prknech divadla, které založil jeho otec, hrál i malý Nikolaj. Byl velmi nadaný a od roku 1818 byl žákem župní školy, odkud postoupil na gymnázium.

Nepodařilo se mu vydat své básně ani vystavit obrazy a po počátečním neúspěchu na uměleckém poli začal pracovat jako úředník. Trpěl depresemi, změnami nálad a jeho úzkostné stavy se částečně promítly i v jeho literární tvorbě. Žil v Itálii, nějaký čas i v Paříži, jeho dočasným domovem se stalo Německo a Belgie.

Po návratu do Ruska žil u své matky na Ukrajině a konec svého života strávil v Moskvě u přítele Alexandra Tolstého. Prohlubující se deprese, snad i počátek schizofrenie, způsobily, že přestal jíst a devět dnů před svou smrtí psychicky nesmírně trpěl.

Literárními znalci je považován za zakladatele ruského romantismu, v jeho dílech převažuje kritický realismus společnosti.

Nepřehlédněte také: Rozbor díla Na západní frontě klid a info o autorovi

Jazykové prostředky v komedii

Autor ve své komedii používá hovorový jazyk, zdrobněliny, vulgarismy a nespisovné výrazy, oslovení i ustálená spojení.

Děj komedie Revizor

Celý příběh pětiaktové komedie se odehrává v malém městečku v ruské provincii. Nenápadný úředník Chlestakov přijíždí do městečka a ubytuje se i se svým sluhou v místním hostinci, kde během čtrnácti dnů prohraje v kartách veškeré své finance a nezůstane mu ani na zaplacení výdajů.

V té době přichází pro hejtmana města dopis s upozorněním na to, že do města má přijet revizor. Místní zvědavý poštmistr tajně dopis otevře stejně jako spoustu předešlých psaníček a přísně tajný příjezd revizora je prozrazen. Zkorumpovaní, bezcharakterní a úplatní úředníci mají z revize samozřejmě velké obavy.

Náš tip: Jak se efektivně učit a zvládnout i 20 stran denně?

Na scéně se objevují dva statkáři, kteří ze všeho nejraději šíří pomluvy a poplašné zprávy, a právě oni začnou Chlestakova považovat za revizora. Přestože jejich nová zpráva není ničím podložená, Chlestakov se najednou má jako v ráji. Ubytuje ho sám hejtman, který přehlíží i to, že mu takzvaný revizor svádí ženu, a dokonce by souhlasil s tím, že by si Chlestakov oženil s jeho dcerou. 

Úplatky ve formě darů se „revizorovi“ hrnou ze všech stran, někteří mu poskytují nenávratné půjčky, všichni si ho předcházejí a pochlebují mu. Chlestakov je ve své roli naprosto spokojený, ale jeho opatrnému sluhovi je vše jasné, upozorňuje svého pána na to, že se vše brzy prozradí, a podaří se mu nakonec přemluvit falešného revizora k odjezdu.

Chlestakov odjíždí a svému příteli posílá dopis, ve kterém mu popisuje celou komedii s městskými úředníky. Dopis se dostane do rukou zvědavého poštmistra, a ten okamžitě o jeho obsahu informuje hejtmana, který se už vidí v roli revizorova tchána na vysokém postu.

Celé městečko je z této zprávy okamžitě na nohou, všichni nadávají a v závěru hry jim všem strážník ohlašuje příjezd opravdového revizora.

Motto knižního vydání dramatu je velmi známé a platí dodnes:

„Nevrč, brachu, na zrcadlo, když máš křivou hubu.“

Učte se na maximum: Tipy, jak prokrvit mozek i studené končetiny

Postavy komedie Revizor

  • Chlestakov, podvodník, který je mylně považován za revizora
  • Osip, sluha Chlestakova
  • Hejtman je úplatný velitel policejního sboru
  • Soudce, rovněž úplatný namyšlený a sebestředný vzdělanec
  • Koktající inspektor, který se revizora bojí
  • Poštmistr, který rád pročítá cizí korespondenci
  • Manželka a dcera hejtmana

Další známá autorova díla

Mrtvé duše je dvoudílný satirický román, kritizující byrokracii v carském Rusku.

Ženitba je satirickou komedií, ve které vystupuje starý mládenec a postarší nevěsta

Petrohradské povídky, cyklus vybraných příběhů z Gogolových sebraných spisů

Večery na samotě u Dikaňky obsahují pohádky a povídky z Ukrajiny

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *