Sirup z bezových květů je evergreenem, který milovaly už naše babičky. Je dokonalý k letnímu osvěžení s perlivou vodou, ale také do drinků nebo v zimě do čaje. Pojďme se společně podívat, jak vyrobit sirup z bezových květů a jaké má účinky na naše zdraví.
Sirup z bezových květů a účinky na zdraví
Bez a jeho plody – ať už jako květy nebo zralé bezinky – má pro naše tělo blahodárné účinky. Působí močopudně a potopudně, navíc dokáže naše tělo ochladit. Je tak skvělý nejen v létě, ale také při horečce nebo problémy s močovým ústrojím.
Skvěle působí také na naše cévy, je tedy ideální i při křečových žilách a hemeroidech (vitamín P a C v kombinaci zpevňují cévní stěny).
Květy bezu navíc obsahují vitamíny skupin A, C, B, P – rutin, třísloviny, organické kyseliny, cukry a minerály. Podporují vykašlávání, a přinesou tak úlevu i při nachlazení.
Jak připravit bezinkový sirup z květů?
Aby se ale zachovaly všechny potřebné látky a sirup neztratil své léčivé účinky, je ideální jej připravovat takzvaně za studena. Tedy žádné vaření. I bez toho chutná výtečně a rozdíl byste jen stěží poznali.
Co budete na sirup z bezových květů potřebovat?
- cca 25 květenství černého bezu
- 2 litry vody
- 2 kg třtinového cukru
- šťáva ze 2 citronů – ideálně v bio kvalitě
- 4 lžíce kyseliny citronové – funguje jako konzervant
Květy sbírejte samozřejmě pokud možno na co nejméně znečištěném místě – ideálně u lesa, kde jeho kvalitu negativně neovlivní zejména přilehlá frekventovaná silnice.
Příprava bezinkového sirupu – postup
Převařte připravenou vodu a připravte si vhodnou nádobu, může se klidně jednat o hrnec, čistý kbelík nebo velkou mísu. Do té naskládáte propláchnuté bezové květy a zalijete zchladlou vodou. Takto necháte v chladu a temnu odležet 12 – 24 hodin.
Nyní můžete šťávu zcedit a přidat do ní cukr, citronovou šťávu a kyselinu citronovou. A vše společně zamícháte. Bude potřeba trošku trpělivosti, než se cukr rozpustí, výsledek ale stojí za to.
Jak skladovat sirup z bezových květů?
Hotový sirup je ideální přelít do menších skleněných lahví – poslouží vám ideálně ty od alkoholu. Před naléváním je potřeba sklenice dobře vymýt a prolít vařící vodou, případně sterilizovat kapkou alkoholu.
A to platí i pro víčka či jiné uzávěry. Právě ty jsou často zdrojem nečistot, kvůli kterým se nám na sirupu vytvoří plíseň.
Sirup vám při správném skladování vydrží až do zimy nebo do další sklizně. Ideální je skladovat jej na chladném a temném místě.
Kdy sklízet květy černého bezu?
Černý bez kvete během června a začátkem července. Samozřejmě záleží na lokalitě či nadmořské výšce.
Na sběr je ideální vyrazit s plátěnou taškou nebo košíkem, igelitové pytlíky a tašky určitě vhodné nejsou, bez by se mohl zapařit.
Sušení květů černého bezu
Dalším oblíbeným způsobem, jak si uchovat trošku jarního zdraví pro chladnější měsíce, je bezové květy nasušit.
Květy ale určitě nesušte na sluníčku, ideální je stín nebo polostín. A pokud využíváte k sušení sušičku, nepřekračujte teplotu 40°C.
Další tipy na přípravu sirupu z bezových květů
Máte bezových květů nasbíráno dost a nechcete zůstat jen u klasické varianty? Vyzkoušejte některé z osvědčených receptů, které sirup příjemně ozvláštní …
- Bezinková limonáda s droždím
… vodu svaříte s cukrem podle poměru výše a vychladlou jí zalijete bezové květy zasypané lžičkou sušeného droždí.
- Bezinková limonáda s octem (ten zde nahrazuje kyselinu coby konzervant)
… květy naskládáte do sklenice, přidáte na kolečka nakrájený citron. Do horké vody vmícháme cukr a ocet a zchladlou směsí zalijeme květy ve sklenici. Necháte až 5 dnů odstát.
- Bezinkový sirup s bylinkami
… sirup připravujete klasicky podle receptu výše, jen k němu přidáte další voňavé bylinky. Ideální je meduňka, máta nebo stévie, která zde nahradí část cukru a sirup bude ještě zdravější.
Zdroje: https://vitalweb.cz/488/je-cas-nasbirat-kvety-bezu-bezinkovy-sirup-budete-zboznovat a https://kitchenette.cz/clanek/1-sirup-z-bezinkovych-kvetu
Martina se tvorbě a úpravě textů věnuje již od školy. Vystudovala ekonomické lyceum, přesto dává přednost přírodě, zahrádce a zdravému životnímu stylu. Již přes deset let funguje jako freelancer v oblasti IT a online projektů, v posledních letech však převažuje právě copywriting, který se jí stal vedle rodiny a turistiky velkým koníčkem.
V textu je nekolik chyb v nazvu sirupu.Tento z kvetu bezu je bezovy nikolib bezinkovy.Bezinky jsou plody po odkveteni .Pak je nazev zavadejici a bylo vy fajn to opravit.NU.
já jsem si bezovým sirupem polil celou klávesnici a pak mi skoro nefungovala