Slepičí trus obsahuje celou řadu důležitých látek. Hodí se proto jako skvělé hnojivo pro celou zahradu. Zjistěte, jak slepičince správně použít a kterým rostlinám nejvíce prospívají.
I když vypadá slepičí trus na první pohled jako bezcenný odpad, není tomu tak. Naopak, lze v něm najít celou řadu prospěšných živin, které rostliny posílí a podpoří je v růstu, kvetení a tvorbě plodů.
Složení slepičího trusu
A o jaké živiny jde? Nejvýznamněji je rozhodně zastoupen dusík, který má značný podíl na růstu a vývoji rostlin. Čerstvý slepičí trus však obsahuje dusíku opravdu hodně, a proto je nutné ho před použitím správně upravit, jinak by mohl rostliny spíše poškodit. Dalším velmi důležitým prvkem je draslík, následovaný fosforem a vápníkem. A jak slepičí trus upravit tak, aby rostlinám maximálně prospíval?
Slepičince nechte před použitím zkvasit
Zapotřebí bude proces fermentace, který hnojivo zbaví nadbytečného dusíku a ostatní živiny upraví do podoby, kterou rostliny mnohem lépe využijí. A jak tedy při přípravě hnojiva postupovat? Najděte si vhodnou plastovou nebo dřevěnou nádobu (ta kovová není vhodná) a naplňte ji z jedné třetiny sesbíranými slepičinci.
Ty pak zalijte vodou. Její hladina by měla dosahovat přibližně deset centimetrů pod okraj nádoby. Nakonec vše zakryjte víkem nebo třeba dřevěnou deskou. Ale opatrně – nikdy nesmíte zcela zamezit přístupu vzduchu do roztoku. Nádobu postavte na vhodné místo a každý den ji pečlivě promíchejte. Přibližně po deseti dnech bude vaše hnojivo ze slepičinců hotové. Přeceďte ho a začněte používat.
Jak naředit hnojivo ze slepičinců
Roztok přeceďte a odměřte jeho objem. Poté ho nařeďte v poměru 1:10 vodou. Mělo by jít nejlépe o tu dešťovou, ale v nejhorším případě vám postačí i ta odstátá z vodovodu. Toto hnojivo můžete začít používat jako zálivku pro své rostliny na zahradě.
Nikdy ji však nepoužívejte bez předchozí přípravy, tedy na suchý substrát. Mohli byste popálit citlivé kořeny rostlin. Vždy proto záhonky předem zavlažte.
Pravidla použití hnojiva ze slepičinců
Všeobecně platí, že touto zálivkou stačí okrasnou i užitkovou zahradu zalévat jednou za čtrnáct dní, a to po celou vegetační sezónu. Jde o poměrně univerzální hnojivo – nehodí se jen pro zálivku luštěnin a cibulovin.
Zdroj: https://www.slepicevnouzi.cz/33-jak-na-kompostovani-slepiciho-trusu/blog
Milovnice přírody s aktivním zájmem o bylinky a prostředky přírodní medicíny. Tomuto oboru se věnuje již řadu let a neustále se snaží rozvíjet své znalosti prostřednictvím různých seminářů a kurzů pod vedením odborníků.