Svědění a pálení chodidel – příčina, prevence a léčba

Zejména v letních měsících jsou naše chodidla více vystavena nejrůznějším vlivům a mohou nás nepříjemně svědit či pálit. Prozradíme vám, co stojí za svěděním nohou a jak o svá chodidla v jednotlivých situacích správně pečovat. 

Plísně nohou jsou nejčastějším důvodem 

Nejběžnější příčinou svědění nohou je jednoznačně plíseň či mykóza na nohou. Plíseň se projevuje úporným svěděním a zarudnutím postiženého místa, které se může také olupovat či šupinatět.

Jedná se o onemocnění Trichophyta vyvolávající mykózu Tinea pedis a unguis, kvasinky Candida nebo Pityriasis. Určitě ale nejde o nic, za co bychom se měli stydět a problém většinou vyřeší jedna návštěva lékárny, kde si pořídíte volně přístupnou mast proti mykózám. 

Kde se bere plíseň nohou? 

Jednou z možností je samozřejmě infekční přenos. Plíseň můžeme chytit především na bazénu či v akvaparku nebo jiném místě, kde chodíme naboso společně s cizími lidmi. Stejně tak častá bývá ale nákaza mezi členy jedné domácnosti – například při používání stejného ručníku. 

Tip: Babské rady na plíseň nehtů. Jak se jí konečně zbavit?

Mykózu si ale můžeme snadno “vyrobit” také sami. Stačí časté nošení uzavřené neprodyšné obuvi, ve které se noha navíc potí. Jako všem plísním, i této kožní mykóze vyhovuje teplo a vlhko. 

Co pomůže na plísně nohou a jak se jim vyvarovat?

Jak už jsme naznačili, existuje celá řada volně prodejných přípravků, které s plísněmi umějí rychle zatočit. Pokud dáváte přednost přírodní cestě, můžete vyzkoušet zejména:

  • cibuli nebo česnek – šťávou potírejte postižená místa a zařaďte je i do jídelníčku pro posílení imunity
  • koupel z jablečného octa smíchaného 1:1 s vlažnou vodou, neaplikujte pokud máte otevřené rozškrábané rány – Pití jablečného octa – jaké má prospěšné účinky?
  • odvar z hřebíčku jako obklad – 1 lžíci hřebíčku povařte 5 minut ve čtvrt litru vody, namočte do něj látku či ubrousek a několikrát denně přikládejte jako obklad na cca 10 minut
  • měsíček lékařský – opět můžete připravit odvar jako z hřebíčku nebo koupit hotovou měsíčkovou mast
  • kurkumu smíchejte s troškou vody v jemnou pastu, kterou naneste na postižená místa a nechte zaschnout, poté opláchněte

Pomůže také správná hygiena, která by měla platit nejen v případě, že již plíseň na chodidlech máte, ale zejména jako nejúčinnější prevence… 

  1. Nohy se snažte udržovat v suchu – vhodnou obuví, ale také absorpčními ponožkami nebo vložkami do bot.
  2. Po sprše vždy chodidla důkladně osušte – zejména v nejnáchylnějších záhybech u prstů a mezi nimi.
  3. Nesdílejte s nikým obuv, ručníky a další pomůcky, kterých se chodidly dotýkáte. 
  4. Na veřejná koupaliště nebo do společných sprch si vždy přineste vlastní přezůvky.
  5. Nezapomínejte na pravidelné ošetření vaší obuvi, ve které se mohou spory plísní držet. 
  6. Pokud léčíte plíseň přípravkem z lékárny, pečlivě dodržujte návod a vytrvejte s ošetřováním – mykózy se na postižená místa mohou velice rychle a snadno vrátit. 

Svědění nohou kvůli suché popraskané kůži 

Zejména pokud máte obecně sušší pokožku, může být svědění nohou způsobeno právě jejich nedostatečnou hydratací a vznikajícími prasklinkami. Častější je také v létě, kdy nohy častěji vystavujeme sluníčku, otevřené obuvi nebo častějšímu namáčení, třeba i v chlorem upravené vodě. 

Tady je řešení jednoduché. Pořiďte si výživný a dostatečně mastný krém, kterým budete nohy pravidelně ošetřovat – ideálně po každé sprše či koupeli. Pozor ale na příliš velké a neprodyšné nánosy krému, které by stejně jako pot mohly pomoci vzniku plísní. 

Svědí vás jedno místo? Možná se klube bradavice!

Při vzniku bradavice, kterou si nejčastěji přinesete z veřejných sprch, bazénů nebo koupališť, je typické svědění v jednom místě. A to i několik dní před tím, než se samotná bradavice vůbec ukáže.  

Tip: Petechie na nohou. Jak je poznat a léčit?

Svědění nebo mravenčení?

Při dlouhém stání nebo v obuvi s výraznou masážní vložkou můžeme také zažít pocit mravenčení v chodidlech, který často přechází až ve svědění nohou. Většinou postačí změna obuvi či vložky, protažení chodidel nebo odpočinek. 

Pozor bychom si ale měli dát v případě, že mravenčení často přechází až v pálení a navíc trpíte cukrovkou. Mravenčení chodidel totiž může být příznakem syndromu diabetické nohy, která může končit až amputací části končetiny. 

Zdroje: https://www.zdravijakovasen.cz/clanky/letni-lapalie-svedeni-nohou, https://bylinkydnes.cz/jak-se-zbavit-plisne-nohou-i-bez-dermatologa/ a https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/problemy-s-chodidly-ktere-nesmite-ignorovat.A080903_085504_zdravi_bad 

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *