Zaschlá barva v inkoustové tiskárně: Proč se to děje, jak vše vyřešit a jak tomu předcházet

Zaschlá barva v inkoustové tiskárně je jedním z největších strašáků pro jejich majitele. To proto, že zejména méně zkušeným uživatelům dokáže pořádně znepříjemnit život. Tuto nevýhodu inkoustové tiskárny lze přitom vcelku jednoduše vyřešit. A co víc – složitá není ani prevence, která riziko zaschlé barvy v inkoustové tiskárně snižuje na minimum.

Proč barva v cartridge zasychá 

Příčinou jedné z největších nevýhod inkoustové tiskárny je zejména sporadický tisk. Náplň v cartridge je totiž standardně tekutá podobně jako klasický inkoust. Kvůli tomu tak může zaschnout i kvalitní cartridge do tiskárny, bude-li použita například jednou za rok. Jedním dechem se nicméně sluší dodat, že do kvalitních cartridgí do tiskáren jsou většinou používány kvalitnější látky, které prodlužují tekutost jejich náplně. Pokud tedy tisknete nepravidelně, určitě se vyplatí kupovat pro vaší tiskárnu ověřené cartridge od renomovaných výrobců

Není to však jen nepravidelný tisk, který odsoudí vaší cartridge v tiskárně k zaschnutí. Problémem totiž může být třeba i neodborné doplnění inkoustu do cartridge, což je u některých modelů možné, špatné skladování dosud nepoužitých cartridgí nebo třeba nevhodné umístění tiskárny, kdy na ní například celý den praží slunce či sálá topení a tím se zahřívá. 

Navíc cartridge může stejně jako jídlo projít, přičemž po uplynutí data minimální trvanlivosti se mohou u nich projevit zhoršené vlastnosti barvy třeba právě ve formě srážení, zasychání a tak podobně. Použití takovýchto cartridgí je tedy rozhodně dobré se vyvarovat, jelikož si v opačném případě zaděláte na potenciální problém. Jeho řešení ale naštěstí není až tak složité – tedy pokud víte, jak čistit tiskovou hlavu. 

Zdroj: Pixabay.com

Čištění tiskové hlavy jako (jediná) záchrana 

Pokud se se zaschlou barvou v inkoustové tiskárně přeci jen setkáte či jste se s ní již setkali, bohužel pro vás příliš mnoho rad, jak celou situaci vyřešit, nemáme. Víceméně jedinou možností, jak si s problémem poradit, je vyčištění tiskové hlavy. Prakticky každá moderní tiskárna v dnešní době už naštěstí ví, jak čistit tiskovou hlavu – tedy část, která je zaschlou barvou zacpaná či se jí postupně začíná zacpávat. Pokud se tedy s tímto nešvarem setkáte, na tiskárně zaktivujte funkci automatického čištění tiskové hlavy a počkejte, než jej zařízení dokončí. 

Někdy je nicméně třeba celý proces zopakovat i několikrát po sobě, než se ucpání podaří „vyplavit“. Celý proces čištění je nicméně naštěstí většinou poměrně rychlý a po uživateli nevyžaduje žádnou interakci. Jediné, co na vás bude, je tedy jeho samotné spuštění ať už přímo přes ovládání tiskárny, nebo přes doprovodný software na počítači. 

Předejděte problémům jednoduchými tipy

Záchrana zaschlé cartridge sice není složitou záležitostí, víte-li jak na to, rozhodně je však lepší, když k tomu vůbec nemusí dojít. Stačí přitom dodržet několik základních zásad a s trochou nadsázky lze říci, že o existenci automatického čištění tiskové hlavy vlastně ani nemusíte vědět. V první řadě je dobré alespoň jednou za týden něco vytisknout. 

Prakticky to můžete propojit například v případě, že si chcete zkrášlit domácnost a zarámovat si fotografii, případně vytvořit koláž z fotek. Ve skutečnosti však o takové složitosti nemusí vůbec jít. I list papíru s klasickým textem totiž dokáže zajistit, že barva v cartridge nezaschne. Je nicméně dobré provádět tyto preventivní výtisky barevně, ať „rozhýbete“ všechny cartridge v tiskárně. Pak už stačí jen kupovat cartridge od kvalitních výrobců, mít tiskárnu na vhodném místě s minimem teplotních výkyvů a vysokých teplot a můžete si být takřka jistí tím, že vás zaschlá barva v inkoustové tiskárně obtěžovat nikdy nebude. 

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *