Jak se zbavit ječného zrna přes noc?

Ječné zrno sice nebývá nijak závažným onemocněním, kdo si s ním ale už alespoň jednou užil, ví, že to není nic příjemného a dokáže pěkně potrápit. V dnešním článku se zaměříme na ječné zrno, jeho léčbu i prevenci a prozradíme si, zda je možné se ječného zrna zbavit přes noc. 

Co je ječné zrno?

Hordeolum neboli také hovorově ječné zrno je infekce mazové žlázy u řasové folikuly na očním víčku, která se ucpe nečistotami nebo odumřelými kožními buňkami. Za ječným zrnem často stojí bakterie – stafylokoky.

Je ječné zrno infekční?

Nevíte, zda se můžete ječným zrnem nakazit nebo je přenést na někoho jiného? Pak si dávejte velký pozor, hordeolum je vysoce infekční! Přenáší se dotekem, na ječné zrno si tedy nesahejte nebo si po každém doteku důkladně umyjte ruce. 

Dbejte zvýšené hygieny, s nikým nesdílejte ručníky, hygienické potřeby a nezapomeňte vyhodit či dezinfikovat jakoukoliv pomůcku, která s ječným zrnem přišla do kontaktu (včetně řasenek, houbiček na makeup nebo dalších kosmetických potřeb).

Jak poznat ječné zrno – aneb příznaky

Hlavním příznakem ječného zrna je bolestivá bulka na očním víčku nebo v koutku oka. Často ale ještě před jejím objevením můžete cítit nepříjemný tlak, bolest nebo mít viditelný otok či zarudnutí oblasti. 

Právě zarudnutí, tlak a otok nebo horkost jsou dalšími příznaky, které většinou ječné zrno provázejí téměř po celou dobu. Oko vás může také svědit, slzet nebo můžete cítit nepříjemný pocit cizího tělesa v oku – jako by vám do něj vletěla muška. Jelikož ječné zrno zvyšuje tlak na oko, není výjimkou ani rozostřené vidění.

Ječné zrno během několika dní většinou samo zmizí nebo praskne a ze zrna se vyplaví hnis, nelekejte se tedy ani žlutého výtoku z oka

Čtěte také: Kruhy pod očima – pomůže změna životního stylu i kosmetika

Jak se zbavit ječného zrna přes noc? 

Ječné zrno se sice většinou objeví z ničeho nic, jeho léčba už ale tak rychlá není. A musíme vás tedy zklamat, ve většině případů se vám ječné zrno přes noc vyléčit nepodaří. Existuje ale mnoho způsobů, jak jeho léčbu urychlit a celkový čas strávený s bolavým pupínkem na oku tak zkrátit třeba na pouhé 2 dny. 

  1. Běžně dostupná léčiva

V lékárně vám mohou prodat i bez lékařského předpisu kapky nebo masti s dezinfekčním účinkem, které zároveň oko zklidní. Nejčastěji je doporučován známý Ophthalmo-Septonex. 

  1. Přikládejte na ječné zrno teplé obklady

Hojení velmi urychlí i přikládání teplých (nikoliv však horkých) obkladů. Využít můžete pytlík z černého či heřmánkového čaje, případně si udělat přímo výluh z heřmánku a namočit do ni čistý kapesník, který přiložíte na oko. K obkladům můžete využít také borovou vodu, výluh ze světlíku lékařského nebo sporýše.

Hnis se díky teplu a vlhku rychleji dostane k povrchu a vám se tak mnohem dříve uleví. 

  1. Dopřejte si dávku vitamínu B

Tento typ slouží nejen k urychlení hojení ječného zrna, ale také jako účinná prevence proti jeho dalšímu vzniku. Vitamín B můžete doplnit vhodnou stravou, ale také rychleji pomocí doplňků stravy, mezi které patří zejména B-komplex.

  1. Dbejte na dokonalou hygienu

ochráníte tak nejen své okolí před touto nepříjemnou infekcí, ale také sami sebe. Zánět se při nedodržování hygieny může zhoršit nebo si jej třeba přenesete také na druhé oko

Může se hodit: Jak správně uvařit zázvorový čaj

Co s ječným zrnem rozhodně nedělat?

Jakmile se na ječném zrnu objeví hnisová špička, má spoustu pacientů tendenci hnis z bulky vymáčknout jako u běžného pupínku. To je však to nejhorší, co můžete udělat. Ječné zrno se takto může snadno přenést na další místa nebo se celý zánět ještě zhorší a rozšíří. 

Stejně tak platí, že byste si oko neměli mnout, škrábat nebo třít. Ideální je také omezit používání makeupu, řasenky a další kosmetiky v okolí očí, vhodné nejsou ani krémy proti vráskám apod. 

Pokud používáte kontaktní čočky, zkuste je na pár dní v akutní fázi nahradit brýlemi – mohlo by dojít i k přenosu infekce na čočku a z ní se pak zánět může dostat do dalších částí oka.

Jak předcházet ječnému zrnu?

Bylo pro vás pár dní s ječným zrnem dostatečnou zkušeností a rádi se mu v budoucnu vyhnete? Pak byste měli dodržovat několik zásad…

  • dbejte na čistotu očního okolí,
  • používejte šetrnou kosmetiku vhodnou na oční okolí,
  • nesdílejte s ostatními řasenky, ručníky či další kosmetické a hygienické pomůcky, které se běžně dotýkají oka,
  • mějte dostatečný přísun vitamínu B,
  • chraňte své oči v prašném prostředí,
  • nevystavujte nechráněné oči slunečním paprskům,
  • pravidelně odličujte své oči i oční okolí,
  • vyhněte se dlouhému sezení u počítače nebo si dopřejte pravidelné pauzy, během kterých si oči na chvíli odpočinou,
  • pokud používáte kontaktní čočky, dbejte na dostatečnou hygienu.

Náš tip: Jak se zbavit chronického zánětu v těle

Kdy s ječným zrnem navštívit lékaře?

Jakmile ječné zrno praskne, většinou je do pár dnů klid. V některých případech se ale může zánět rozšířit dál do slzných žláz. Otok se tak zvětší i v jejich vyústění a bolest je ještě intenzivnější. Při silné bolesti i v jiném místě než je ječné zrno, tak doporučujeme neváhat s návštěvou lékaře. 

K lékaři se vypravte i v případě, že potíže trvají déle než 7 dní a nedochází k jejich postupnému lepšení nebo pokud se vám ječné zrno často vrací.

Lékař může nasadit speciální masti a kapky na předpis, případně také antibiotika, u vážnějších nebo příliš vleklých případů může být zvoleno také chirurgické odstranění ječného zrna.

Zdroje: https://www.drmax.cz/clanky/jecne-zrno, https://extrafit.cz/jak-se-zbavit-jecneho-zrna-pres-noc/ a https://coopervision.cz/blog/jak-se-zbavit-jecneho-zrna 

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *