Jak dlouho se hojí zašitá rána a jak o ni pečovat?

Čeká vás operace nebo jste měli úraz, který si vyžádal pár stehů? Pak se vám možná budou hodit následující odstavce, ve kterých se mimo jiné dozvíte, jak dlouho se hojí zašitá rána, čeho byste se měli vyvarovat a jak o ránu pečovat nebo jak docílit toho, aby vaše jizva byla co nejméně znatelná. 

Jak probíhá hojení ran? 

Hojení každé rány – ať už té zašité nebo té, u které tento zákrok nebyl nutný – probíhá ve třech fázích, která na sebe plynule navazují …

  1. Exsudativní fáze – v této fázi dochází k zástavě krvácení, naše buňky pracují a snaží se ránu vyčistit, dochází k produkci tzv. tkáňového moku. Tato fáze s ohledem na rozsah rány trvá většinou 2 – 3 dny.
  2. Proliferativní fáze – nyní dochází k samotnému hojení. Vytváří se nové cévy a vzniká tzv. granulační tkáň. Naše buňky také pracují na nových kolagenových vláknech a dalších látek, které se snaží spojit okraje rány. Tento proces trvá většinou od 2. – 3. dne po 7. – 8. den. 
  3. Diferenciační fáze – v závěrečné fázi hojení začínají z okrajů rány přerůstat buňky, které ránu následně zakryjí. Rána se zmenšuje a vytváří se jizva. Tato fáze zpočátku postupuje rychle a vy již můžete jizvu omývat. Celé zhojení, které už si ani neuvědomujeme, ale může trvat měsíce nebo dokonce celé roky – v závislosti na rozsahu rány a velikosti jizvy. V této době totiž dochází k obnově pružnosti a pevnosti tkáně.

Je nutné si ale uvědomit, že u každého z nás může hojení ran probíhat různě dlouho. To, co se jednomu zahojí během pár dní, může u druhého trvat i déle než týden. Pokud si ale se stavem rány nejste jistí, neváhejte a navštivte lékaře.

Může se hodit: Jak odstranit jizvy po akné i operaci? Domácí přírodní triky

Jak dlouho se hojí zašitá rána?

V podstatě můžete vycházet ze tří výše zmíněných fází hojení ran, pokud vás ale zajímá, za jak dlouho vám vytáhnou stehy, máme pro vás orientační dobu podle umístění rány … 

  • Obličej – včetně rtů, víček nebo nosu: 5 až 7 dní.
  • Lebka: 6 až 8 dní.
  • Hrudník a břicho: 8 až 10 dní.
  • Ucho: 10 až 14 dní.
  • Záda, ruce a nohy: 7 až 14 dní.
  • Další oblasti: 7 až 21 dní.

… vše ale samozřejmě záleží na velikosti rány a na celkovém poranění či typu operace, které máte za sebou. Správný čas na vytažení stehů nejlépe určí váš ošetřující lékař

Komplikace při hojení zašité rány

Pokud se o svou ránu dobře staráte, udržujete ji v suchu a čistotě, většinou by neměl nastat zásadní problém. Nekomplikované hojení rány je označováno jako primární, pokud jsou se sešitou ránou potíže, pak je označována jako sekundární

V případě sekundárního hojení může být znatelná zvýšená sekrece z rány, okraje se k sobě nepřihojují, jak mají, a mohou se přidat celkové známky infekce – teploty, zimnice, únava apod. V tomto případě s návštěvou lékaře neotálejte.

Náš tip: Vstřebatelné stehy – použití, výhody a nevýhody

Co ovlivňuje hojení ran?

Obecně se bude vždy lépe hojit rána na klidném místě, které nenamáháte – komplikovanější bývají rány v oblasti kloubů nebo svalů. Samozřejmě ale záleží také na rozsahu poranění či velikosti rány.

Zásadní komplikace při hojení ran mohou být infekce, krvácení v ráně nebo také kvalita péče, kterou ráně věnujete vy nebo ošetřující lékař. Každou ránu je potřeba až do závěrečné fáze či dostatečného zhojení udržovat v suchu a co možná nejvyšší čistotě.

Na hojení ran má ale zásadní vliv také věk pacienta (u dětí se rány hojí takřka před očima, u seniorů může proces trvat několikanásobně déle). Důležitý je i stav imunitního systému, hojení rány ale mohou ovlivnit i některé zdravotní problémy a onemocnění – například cukrovka, nemoci ledvin nebo choroby, které si vyžadují užívání kortikoidů).

V úvahu je ale potřeba vzít také psychický stav pacienta – tak jako u celé řady onemocnění může i při hojení ran dobrý psychický stav sehrát velkou roli

Hojení ran urychlí správná výživa

Stejně jako u celé řady zdravotních problémů, i při hojení ran a jizev byste se měli zaměřit na svůj jídelníček. Ideální není obezita ani podvýživa, hlídat byste si měli vyvážený jídelníček a dostatečný příjem vitamínu a stopových prvků.

Zejména pak vitamínu E. Ten omezuje zánětlivou fázi hojených ran, podporuje imunitní systém a snižuje přilnutí krevních destiček na kolagen. Užívat ho můžete ve formě tablet, ale také zevně ve speciálních krémech vhodných na rány a jizvy.

Kdy zmizí vstřebatelné stehy?

Vstřebatelné stehy se používají zejména při vnitřních operacích, kde by vyjmutí stehu bylo komplikované nebo dokonce nemožné. Vstřebání stehů může trvat jen několik dní, ale také týdny či dokonce měsíce v závislosti na velikosti rány, typu stehu nebo druhu použitého materiálu. 

Jak poznat, že je potřeba ránu zašít?

U vážnějších poranění bývá šití rány jednoznačné, u drobnějších ran záleží na několika faktorech. Zašití rány bývá nutné v případě, kdy má rána zubaté okraje nebo se otevírá, je umístěna na obličeji nebo částech těla, kde by mohla vzniknout nehezká jizva, ale také v případech, kdy rána nepřestává krvácet ani po 20 minutách silného stlačení. Pokud si rozsahem poranění nejste jistí, určitě s návštěvou lékaře neotálejte. 

Čtěte také: Jak odstranit tetování doma a kdy jít raději na laser?

Jak se odstraňují stehy?

Každý nevstřebatelný steh je vždy nutné odstranit v lékařem stanovené lhůtě. Nemusíte se většinou obávat bolestivého ošetření ani krvácení rány. Lékař oblast většinou jen postříká dezinfekcí a následně postupně odstřihává stehy v oblasti suku a šetrně je vytahuje

Zdroje: https://www.ikem.cz/cs/kardiocentrum/klinika-kardiovaskularni-chirurgie/pro-pacienty/poradna/operacni-rany-hojeni-mozne-komplikace/a-840/, https://www.ikem.cz/cs/kardiocentrum/klinika-kardiovaskularni-chirurgie/pro-pacienty/poradna/operacni-rany-jak-o-ne-pecovat/a-841/, https://napovime.cz/navod/za-jak-dlouho-se-vytahuji-stehy/ a https://extrafit.cz/jak-dlouho-se-hoji-zasita-rana/ 

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *