Letní měsíce kromě vyšších teplot doprovázejí také bouřky, přívalové deště a silný vítr, který v kombinaci s krupobitím může způsobit vysoké škody na majetku – domech či autech. Poradíme vám, jak můžete své auto před kroupami ochránit.
Ochrana auta před kroupami na cestách
Kroupy o velikosti golfového míčku již bohužel nejsou v našich končinách raritou. Extrémní krupobití pak způsobuje desetitisícové až statisícové škody na autech po celé republice, přičemž ubírá i na hodnotě auta, kterou nezachrání ani oprava v autoservisu.
V důsledku nevypočítatelnosti přírodních živlů nikdo nemůže zaručit, že některý prostředek nebo doporučovaný postup, jak ochránit auto před kroupami, bude stoprocentně účinný.
Tip: Jak odstranit škrábance a opravit lak na autě
Jestliže vás kroupy zastihnou na cestách, tak byste měli co nejrychleji zaparkovat v krytém objektu, jako je parkovací plocha u čerpacích stanic nebo garáže v obchodních domech.
Ne vždy se ovšem poštěstí, že bude zastřešená ochrana auta před kroupami poblíž. V takovém případě se zkuste poohlédnout po mostech či viaduktech v okolí a zajeďte pod ně. Posloužit mohou i vyšší budovy, za něž se můžete schovat a alespoň zmírnit škody.
Pokud vás kroupy na cestách zastihnou v otevřeném prostranství tak auto otočte čelním sklem po směru letu krup. Čelní sklo je nejpevnější, což snižuje pravděpodobnost, že kroupy prorazí dovnitř než v případě bočních skel.
Tip: Jak zařídit SPZ na přání a kolik stojí?
Jak se zachovat, když vás na cestě autem ohrozí kroupy
Ať už je pro vás optimální jakákoli zmíněná ochrana auta před kroupami mimo zastřešený prostor, nikdy neopouštějte auto. Pokud jsou kroupy opravdu veliké a hrozí proražení skla, si lehněte na břicho, zády k oknům a vyčkejte, než krupobití přejde.
Existuje zde samozřejmě riziko, že vás zasypou kusy skla, ale je to pořád lepší situace, než kdyby vás do hlavy uhodila kroupa o velikosti například tenisového míčku.
Jak ochránit auto před kroupami?
Nejúčinnější způsob, jak ochránit auto před kroupami, je samozřejmě zaparkování v zastřešené montované garáži. Ne každý má to štěstí, že garáž vlastní, a proto musí situaci řešit alternativně.
Pokud je krupobití mírné, tak si vystačíte se silnější dekou, kterou přehodíte přes auto a ideálně zatížíte, například cihlou, aby deku neodvlál vítr. Deku je dobré preventivně vozit v autě, pro případy, kdy by vás kroupy zastihly na cestách a vy byste měli příležitost se schovat na místo, kam se auto nevejde.
V případě, že padají větší kroupy, je vaším hlavním cílem utlumit náraz. Můžete k tomu využít silnější karton, karimatky, bublinkovou fólii, polystyren, molitan, matrace z postele a cokoli dalšího máte k dispozici. Nevýhodou zůstává, že auto není kryté z boku, a přes všechnu snahu tak mohou vzniknout prohlubně na dveřích a podobně.
Dalším způsobem, jak ochránit auto před kroupami, může být nákup pěnových tyčí, které se obvykle používají například při bazénových radovánkách. Tyče pospojujete k sobě a pomocí drátu či jiné pomůcky připevníte ke karoserii, aby vám vaše po domácku vyrobená ochrana proti kroupám neulétla. Příklad realizace můžete sledovat v příspěvku TV Nova.
Jak ochránit auto před kroupami profesionálními prostředky
Ochrana auta před kroupami samozřejmě trápí také samotné prodejce a výrobce vozů. Ve specializovaných obchodech tak můžete sehnat takzvané protikroupové plachty, které ochrání celé auto, včetně bočních stran.
Plachta proti kroupám je tvořena tlustou látkou podlepenou pěnou. Ze spodní strany se nachází i gumové zajištění, které se postará o to, aby plachta neodlétla. Cena protikroupové plachty se odvíjí od velikosti auta, typicky se pohybuje mezi 2 000 Kč a 3 000 Kč.
Pojistka jako ochrana proti kroupám
Určitou ochranu proti krupobití pro auta představují také pojistky. Ty vám sice nezajistí, že se vašemu vozidlu nic nestane, ale alespoň vykompenzují případné škody. Pojistku proti kroupám si můžete zřídit v rámci havarijního pojištění nebo jako připojištění povinného ručení.
Tip: Srovnávače pojištění recenze
Barbora se odmala věnuje tvorbě kratších i delších textů. Ráda lidem pomáhá hledat odpovědi na otázky nejrůznější tematiky a snaží se vždy předat co nejsrozumitelnější řešení. Mimo psaní se zabývá také fotografováním a tvorbou grafiky, což jsou současně její největší koníčky.