Diabetes mellitus (DM) alias cukrovka (nebo také úplavice cukrová) není jen jedním onemocněním. Ve skutečnosti jde o celou skupinu potíží autoimunitního charakteru. Jedná se o chronické obtíže, je tedy nezbytné nastavit správný denní režim i jídelníček. Měli byste tedy vědět, jak včas poznat cukrovku, abyste mohli případné změny zavést do svého životního stylu.
Pokud bychom měli vysvětlit toto onemocnění co nejjednodušeji, pak postačí konstatování, že jde o poruchu metabolismu glukózy. Obvykle ji charakterizuje nedostatek inzulínu, který napomáhá odbourání cukru, takže se tato látka objevuje v krvi v nadměrném množství. A to časem vede k velmi závažným zdravotním problémům.
Test na cukrovku
Nejčastěji se toto onemocnění prozradí během odběrů krve. A to v případě, kdy je hladina glukózy v krvi během dne vyšší než 10 mmol/l, (nalačno jde pak o hodnoty přes 7,0 mmol/l). Tento stav bývá označován jako hyperglykémie. Pro srovnání – normální hladina glukózy se v krvi zdravého člověka pohybuje do 5,5 mmol/l na lačno.
Tip: Jak snížit hladinu cukru v krvi?
Příznaky cukrovky
Časným příznakem diabetu je zejména častá žízeň a sucho v ústech (mnohdy se oba stavy vyskytují před spaním). Žízeň nás dokonce může vzbudit i ze spánku. A proč k tomu dochází? Naše tělo se snaží zbavit přebytečné glukózy vyloučením cukru v moči. A právě proto si žádá zvýšený příjem tekutin.
Tip: Co je to těhotenská cukrovka?
K tomuto problému se samozřejmě váže i časté močením, přičemž se může objevit i charakteristicky páchnoucí dech s vůní acetonu. Často se dostavuje také chronická únava a ospalost, přičemž se tyto příznaky zhoršují zejména po jídle, kdy je organismus nucen zpracovávat vysokou dávku sacharidů z jídla.
Dalším možným příznakem probíhající cukrovky jsou i časté infekce a opakované kožní problémy. Porucha metabolismu glukózy totiž nepříznivě ovlivňuje fungování imunitního systému, který tedy nijak nedokáže zabránit mnohdy nebezpečnému rozvoji bakteriálních, virových a plísňových infekcí. Časté jsou především plísňové a kvasinkové infekce, protože vysoká hladina cukru v krvi a v moči je pro ně ideálním prostředím. V hladina cukru se navíc negativně podepisuje na stavu cév. Ty pak nedokážou pokožku dostatečně vyživovat. Naše kůže se tedy stává citlivou, suchou a samozřejmě i náchylnou k poškození.
Kolísání hmotnosti závisí na typu cukrovky
„Cukrovkáře“ si obvykle spojujeme spíše s diagnózou obezity, ovšem rozhodně nemusí jít o pravidlo. U diabetu 1. typu bývá naopak na počátku obtíží spíše znatelný pokles tělesné hmotnosti. Ovšem u lidí s diabetem tzv. II. typu je tomu naopak. Onemocnění totiž v jejich případě zvyšuje chuť k jídlu a jedním dechem také stimuluje tělo k ukládání tuku.
Pozdní příznaky cukrovky
Pokud nebudete výše zmíněným varovným signálům věnovat pozornost a nenavštívíte lékaře, můžete se už po několika letech života s nekompenzovanou cukrovkou potýkat i s mnoha dalšími problémy. Jde například o poškození cév v oční bulvě, což se samozřejmě negativně projeví na kvalitě zraku. Tento stav se nazývá diabetická retinopatie.
Tip: Cukrovka u psa – jak ji poznat a co dělat?
Ovšem postižen bývá často i nervový systém, takže pacienty často trápí například bolesti nohou, svalová slabost a křeče, brnění končetin a v nejhorším případě i ztráta citlivosti. Tyto obtíže se nazývají diabetická neuropatie. A zmínit je třeba i zhoršené hojení ran, což může vést i k rozvoji syndromu tzv. diabetické nohy.
A v neposlední řadě se mohou lidé s nezjištěným (nebo i špatně léčeným diabetem) potýkat se stavy hypoglykémie alias nedostatku cukru v krvi. Ten může v krajním případě vést až k život ohrožujícímu hypoglykemickému šoku (kolaps organismu, bezvědomí a v případě neposkytnutí pomoci i smrt).
Zdroj: https://www.vitalia.cz/katalog/nemoci/cukrovka/
Milovnice přírody s aktivním zájmem o bylinky a prostředky přírodní medicíny. Tomuto oboru se věnuje již řadu let a neustále se snaží rozvíjet své znalosti prostřednictvím různých seminářů a kurzů pod vedením odborníků.