Jak se chovat na začátku těhotenství? Co dělat a nedělat?

Máte dvě čárky na těhotenském testu a nevíte, co vás vlastně čeká ani jak se chovat? Zjistěte, jak se chovat během prvního trimestru a užijte si těhotenství naplno. 

Plánování rodičovství 

Pokud se svým partnerem plánujete potomka, tak se zaměřte na zlepšení svých návyků. Zhruba tři měsíce před plánovaným otěhotněním se snažte vyřešit následující věci:

  • chronické léky – navštivte lékaře a informujte jej o plánovaném rodičovství a zjistěte, zda jsou vaše pravidelně užívané léky vhodné i v těhotenství,
  • kouření a pití alkoholu – tyto zlozvyky je vhodné odstranit ještě před těhotenstvím, protože abstinenční příznaky v kombinaci s problémy prvního trimestru jsou velmi náročná kombinace,
  • zajistit dostatečný přísun kyseliny listové – kyselina listová je důležitá pro správné dělení zárodečných buněk, nijak však nezvyšuje pravděpodobnost početí.

Otěhotníte-li neplánovaně, tak nezoufejte a snažte se udělat maximum pro zlepšení svého životního stylu, doplňujte kyselinu listovou během celého prvního trimestru a nevyčítejte si, že jste nezvládla vyřešit vše. 

Tip: Jaké jsou první příznaky těhotenství a kdy si udělat těhotenský test?

Diagnostika těhotenství

Většina žen zjistí, že je těhotná díky těhotenskému testu po vynechané menstruaci. Test detekuje v moči hormon hCG, který je produkován placentou. Různé testy mají různou citlivost a platí, že nižší číslo na obalu testu označuje lepší citlivost – test je schopný zachytit nižší koncentraci hCG.

Hladina hCG lze stanovit i z krve, ale tento odběr se standardně neprovádí a krev je odebírána v případě podezření na mimoděložní těhotenství, kdy se zvyšuje hladina těhotenského hormonu, ale na ultrazvuku není vidět žádný plod. 

Nejpřesnější diagnostikou těhotenství je ultrazvukové vyšetření. Plod je viditelný zhruba od šestého týdne, od osmého týdne lze určit vícečetné těhotenství a lze již slyšet srdeční akci, která je důležitým ukazatelem v začátku těhotenství. 

Tip: Tabulka míry a váhy miminka během těhotenství

Vhodný jídelníček

V prvním trimestru není třeba navyšovat kalorický příjem. Rozhodně se nesnažte jíst za dva, protože několikacentimetrový plod má zanedbatelnou potřebu kalorií. Zaměřte se spíše na kvalitu stravy a dodržujte zdravý jídelníček.

 Od prvního trimestru až zhruba do tří let probíhá takzvané „programování“, kdy se aktivují různé „spínače“ v buňce vlivem prostředí a stravy. Vhodnou životosprávou můžete dát dítěti zdravý základ do života. 

Nevhodné potraviny v těhotenství:

  • syrové maso a ryby,
  • nepasterizované mléko a sýr (v ČR podle legislativy nesmí prodávat nepasterizované sýry, ale pro zahraniční toto nařízení neplatí),
  • alkohol,
  • průmyslově zpracované potraviny,
  • nadbytek vitaminu A (nachází se v játrech).

Vhodné potraviny:

  • celozrnné potraviny (bulgur, rýže, pečivo,…)
  • zelenina (zejména ta s vysokým obsahem kyseliny listové)
  • ovoce
  • jogurty
  • kvalitní bílkoviny
  • zdravé tuky (semínka, ořechy, avokádo) 

Obtíže spojené s prvním trimestrem 

Nevolnosti 

Nevolnosti patří k prvnímu trimestru, ale některé ženy mají štěstí a zcela se jim vyhnou. Na druhou stranu jsou ženy, které trpí nevolnostmi podstatnou část těhotenství. 

K jejich zmírnění vám můžou pomoci častější svačinky, prázdný žaludek dráždí ke zvracení. Uleví vám také zázvorová lízátka z lékárny. Pokud je zvracení masivní a dochází k výrazné dehydrataci, tak navštivte lékaře. 

Bolest v podbřišku a slabé špinění

Bolest v podbřišku pociťují ženy v úplném začátku těhotenství a značí takzvanou nidaci (uhnizďování) vajíčka. Během prvních týdnů by měla sama ustat. Během nidace se také může objevit slabé krvácení. 

Objeví-li se silné bolesti křečovitého charakteru nebo silnější krvácení, tak ihned vyhledejte gynekologickou pohotovost nebo svého ošetřujícího gynekologa. Může jít o počínající potrat. 

Únava

Pro první trimestr je také typická velká únava. Dbejte na dostatečný odpočinek a nesnažte se pracovat do roztrhání těla. 

Tip: Jak vyvolat porod?

Těhotenství a káva 

Jste-li zvyklá na kávu, tak se jí nemusíte vzdávat ani v těhotenství. Maximální doporučená denní dávka kofeinu v těhotenství je 200 – 300 miligramů (jednotlivá doporučení se liší). 

Pro představu jeden šálek espressa má přibližně 60 – 90 miligramů kofeinu, takže si bez obav můžete dopřát jednu i více káv během dne. 

Tip: Káva v těhotenství – je vhodná nebo ne?

Aktivity v těhotenství 

Pokud jste před těhotenstvím sportovala, tak není důvod přestávat. Vyhněte se však kontaktním sportům, adrenalinovým aktivitám a sportům, kde hrozí pád na břicho a bojovým sportům. 

Běžnou aktivity můžete provozovat i dále. Nemusíte se vzdávat ani běhání v těhotenství či cvičení v posilovně. Dbejte však na správnou techniku a hlídejte si tepovou frekvenci. Můžete oslovit trenéra, který dohlédne na správné provedení cviků. 

Velmi vhodné je začít v prvním trimestru s jemnou jógou nebo strečinkem pod vedením lektorky specializující se na těhotné ženy. Ta vás naučí správnému protahování, které oceníte v pokročilém stupni těhotenství. 

Zdroj:

https://www.maminka.cz/clanek/na-co-si-dat-pozor-na-pocatku-tehotenstvi-v-prvnim-trimestru

https://www.nutriklub.cz/clanek/prvni-trimestr-tehotenstvi

https://zdravi.euro.cz/kava-v-tehotenstvi/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *