Trombóza je poměrně časté onemocnění, které však není radno podceňovat. Včasné rozpoznání příznaků a cesta k lékaři vám může výrazně zmenšit riziko komplikací a zvyšuje se šance na vyléčení bez následků. Je také rozdíl mezi postižením povrchového a hlubokého žilního systému. Jak poznat rozdíl a vyrazit k lékaři, se dozvíte v dnešním článku.
Co je trombóza?
Z lékařského hlediska je trombóza srážení krve v cévách, které probíhá za života pacienta. Pokud sraženina vznikne posmrtně, jde o koagulum. Laicky se trombóza označuje jako zánět žil a nejčastěji postihuje ženy v důchodovém a předdůchodovém věku.
Rozlišujeme povrchovou a hlubokou žilní trombózu. Zatímco povrchová žilní trombóza je poměrně neškodná a nemá žádné závažné komplikace, tak hluboká žilní trombóza může vést až k plicní embolii, což je život ohrožující stav.
Rizikové faktory trombózy
Ke vzniku trombózy přispívá řada rizikových faktorů a většinu z nich můžeme svoji životosprávou ovlivnit a snížit tak riziko onemocnění.
Faktory vedoucí ke vzniku trombózy:
- obezita,
- kouření,
- sedavé zaměstnání,
- křečové žíly,
- cestování autem nebo letadlem,
- stres,
- těhotenství,
- hormonální antikoncepce,
- stavy po chirurgických výkonech,
- poruchy srážlivosti krve.
Zejména mladé ženy kuřačky užívající hormonální antikoncepci by se měly mít na pozoru před delší cestou letadlem nebo autem. Jako prevenci je možné použít kompresní punčochy nebo po dohodě s lékařem aplikovat jednorázově podkožně injekci nízkomolekulárního heparinu.
Tromboflebitida
Zánět povrchových žil se nazývá tromboflebitida a není nijak závažná. Hlavními příznaky jsou zarudlý pruh kopírující průběh žíly, teplo v místě postižení, svědění, mírně zvýšená teplota a otok. Zánět povrchových žil se často vyskytuje z neznámých důvodů nebo podrážděním žíly například při zavedení kanyly během hospitalizace.
Léčba tromboflebitidy spočívá v odstranění příčiny a podání studených obkladů nebo mastí s heparinem, který pomáhá rozpouštět otoky a ulevuje od bolesti. Stažení oteklé končetiny také velmi pomáhá k ustoupení otku.
Flebotrombóza
Hluboká žilní trombóza se odborně nazývá flebotrombóza a je o poznání závažnější než povrchový zánět. Hlavní příznaky hluboké trombózy jsou:
- otok,
- napnutá kůže,
- bolest,
- zvýšená náplň povrchových žil,
- změna barvy kůže.
Hlavní vyšetřovací metodou k odhalení hluboké žilní trombózy je ultrazvukové vyšetření. Metoda je naprosto bezbolestná a lze zobrazit žíly na celé dolní končetině. Pro přesnější vyšetření je možné provést venografii s podáním kontrastní látky, ale zde jde již o invazivní vyšetření s možnými riziky.
Léčba spočívá v podání léků proti srážení krve, kdy se následně kontrolují hodnoty srážlivosti z krevních odběrů a díky nim se nastavuje dávkování individuálně na míru. Při rozsáhlých trombózách je možné sáhnout i po chirurgickém řešení. Vždy je však snaha vyřešit trombózu konzervativně léky.
Největším rizikem flebotrombózy je utržení trombu a zanesení do plic. Tento stav se odborně nazývá plicní embolie. Utržená sraženina uzavírá životně důležité cévy a může způsobit smrt.
Jak trombóze předcházet
Hlavní prevencí je zbavení se rizikových faktorů, kterým se lze vyhnout. Celkový zdravý životní styl vede k zlepšení zdraví a pomůže předejít většině onemocnění včetně trombóz. Pokud jste v rizikové skupině, tak se snažte dodržovat léčebný režim a ještě více se vyhýbejte dalším faktorům, které mohou způsobit trombózu.
Zdroje: https://zdravi.euro.cz/leky/tromboza-dolnich-koncetin-priznaky-lecba/, https://www.wikiskripta.eu/w/Tromb%C3%B3za, https://www.dentimedshop.cz/cs/tromboza.html
Jsem zdravotní sestra, která miluje psaní a svoji rodinu. Zabývám se zdravím a životním stylem a nebojím se žádné výzvy. Kromě cestování a sportu se věnuji také také vaření a dobrému jídlu. V mých článcích najdete to, co hledáte.