Cukr nás doslova obklopuje. Nachází se v mnoha jídlech – a často i tam, kde byste to nečekali, například v uzenářských výrobcích. A jak se tedy pozná, že ho jednoduše přijímáme příliš a co proti tomu dělat?
Pro začátek je nutné zmínit jednu věc – potíže s nadbytkem cukru v organismu ještě nutně neznamenají, že trpíte cukrovkou. Může ovšem jít o její předstupeň – nebo jednoduše jen o to, že si vaše tělo neumí s různých důvodů v aktuální situaci s nadbytkem cukru poradit.
Tip: Glykemický šok: Hyperglykémie vs. hypoglykémie. Co dělat?
Varovné příznaky nadbytku cukru
A co tedy sledovat? Na problémy se zpracování cukru či jeho nadbytkem ukazuje celá řada příznaků:
- potíže se soustředěním,
- častý pocit žízně,
- zhoršené hojení menších i větších poranění,
- rozostřené vidění,
- častý pocit hladu,
- výskyt akné,
- neustálá chuť na sladké,
- tmavé kruhy pod očima,
- bolesti v oblasti žaludku,
- přibývání na váze,
- sucho v ústech,
- častá a nezvyklá únava.
Objevit se u vás mohou i časté infekce nejrůznějšího původu, protože nadměrná konzumace cukru oslabuje vaši imunitu a mnohdy dokonce i poškozuje bílé krvinky, které jsou zodpovědné za boj s patogenními mikroorganismy. Nadbytek cukru také podporuje rozvoj kandidózy, což je plísňové onemocnění, které je důsledkem nadměrného množení kvasinek rodu Candida. Příznaky jsou nejvíce viditelné na nehtech, kůži a sliznicích (u žen jde často o nejrůznější gynekologické záněty).
Ze stejného důvodu se omezení konzumace cukru doporučuje lidem trpícím akné, růžovkou a seboreou nebo často zanícenou pokožkou.
Tip: Jak snížit cukr v krvi (rychle i dlouhodobě)?
Co dělat v případě nadbytku cukru
Pokud u sebe kterýkoliv z těchto příznaků pozorujete, nemusíte hned běžet k lékaři. Jeden příznak sám osobě nic neznamená – horší situace nastává ve chvíli, kdy se těchto příznaků sejde více. Jako první pomoc se tedy pokuste upravit svůj jídelníček a zařadit do něj potraviny s nižším glykemickým indexem. To jsou ty, které obsahují méně cukrů a k jejich uvolňování navíc dochází postupně. A jaké to jsou? Jde například o:
- zeleninu,
- houby,
- maso,
- ryby,
- celozrnnou rýži,
- ovesné vločky
- nesladké mléčné výrobky,
- luštěniny,
- ořechy,
- celozrnné pečivo,
- celozrnné těstoviny,
- většinu druhů ovoce (výjimku tvoří banán, meloun nebo hroznové víno).
Na zcela opačném konci spektra pak stojí bílá mouka a cukr. Měli byste si tedy odepřít bílé pečivo, klasické těstoviny, sladkosti apod. Například bílou mouku můžete nahradit množstvím jiných alternativ – například špaldovou moukou, moukami z ořechů (mrkněte na grizly), apod. Vysoký glykemický index pak mají i nejrůznější polotovary a především ultra zpracované potraviny.
Tip: Závislost na cukru – co to je a jak se jí zbavit?
Zdroj: https://www.aazdravi.cz/kdyz-cukru-tele-mnoho-aneb-priznaky-vysoke-hladiny-cukru-tele/, https://www.mte.cz/stravovani/vyvazeny-energ-prijem/glykemicky-index, https://www.matchatea.cz/potraviny-s-nizkym-glykemickym-indexem, https://www.ferty.cz/priznaky-kterymi-telo-hlasi-predavkovani-cukrem-prestante-dokud-jsou-jen-povrchove/
Milovnice přírody s aktivním zájmem o bylinky a prostředky přírodní medicíny. Tomuto oboru se věnuje již řadu let a neustále se snaží rozvíjet své znalosti prostřednictvím různých seminářů a kurzů pod vedením odborníků.
Jednu podmínku bych uvedl na správnou míru : přibývání na váze není důsledek cukrovky, ale přibývání na váze je příčinou cukrovky typu 2. Pokud máte cukrovku a nevíte o ní, začnete hubnout a to dost radikálně, protože snědené jídlo se nepřetváří na energii k vůli nedostatku inzulínu a tělo si začne brát energii uloženou v těle