Čočka, ač je velmi zdravá, nebývá na našich talířích často. Někteří se jí straní kvůli nadýmání, jiným prostě nechutná. To je často způsobenou nesprávnou úpravu. Pojďme si teď povědět, jak uvařit čočku tak, aby byla nejen dobře stravitelná, ale také lákavá na pohled i chutí.
Druhy čočky
V dnešní době nemáme k dispozici jen nejběžnější čočku zelenou, ale také červenou, žlutou nebo černou, některé seženeme i loupané a půlené. Můžeme narazit i na čočku drobnozrnnou. Jednotlivé druhy se liší přípravou, dobou vaření i použitím v receptech. Loupané nemusíme namáčet, jsou rychleji uvařené, ale zase mají tendenci se rozvářet. Hodí se tak spíše do kaší, na krémové polévky nebo na zahuštění polévek či omáček, také do karbanátků nebo sekané. Čočky neloupané, hlavně zelená a černá, které se také říká beluga, se při správném vaření nerozvaří a připravujeme z nich přílohová jídla, klasickou polévku, saláty i hlavní chody. Jejich příprava ale vyžaduje více času.
TIP: Jak uvařit špagety – na olej zapomeňte, ale pomůže vám mikrovlnná trouba
Namáčení čočky
Namáčení má význam jen u čoček neloupaných. I když na některých návodech uvedených na obalech najdeme, že čočku není třeba namáčet, jsou pro to 3 hlavní důvody:
1. Namočená čočka je rychleji uvařená.
Slupka totiž nabobtná a změkne. Čočka se také uvaří stejnoměrně a výsledný pokrm neobsahuje volné tvrdší slupky a rozvařený vnitřek.
TIP: Jak uvařit správně rýži? Zvládne to každý. Nekupujte tu předraženou ve varném sáčku
2. Namočená čočka nenadýmá.
Nadýmavé látky jsou obsaženy ve slupce, dlouhým namáčením se vyluhují a když potom vodu vylijeme a čočku propláchneme, většiny se zbavíme. Ještě účinnější je vodu vyměnit několikrát během namáčení a pak ještě po prvních pěti minutách varu. Samozřejmě že namáčením a proplachováním přijdeme i o část minerálů, ale můžeme je doplnit například přidáním lžičky mleté mořské řasy, nebo pokrm doplnit zeleninou.
3. Nastartování klíčení
Pokud čočku namáčíme déle jak 12 hodin, nastartujeme uvnitř klíčení a i když jej nedotáhneme do konce a na klíček nepočkáme, probuzený proces klíčení přemění některé nestravitelné a nadýmavé látky na zdraví prospěšné. Naši předkové to dobře věděli. Ve starých návodech se uvádí namáčet luštěniny na 24 hodin s několikerou výměnou vody.
TIP: Jak uvařit květák, aby nebyl rozvařený, získal skvělou chuť a zbavil se svého nepříjemného aroma
Vaření čočky
Namočenou nebo loupanou nenamočenou čočku vaříme vždy jen v nezbytném množství vody. Uvádí se na 1 díl čočky asi 1,75 dílu vody, ale nejjednodušší asi je zalít čočku, tak aby byla zcela potopená a voda sahala asi 1 cm nad ni. Více vody nedáváme, čočka se pak snadněji rozvaří a oddělují se slupky od zrn. V případě belugy příliš vody způsobí vylouhování její krásné černé barvy. Po uvedení do varu a sebrání pěny čočku přiklopíme a vaříme na mírném plameni.
Můžeme ji již během varu ochutit kořením nebo zelenými bylinkami, ale neloupanou rozhodně nesolíme. Sůl by bránila změknutí slupky. U oloupané se soli bát nemusíme. Pro klasickou úpravu čočky zvolíme bobkový list, nové koření a pepř, můžeme přidat i kmín, který ještě zmírní případné nadýmání a učiní čočku stravitelnější. Připravujeme-li exotické jídlo, například indický dhál nebo polévku z červené čočky s kokosovým mlékem, kořeníme dle receptu. Koření dáme do sítka na čaj nebo plátýnka a vložíme do hrnce s čočkou. Bylinky přidáme do hrnce jen tak. Můžeme též přidat neoloupanou cibuli.
TIP: Potraviny bohaté na železo. Pozor na vstřebatelnost. Co ji zvyšuje a snižuje?
Čočku v průběhu varu ochutnáváme, zda je měkká, ale nemícháme, chceme-li zachovat celistvá zrna. Potřebujeme-li doplnit vodu, přiléváme zásadně jen horkou.
Jakmile je čočka měkká, odstavíme ji, vyndáme koření, cibuli i bylinky a čočku slijeme. Vývar uchováme, pokud ho budeme potřebovat při následné úpravě.
Doby varu:
- zelená čočka namočená 20-30 minut, nenamočená 40-60 minut.
- Beluga namočená 20 minut, nenamočená 25 minut
- červená a žlutá čočka loupaná nenamočená 10-15 minut
- červená čočka neloupaná namočená 20 minut, nenamočená 25 minut
Časy jsou přibližné, před koncem uvedené doby ochutnáváme.
Zdroj: https://www.skrblik.cz/navod/jak-uvarit-cocku/, https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/jak-varit-cocku-aby-nenadymala.html, https://www.naturalek.cz/blog/jak-spravne-uvarit-cocku/, https://www.celostnimedicina.cz/aby-nas-lusteniny-nenadymaly.htm, https://www.vegmania.cz/vegpedie/cocka/
Milovnice přírody s aktivním zájmem o bylinky a prostředky přírodní medicíny. Tomuto oboru se věnuje již řadu let a neustále se snaží rozvíjet své znalosti prostřednictvím různých seminářů a kurzů pod vedením odborníků.