Tramal je lék, se kterým se po úrazech nebo při vleklých bolestech denně setkává opravdu velké množství lidí. V posledních letech ale narůstá počet závislosti a nadužívání Tramalu. Společně si tak povíme, co je tramal, jak účinkuje a kdy je jeho užívání v pořádku…
Co je Tramal?
Tramal je lék, jehož účinnou složkou je látka Tramadol. Jedná se o opioid a lék proti bolesti, který je používán k léčbě mírné až středně silné bolesti.
Kde získáte Tramal?
Prodej Tramalu je vázán lékařským předpisem, získáte jej tedy na základě receptu od vašeho lékaře v některé z kamenných lékáren.
Na co se používá Tramal?
Tramal je určen k potlačení akutní i chronické bolesti, lékař vám jej tak může předepsat například po operaci či úrazu, při dlouhodobých bolestech zad nebo zkrátka v případech, kdy již klasická volně dostupná analgetika nezabírají.
Kdy zabírá Tramal
Účinky Tramalu nastupují zhruba za jednu hodinu od jeho užití, nástup se však může odvíjet od způsobu podání léku. Tramal většinou účinkuje po dobu zhruba 6 hodin, nejefektivněji ale působí první 2 – 4 hodiny.
Náš tip: Pozor na nebezpečný Tonerin, jde o podvod s léky!
Způsob užití Tramalu
Lékař vám může předepsat klasické tablety, k dispozici je ale také Tramal ve formě tobolek, kapek nebo čípků, v některých případech můžete dostat Tramal také injekčně přímo u lékaře.
Vedlejší a nežádoucí účinky Tramalu
Většina pacientů nemá s užíváním Tramalu žádný větší problém a cítí se po něm velmi uvolněně. Jelikož se ale jedná o opioid, který ovlivňuje centrální nervový systém, mezi časté vedlejší účinky patří zejména:
- bolesti hlavy
- ospalost
- závratě
- nevolnost a pocit na zvracení nebo zvracení
- zácpa
- sucho v ústech
- pocení
- únava
Méně často se pak může objevit také:
- žaludeční potíže a průjem
- kožní reakce jako svědění či vyrážka
- účinky na srdce a krevní oběh jako bušení srdce nebo pocit na omdlení
Závislost na Tramalu
Asi nejhorším vedlejším účinkem, který se v posledních letech začíná objevovat čím dál častěji, je závislost na Tramalu. Internet je plný diskuzí a dotazů nešťastných uživatelů, kteří se potýkají se závislostí nebo nadužíváním Tramalu.
Na látku Tramadol si můžeme vypěstovat určitou toleranci a pro efekt tak bude nutné neustále zvyšovat jeho dávku.
Většina ze závislých na Tramalu do toho spadla naprosto nevinně. Lékař jim předepsal Tramal k delšímu užívání a oni s ním nedokázali zkoncovat. Po užití Tramalu se cítili uvolnění, neměli problém se spánkem a Tramal dokonce potlačil jejich špatné nálady či deprese.
Uživatelé si účinky Tramalu a svou závislost často ani neuvědomovali do chvíle, kdy jim lékař přestane léky předepisovat nebo chtěli s užíváním Tramalu přestat. Často pak popisují nepříjemné abstinanční příznaky, mezi kterými bývá nespavost, deprese nebo psychický neklid, ale také nedostatek energie, kterou je Tramal “dobíjel”.
Výjimkou nejsou ani ti, kteří Tramal užívají denně dlouhodobě v řádu několika let nebo ti, kterým už jej lékař nepředepsal a nyní jej nelegálně shánějí na internetu.
Náš tip: Nezávislá recenze Defumoxan. Pomůže přestat s kouřením?
Tramal na uklidnění
Zejména mezi studenty je pak Tramal podle diskuzí poměrně rozšířeným přípravkem, který jim pomáhá s uvolněním během náročných zkouškových období. Studenti jej pak berou před spaním, kdy z nich spadne veškerý stres a napětí. Snadno se pak ale může stát, že přípravek začnou užívat častěji a bez něj se již nebudou umět uvolnit.
Co je silnější než Tramal?
Jen pro představu, Tramal patří mezi slabé opioidy – stejně jako návykový kodein či dihydrokodein.
Pokud vám Tramal nezabírá a trpíte silnými bolestmi, může vám lékař předepsat také slabý opioid v kombinaci s neopioidními analgetiky – mezi takové léky patří například:
- Korylan, Ultracod a Talvosilen (kombinace kodeinu a paracetamolu)
- Zaldiar a Doreta (tramadol a paracetamol)
Poslední kategorií jsou pak silné opioidy, mezi které pak řadíme morfin, fentanyl, buprenorfin, oxykodon, hydromorfon nebo tapentadol.
Náš tip: Recenze Friocard – varuje i SÚKL!
Jak přestat užívat Tramal
Dostat se do problémů s nadužíváním nebo závislostí na Tramalu je velmi jednoduché. Jelikož se po jeho vysazení mohou objevovat abstinenční příznaky psychického i fyzického rázu, je vhodné lék vysazovat postupně – snižováním dávek.
Pokud máte strach z návratu vašich dlouhodobých bolestí po vysazení Tramalu, je pak možné nahradit Tramal dostatečnou dávkou tzv. nesteroidního antiflogistika (např. ibuprofen, diklofenak..), u kterých není riziko vzniku tolerance a závislosti.
Máte-li ale pocit, že svůj problém sami nezvládnete, je ideální jej konzultovat s lékařem, který vám Tramal předepisuje, případně se obrátit na některou z ambulancí či jiných zařízení, které řeší závislost pacientů na lécích.
Shrnutí závěrem …
Tramal je velmi silný lék, který byste měli brát skutečně až v případě, kdy slabší a méně rizikové léky nezabírají. V případě, že si jej naordinujete „na uklidnění“, může se jednat o rychlo cestu do pekla, ze kterého se velmi těžce dostává. Pokud vás trápí problém se závislostí na lécích, nebojte se o něm hovořit a svěřte se svému lékaři nebo blízkým.
Tramal je lék, jehož účinnou složkou je látka Tramadol. Jedná se o opioid a lék proti bolesti, který je používán k léčbě mírné až středně silné bolesti.
Prodej Tramalu je vázán lékařským předpisem, získáte jej tedy na základě receptu od vašeho lékaře v některé z kamenných lékáren.
Tramal je určen k potlačení akutní i chronické bolesti, lékař vám jej tak může předepsat například po operaci či úrazu, při dlouhodobých bolestech zad nebo zkrátka v případech, kdy již klasická volně dostupná analgetika nezabírají.
Máte také zkušenost s užíváním Tramalu nebo dalších léků? Poraďte ostatním čtenářům v komentářích níže …
Zdroje: https://diskuse.vitalion.cz/tramal-jak-z-toho-ven-5330/, https://www.linkos.cz/pacient-a-rodina/pece-o-pacienta/lecba-bolesti-1/informace-pro-nemocne-trpici-dlouhodobou-bolesti/, https://www.pribalovy-letak.cz/460-tramal-tobolky-50-mg, https://cs.wikipedia.org/wiki/Tramadol a https://www.olecich.cz/modules/faq/question.php?id=35
Martina se tvorbě a úpravě textů věnuje již od školy. Vystudovala ekonomické lyceum, přesto dává přednost přírodě, zahrádce a zdravému životnímu stylu. Již přes deset let funguje jako freelancer v oblasti IT a online projektů, v posledních letech však převažuje právě copywriting, který se jí stal vedle rodiny a turistiky velkým koníčkem.