Neuropatie vs. neurologie – jaký je mezi nimi rozdíl?

Lékařská latina nepatří mezi právě lehké disciplíny. Mnoho lidí například nevidí rozdíl mezi pojmy neuropatie vs. neurologie. Ovšem i když tato slova znějí podobně, jejich význam je zcela odlišný.

Je tedy dobré se v této oblasti zorientovat, abyste pro příště věděli, co vám lékař napsal do zprávy nebo o jakých problémech aktuálně mluví třeba váš kamarád nebo příbuzný.

Co je to neurologie?

Tento pojem označuje medicínský obor. Pochází z řečtiny (konkrétně jde o spojení řeckých slov neuron „nervy“ logie „věda“). Na neurologickém pracovišti se odborní lékaři zabývají diagnostikou a léčbou chorob a poruch nervové soustavy.

TIP: Co a jak bolí při cukrovce? Hlavně hlava, nohy, záda a břicho

Co léčí neurologie

Konkrétně jde o potíže centrální, periferní i autonomní nervové soustavy. A čím konkrétně se tedy zabývá?

  • Centrální nervová soustava zahrnuje především mozek a míchu,
  • periferní nervová soustava se stará o nervy
  • a autonomní nervová soustava zasahuje i do kosterních svalů.

Na neurologii vás lékař odešle v případě, že u vás shledá možné příznaky nějakého neurologického onemocnění. Často se u neurologických problémů objevuje především oslabení končetin a různě závažné poruchy koordinace. Ovšem vyloučeno není ani zatuhnutí svalů nebo například závratě, poruchy zraku, ztráta citu (kdekoliv na těle) apod.

Co je neurodegenerativní onemocnění?

V souvislosti s neurologií se lze rovněž často setkat s pojmem neurodegenerativní onemocnění. Tento výraz popisuje stav, při němž dochází postupně k zániku množství nervových buněk v některé části těla, k čemuž se pojí vážné psychické a neurologické příznaky.

TIP: BrainActive recenze – opravdu zlepšuje paměť a soustředění? Objevte aktivní látky v přípravku BrainActive

Mezi nejčastější neurodegenerativní onemocnění patří tato:

  • Alzheimerova choroba,
  • amyotrofická laterální skleróza,
  • roztroušená skleróza,
  • Huntingtonova choroba
  • či Parkinsonova nemoc.
Co je to neuropatie?

Neuropatie úzce souvisí s neurologií. Jde totiž pro označení poruchy periferních nervů. Pokud je postižen pouze jeden periferní nerv, pak mluvíme o mononeuropatii. Postižení více nervů je pak označováno za polyneuropatii.

Příznaky neuropatie

Prvním projevem neuropatie bývá pocit neklidu v nohách, ke kterému se může přidat i ostrá či pálivá bolest nohou. Často se objevuje také extrémní citlivost kůže na dotek, ale nemusí to být nutně podmínkou. Pozorovat lze i mravenčení horních i dolních končetin. U vážnějších stavů se objevuje také svalová slabost a ochablost, jež mohou vyústit až v paralýzu.

TIP: Důvody oteklých prstů na rukou a léčba. Proč se to stává a jak tomu předejít?

Jaké jsou rizikové faktory neuropatie?

Někteří lidé jsou k tomuto problému náchylnější než jiní. Velkou roli totiž hraje celkový zdravotní stav a životní styl. Mezi nejvýznamnější rizikové faktory, které mohou iniciovat vznik neuropatie, patří: vysoký krevní tlak, nadváha a obezita, dlouhotrvající diabetes, zvýšený cholesterol, kouření a vysoký věk.

Zdroj: https://www.zdravotniregistr.cz/clanek/co-vsechno-leci-neurologie, https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/priznaky-neuropatie.A180522_100641_zdravi_pet, https://kapitolyozdravi.cz/clanek/co-je-dobre-vedet-o-neuropatii

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *