Drmek – co to je, kdy ho začít užívat a jak dlouho?

Používání bylinek je populární nejenom mezi vyznavači alternativní medicíny – mnohdy ho doporučují i lékaři, a to jako podpůrnou léčbu. Mezi oblíbené bylinky poslední doby patří i drmek – co to je a jak ho správně užívat?

Drmek obecný (Vitex agnus-castus), také známý jako mnišský pepř nebo pod anglickým názvem Chasteberry, je rostlina pocházející ze Středomoří a Střední Asie. Běžně se používá v tradiční bylinné medicíně ke zmírnění příznaků premenstruačního syndromu (PMS) a k podpoře reprodukčního zdraví u žen. Některé studie naznačují, že může mít mírné účinky na hormonální rovnováhu, to však prozatím nebylo potvrzeno

Drmek – účinky na zdraví

Možných využití však existuje mnohem více. Mezi nejčastěji zmiňované účinky drmku na zdraví patří:

Regulace menstruačního cyklu: Drmek se tradičně používá k regulaci menstruačního cyklu a zmírnění příznaků PMS.

TIP: Yerba maté a jeho negativní účinky na zdraví. Co vám hrozí, pokud to s oblibou toho nápoje přeženete

Pomoc při neplodnosti: tato bylinka může také podle lidové medicíny pomoci zlepšit plodnost vyrovnáním hladiny hormonů a zvýšením hladiny luteinizačního hormonu.

Luteinizační hormon – co je to?

Luteinizační hormon (LH) je hormon produkovaný přední hypofýzou, který reguluje menstruační cyklus u žen a produkci testosteronu u mužů. U žen stimuluje ovulaci a pomáhá vyrovnat hormonální hladinu. U mužů stimuluje Leydigovy buňky ve varlatech k produkci testosteronu. Abnormální hladina luteinizačního hormonu mohou ukazovat na různé endokrinní poruchy.


Zmírnění příznaků menopauzy: Vitex agnus-castus může pomoci zmírnit příznaky menopauzy, jako jsou například návaly horka a změny nálad.

Zlepšení akné: Některé studie naznačují, že drmek může pomoci snížit závažnost akné, a to opět regulací hormonální nerovnováhy.

TIP: Bylinky proti stresu a úzkosti – vyberte si ty nejlepší a naučte se je správně používat. Není to těžké a svém tělu tím opravdu prospějete

Jaké bylinky požít pro podporu plodnosti?

Vhodných druhů existuje celá řada. Mezi ty nejrozšířenější patří: řeřicha peruánská (Lepidium meyenii), kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris), smilax lékařský (Smilax officinalis) , kotvičník zemní (Tribulus terrestris), ženšen pravý (Panax ginseng), pískavice – řecké seno (Trigonella foenum-graecum) či slivoň africká (Pygeum africanum).

Jak užívat drmek – recepty

Nejoblíbenějším přírodním prostředkem připravovaným z této bylinky je čaj. Jak je správné dávkování? Zalijte 1-2 čajové lžičky sušené bylinky šálkem horké vody a nechte čaj louhovat 10-15 minut. Poté čaj sceďte do šálku a sušenou bylinku vyhoďte. Podle chuti do něj můžete přidat med nebo citron. Pijte dvakrát denně.

TIP: Ashwagandha účinky. Kdy prospívá a kdy škodí? Pro její účinky na zdraví ji systém tradičního indického lékařství Ájurvéda využívá již po tisíce let

Jak vyrobit tinkturu z drmku?

K výrobě tinktury z drmku budete potřebovat sušené plody a vysokoprocentní alkohol, jako je například vodka. Na jeden díl plodů budete potřebovat čtyři díly alkoholu. A jak na to? Sušené bobule rozdrťte na hrubý prášek pomocí mlýnku na koření nebo hmoždíře. Poté je přesypte do čisté, vzduchotěsné skleněné nádoby. Nalijte na ně alkohol a ujistěte se, že jsou zcela zakryté. Sklenici uzavřete a uchovávejte na chladném a tmavém místě po dobu 4–6 týdnů a denně ji protřepávejte. Po 4-6 týdnech sceďte tekutinu přes jemné sítko nebo plátýnko do čisté láhve. Sušinu zlikvidujte. Tinkturu skladujte na chladném a tmavém místě po dobu nanejvýš 2 let. Doporučené dávkování tinktury z drmku je 20-40 kapek 2-3krát denně – doporučuje se jejich rozmíchání v malém množství vody.

Pokud nechte užívat čaj, pak si pořiďte drmek v lékárně. Na trhu najdete bohatou nabídku kapslí, tinktur a různých extraktů.

Drmek – kontraindikace

Drmek obecný (Vitex agnus-castus) je považován za poměrně bezpečnou bylinku. Přesto však existuje několik skupin pacientů, kteří by ho užívat neměly.

Těhotné a kojící ženy: Drmek se nedoporučuje těhotným nebo kojícím ženám, protože může ovlivnit hladinu hormonů.

TIP: Bylinné kapky Gynex – recenze. Jak je hodnotí uživatelky? A pomohou s gynekologickými problémy fyzického či psychického rázu?

Hormonální nerovnováha: Nedoporučuje se také ženám s hormonální nerovnováhou, protože může stimulovat produkci hormonů. Doporučen není ani ženám, které mají v rodinné historii zátěž v podobě rakoviny prsu a samozřejmě ani těm, které již toto onemocnění prodělaly nebo jim aktuálně trpí.

Interakce s léky: Drmek může interagovat s hormonálními léky, včetně hormonální antikoncepce, hormonální substituční terapie a antipsychotických léků.

Kdo je ohrožen rakovinou prsu?

Rakovina prsu může postihnout ženy i muže, ale častější je u žen. Rizikové faktory zahrnují stáří, dědičnost, nevyrovnanou hladinu hormonů, zdravotní stav a životní styl. Závažnost rizika může ovlivňovat kombinace více faktorů. Je proto důležité pravidelně navštěvovat lékaře a včas podstoupit screening, aby bylo možné odhalit rakovinu v raném stadiu.

TIP: 6 receptů na detoxikační sirupy, které zvládnete hravě i doma. Postačí vám běžně divoce rostoucí bylinky

Individuální citlivost: Drmek neužívejte na ve chvíli, kdy po jeho aplikaci zaznamenáte bolesti hlavy, zažívací problémy a podráždění kůže.

Co ještě vědět

Drmek obecný je považován za velmi účinnou bylinku. Je však důležité poznamenat, že k plnému pochopení účinků drmku na lidské zdraví je zapotřebí další výzkum. Proto než začnete užívat jakýkoli bylinný doplněk s touto bylinkou, myslete na to, že je důležité promluvit si s lékařem nebo kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem, abyste zjistili, zda je právě pro vás drmek bezpečný a vhodný pro vaše individuální potřeby.

Zdroj: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15783241/, https://www.hollandandbarrett.com/the-health-hub/conditions/womens-health/menopause/what-is-agnus-castus/, https://www.ema.europa.eu/en/documents/herbal-monograph/final-european-union-herbal-monograph-vitex-agnus-castus-l-fructus-revision-1_en.pdf

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *