Mé praktické zkušenosti s hybridní fotovoltaikou 7,65 kWp vychází z realizace, kterou jsme pro náš rodinný dům objednali a zaplatili v červenci roku 2022 a poté byla dokončena a realizována v lednu 2023 od lokálního dodavatele, na kterého jsem měl z různých stran pozitivní reference.
Vyplatí se, výpočet návratnosti
Pro výpočet jsem využil nabídku společnosti Woltair, pouze jako ilustrační pro přehled o aktuálních cenách. Tuto společnost jsem nakonec nevyužil. Cenu elektřiny jsem bral podle tehdejší situace na trhu:
Nabídka Woltair.cz 9,6 wKp s akumulací 14,2 kWh
- Cena elektrárny: 555 286 Kč – Dotace 205 000 Kč = 350 286 Kč
- Roční výroba elektřiny: 9,5 MWh
- Aktuální průměrná cena za 1 MWh: 9110 Kč
- Roční úspora: 86 545 Kč
- Návratnost: 350 286 Kč / 86 545 Kč = 4 roky
Dle tohoto výpočtu se investice do fotovoltaiky jednoznačně vyplatila a proto jsem poptal nabídku od našeho finálního dodavatele a pokud bych bral aktuální státem zastropované ceny včetně distribuce a dalších poplatků 8/kWh včetně DPH a aktuální sestavu elektrárny:
- Cena elektrárny: 535 000 Kč – dotace 245 000 Kč = 290 000 Kč
- Roční výroba elektřiny: 7,4 MWh
- Aktuální průměrná cena za 1 MWh: 8000 Kč
- Roční úspora: 59 200 Kč
- Návratnost: 290 000 Kč/59 200 Kč = 4,89 let
Jak vidíme návratnost se nám mírně prodloužila s ohledem na snížení cen elektřiny, které je dáno hlavně státním zastropováním. Bez stropu by byla cena elektřiny pro můj aktuální tarif ČEZ na neurčito přes 10 000 Kč za 1 MWh a návratnost by se naopak ještě zkrátila!
Hledání dodavatele
Nejdříve jsem si nechal udělat nabídky největších českých dodavatelů fotovoltaických elektráren na klíč Woltair a S-Power a ČEZ fotovoltaika, nabídky se lišily cenou. Poté jsem si dělal průzkum jednotlivých firem a hledal jsem zkušenosti na internetu i praktické zkušenosti přátel. U velkých firem byl problém ve velice špatné komunikaci a délka dodávky byla obvykle více než 1 rok.
Od několika přátel, kteří již měli své fotovoltaické elektrárny nainstalované jsem dostal doporučení na lokálního drobného dodavatele fotovoltaiky na míru. Byl jsem navštívit jeho realizace a poté jsem jej kontaktoval. Proběhla návštěva rodinného domu a kontrola zda se v našem případě dá fotovoltaický elektrárna realizovat:
- Zjistili jsme že se dá použít střecha dřevěné pergoly a jedna celá rovná střecha.
- Dodavatel také navrhl řešení ohledně 2 separátních stringů i když jsme neměli na střeše dostatečnou kabeláž.
- Kontrola orientace střechy na čistý jih bez většího stínění byla také pozitivní.
Poté byla zaslána nabídka a následně smlouva. Komunikace probíhala rychle, pružně a termín dodávky do 6 měsíců byl také velice zajímavý. Proto jsem nakonec zvolil řešení a realizace u mě proběhla ve stejný čas jako u kamaráda, který objednával fotovoltaickou elektrárnu u velké společnosti o více než rok dříve než já.
TIP: Fotovoltaika recenze firem – fotovoltaické elektrárny na klíč
Aktuální sestava a výkony
Aktuálně máme nainstalovanou 3F hybridní elektrárnu s výkonem 7,65 kWp a akumulací do baterií 11,6kWh s tím že se dá systém rozšířit o další 11,6kWh bateriové uložiště.
- FVE panely: 17 kusů SUNPRO 450Wp
- Pro rovnou střechu plastové vany se sklonem 15°
- Pro pergolu hliníková konstrukce se sklonem 15°
- Střídač: SOLAX X3 Hybrid-G4 10kW
- Baterie: TRIPLE POWER 2×5,8kWh (11,6kWh)
- Nabíječka EV: SOLAX EV CHARGER G2 11kW s LCD
Rovná střecha bohužel není pro efektivitu panelů ideální protože při správném sklonu alespoň 40° dochází k velkému stínění. Proto byl dán kompromis a minimální úhel 15°, při kterém nedochází k takovému stínění, ale také nemá maximální výkon hlavně v zimních měsících, kdy je slunce nízko nad obzorem. Dále jsme museli využít hliníkovou konstrukci na pergolu, pro nižší zatížení. Plastové vany jsou ekonomičtější ale také o něco těžší díky zatížení obrubníkem.
Produkt | garance výkonu |
FV modul | 12 let |
Měnič | 10 let |
Baterie | 10 let |
Montáž | 4 roky |
Ostatní elektro | 2 roky |
Záruky a životnost na jednotlivé komponenty by měla být významně delší než je celková návratnost. V České republice se navíc provozují elektrárny starší než 20 let a jsou stále funkční. Panely by měly vydržet i déle než 25 let bez vetší ztráty výkonu.
Zkušenosti s provozem domácí FVE
O fotovoltaické elektrárně jsem začal uvažovat již při výstavbě rodinného domu. Bohužel jsem poddimenzoval kabeláž na naši rovnou střechu a proto jsme si při umisťování a realizaci museli pomoct kabelem původně zamýšleným pro zásuvku, který posloužil jako druhý string. Samotná realizace probíhala celkem 6 dnů. 3 dny strávili v technické místnosti montáží střídače, baterií, rozvaděčů a úpravou hlavního rozvaděče.
Dále pak montáží nabíječky na elektromobil do garáže. Samotnou nabíječku mi doporučil dodavatel že je vhodné ji přidat do nabídky i když zatím nemáme elektrovůz protože je v podstatě celá zaplacena z dotace díky kombinačnímu bonusu 10 000 Kč. Montáž na střechu pak probíhala další 3 dny. Pracovníci byli velice profesionální a vše si po sobě uklidili. Za celou dobu byla elektřina v domě vypnuta pouze na jedno celé dopoledne.
Spuštění elektrárny proběhlo včetně mého zaškolení. Provoz elektrárny je naprosto automaticky, střídač umožňujě několik režimů nastavení – backup (baterie se nevybíjí pod 50%) nebo klasický režim (baterie se nevybíjí pod 10%). Backup je vhodný zejména, pokud víte že má přijít odstávka od elektřiny nebo čekáte výpadky. Dům pak může fungovat na zálohované fáze. V našem případě několik zásuvek v domě a světla. Obvykle se jedná o okruhy s menší spotřebou.
Veškeré sluneční zisky i spotřebu domu je možné sledovat pomocí aplikace SolaxCloud dostupné v mobilu nebo přímo na display střídače.
TIP: Výkup elektřiny z fotovoltaiky
Zda máte dostatečnou přípravu v rámci rozvaděče a kabeláže. Také si zjistěte maximální možné zatížení střechy, hliníková konstrukce je obvykle lehčí než plastové vany. Pokud nemáte správnou orientaci střechy nebo máte velké stínění okolních domů a stromů je možné, že se vám fotovoltaika nevyplatí.
Doporučuje se ideálně dvojnásobek instalovaného výkonu. Případně dle potřeby zálohy dané domácnosti.
Ideálně na základě doporučení přátel a známých. Lepší jsou dodavatelé s kratší dojezdovou vzdáleností v případě servisů.
Fanda moderních technologií a udržitelných energetických řešení. Vystudoval technickou školu FIT ČVUT v Praze. Zajímá se o megatrendy jako fotovoltaická energie, elektroauta nebo snižování spotřeby domácností.