Výkup elektřiny z fotovoltaiky

vykup elektriny z FVE

12 komentářů a zkušeností: Výkup elektřiny z fotovoltaiky

V případě že vlastníte fotovoltaickou elektrárnu a generujete v létě přebytky je škoda je dodávat do sítě zdarma. Na trhu existuje několik firem, které od vás rádi přebytky odkoupí, liší se nicméně v podmínkách. Výkup elektřiny z fotovoltaiky probíhá za fixní nebo spotovou cenu a každý dodavatel má jiné podmínky.

Zastropování cen elektřiny

Od 1. 1. 2023 jsou ceny energií automaticky upraveny podle nařízení vlády č. 298/2022 Sb. o stanovení cen elektřiny v mimořádné tržní situaci. Maximální zastropovaná cena elektřiny je 6 050 Kč/MWh za silovou elektřinu (včetně DPH).

SpolečnostSlužbaCena služby
Entri / První česká energieFIX 3 542 Kč/MWh neb SPOT0 Kč nebo 500 Kč/MWh
Pražská plynárenská3 500 Kč – 4300 Kč/MWh89 Kč/měsíc
ČEZVirtuální baterie350 Kč/měsíc
eONVirtuální baterieod 49Kč/měsíc za 1 MWh
Sysel od Solidsun Spotpoplatek 25% z ceny spotu
Armex Energy2 000 Kč/MWh50 Kč/měsíc
Nano GreenSpot600-900 Kč/MWh
Tedom energieSpotod 109 Kč/měsíc
bezDodavateleSpot450 Kč/MWh
4,18 Kč/den
Centropol Energy3 500 Kč/MWh0 Kč
Výkup elektřiny z fotovoltaiky 2023

Výkupy elektřiny z fve

V Česku je aktuálně 11 firem, které umožňují výkup elektřiny za spotové nebo fixní ceny nebo nabízí virtuální baterii. Připravili jsme pro vás podrobné informace o každé firmě podporující přetoky energií z fotovoltaických elektráren pro mikrozdroje nebo větší zdroje.

V případě že u svého dodavatele energie posíláte přetoky zdarma vyplatí se zauvažovat o monetizaci vašich přetoků do síle přes jineho poskytovatele řešení. V dnešní době, kdy jsou vysoké zastropované ceny na spotovém trhu, může být velice zajímavé řešení prodej na spotovém trhu od Entri nebo Bezdodavatele, případně společnosti Sysel. Nejoblíbenější a nejvíce diskutovaným poskytovatelem služby je Entri, která má velice variabilní podmínky a nízké poplatky.

ČEZ

ČEZ vykupuje elektřinu jak za fixní cenu tak za cenu na hodinu výkonu. Pro podepsání smlouvy o výkupu elektřiny není potřeba mít fotovoltaiku od ČEZ. Pro výkony do 100 kW je potřeba mít podepsánu smlouvu o dodávku elektřiny od ČEZ, pro vyšším instalovaném výkonu tato podmínka není vyžadována.

TIP: ČEZ výkup elektřiny recenze, zkušenosti a diskuze

e.ON

eON vykupuje elektřinu pouze a jen z fotovoltaických elektráren, které sám nainstaloval. eON nabízí službu virtuální baterie. Zákazník tak dodává přebytky do sítě, které se mu evidují v rámci účtu virtuální baterie a poté je možné si tyto přebytky bezplatně opět odebrat. Zákazník za službu platí fixní poplatek dle toho jak velkou akumulaci potřebuje od 49Kč za 1 MWh měsíčně.

Tip: eON výkup elektřiny recenze, zkušenosti a diskuze

PRE pražská plynárenská

PRE umožňuje výkup silové elektřiny. Aktuálně nabízí 2 produkty:

  • SOLAR EFEKT: výkupní cena 4 300,- Kč/MWh je určena zákazníkům Pražské plynárenské, a.s.
  • SOLAR: výkupní cena 3 500,- Kč/MWh je určena pro ostatní výrobce.

Za poskytnutí služby si účtuje PRE poplatek 89 Kč/měsíc.

Innogy

Innogy nabízí výkup elektřiny z obnovitelných zdrojů pouze firmám s licencí na IČ. Ceny za výkup nabízí fixní dle smlouvy na dobu určitou nebo spotové.

Centropol

Centropol nově vykupuje pro mikrozdroje do 50 kWp elektřinu za 3500/MWh, pokud máte lincenci a elektrárnu do 30 kWp získáte až 3500Kč za MWh a při vyšších dodávkách je cena individuální a je možná fixní i spotová cena.

Centropol energy recenze, zkušenosti a diskuze

Sysel od Solidsun

Solidsun je firma zabývající se montáží fotovoltaických elektráren. Nově pod ní spadá také dodavatel energií Sysel, který se specializuje na nákup a prodej elektřiny na spotovém trhu. Díky tomu vykupuje Sysel přebytky z vaší fotovoltaiky za současnou tržní cenu obchodovanou na burze. Cena služby je 179Kč/měsíčně.

TIP: Sysel Energie recenze, zkušenosti a diskuze

Bezdodavatele

Společnost Bezdodavatele se specializuje na výkup přebytku elektřiny z vaší fotovoltaické elektrárny bez licence do 10 kWp. Taktéž tuto energii vykupuje od firem a větších fotovoltaických elektráren a prodává ji komunitě klientů firmy, která má zájem pouze o čisté a zelené energie ve své domácnosti. Výkup elektřiny probíhá na základě ceny elektřiny na spotovém trhu. Cena služby je 450 Kč za každou dodanou MWh a 4,18 Kč/den.

Tip: Bezdodavatele recenze, zkušenosti a diskuze

Entri

Entri vykupuje elektřinu ze všech zdrojů za velkoobchodní nebo předem fixované tržní ceny. Výkup energie není podmíněn odběrem elektřiny. Entri vykupuje elektřinu ze solárních, větrných, vodních elektráren a elektráren na biomasu. Výhodou služby je že si můžete vybrat spotovou cenu (aktuálně výhodnější s poplatkem 250 Kč za MWh) nebo fix aktuálně 3542Kč za MWh u kterého je služba bez poplatku.

TIP: Entri recenze, zkušenosti a diskuze

NOVINKA: Aktuálně se První česká energie spojuje se společností ENTRI, která se specializuje na výkup energie z obnovitelných zdrojů. Veškeré podmínky, smlouvy i ceník zůstává zachován, První česká energie pouze přebírá zákaznický kmen společnosti ENTRI formou odkupu části firmy.

TIP: První česká energie recenze, zkušenosti a ceník

Tedom

Tedom je drobný český dodavatele elektřiny a plynu, který nabízí také možnost výkupu elektřiny z FVE elektrárny na spotovém trhu. Za službu účtuje fixní poplatek 109 Kč měsíčně

TIP: Tedom energie recenze, zkušenosti a diskuze

ARMEX Energy

Armex nabízí kombinaci virtuální baterie a klasického výkupu v rámci produktu eBaterie. Je vhodná pro majitelé domů a fotovoltaických elektráren bez bateriového uložiště. Zákazník na vyúčtování získá informace ohledně spotřebované elektřiny a zároveň zde bude uveden i přetok, který Vaše elektrárna (mikrozdroj) vyrobila a poslala do sítě.

Přetok do výše spotřebované energie Vám bude zaúčtován oproti spotřebě a zbývající přetok nad rámec spotřeby pak bude vyúčtován jednotkovou cenou uvedenou v ceníku.

Aktuální výkupní cena činí 2 000 Kč/MWh za službu eBaterie zákazník zaplatí 50 Kč/měsíc.

Nano green

Společnost NANO green nabízí výkup elektřiny pro při současném odběru elektřiny od Nano Green s ceníkem Nazeleno FLEXI cena silové elektřiny – 600 Kč/MWh. Výkup přebytků při odběru elektřiny od jiného dodavatele je zpoplatněno částkou 900 Kč/MWh.

Tip: Nano green recenze, zkušenosti a ceník

Solární elektrárny s výkonem až 50 kW bez licence

Poslanecká sněmovna schválila 14.12.2022 novelu energetického a stavebního zákona. Novela energetického zákona zvyšuje hranici instalovaného výkonu fotovoltaických elektráren na 50 kW a stejný limit obsahuje i novela stavebního zákona. Při instalovaném výkonu do 50 kW nebude potřeba mít licenci ERÚ a speciální živnostenské oprávnění.

Malé obnovitelné zdroje na budovách obcí, škol nebo bytových domů teď bude možné stavět bez licence, bez nutnosti shánět odpovědného zástupce a měsíčně podávat zprávy operátorovi trhu s elektřinou (OTE). Společně s nedávno ustanoveným sdílením elektřiny v bytových domech se konečně narovnávají podmínky mezi lidmi v bytových domech a v rodinných domech, ty rovněž nezatěžujeme licenčním řízením

Ondřej Pašek, vedoucí dotační pracovní skupiny Unie komunitní energetiky (UKEN)

Výkup elektřiny a druhý EAN

Někteří provozovatele mikrozdrojů se setkávají z problémem že od nich služby poskytující výkup za spotové ceny chtějí druhy EAN. Od 1.1.2023 je tento „výrobní“ EAN přidělován všem fotovoltaickým elektrárnám i bez licence a je možné zažádat o změnu mikrozdroje na výrobu elektřiny.

POKUD ŽÁDÁTE O ZMĚNU MIKROZDROJE NA VÝROBNU, VŽDY DOSTANETE NOVÝ EAN NA VÝROBU A TO NEMÁ VLIV NA CENU TARIFU – POTVRDIL MI TO ČEZ – PRODEJ! Rád bych se podělil o svou zkušenost s prodejem přebytků jinam, než k ČEZ (na distribučním území ČEZ), vzhledem k nevýhodnosti tarifu „pro soláry“ od ČEZ sem se chtěl vydat cestou prodeje přebytků na spotu, ale není to úplně easy, proto přidávám co je třeba: Je nutné mít IČO Je nutné mít licenci od ERÚ – správní poplatek je 1.000,- Kč, je to relativně jednoduchý proces, eRÚ vám ji přidělí na 25 let (max) Je nutné mít hotové PPP (První paralelní připojení) Je nutné mít vyměněný elektroměr Je nutné změnit účel FVE z mikrozdroje na výrobnu – ČEZ má na to speciální formulář, trvá to pár týdnů, ale pokud se povede, ????????? ??????? ? ? ??́ ??́?????́ ??? (je možné, že dostanete nové EANy OBA DVA – v tomto případě musíte i požádat obchodníka o novou smlouvu Udělení licence a změna účelu užívání FVE z mikrozdojre na výrobnu ????́ ???? ?? ??????????́ ??????! celkový limit poskytnuté dotace je max 500.000,- € za určité roky (tuším 5), tam většina z nás rozhodně nespadá, i když budete jako my stavět v dotačním programu NZÚ Změna se provádí vždy k 1. dni v měsíci, pokud je žádost podaná maximálně 10 prac. dní před Následně vyberete odběratele (v našem případě ENTRI), nahlásíte výrobní EAN, podepíšete smlouvu, povolíte přetoky a už to jede V bodě 8 je nutné, aby měl odběratel vašich přetoků k sobě odsouhlaseno od ČEZ připojení výrobny Pokud někoho ještě něco k tomu napadne, doplníme. Podotýkám, že se toto týká případu, kdy chcete odebírta elektřinu od jednoho dodavatele a přebytky prodávat někomu jinému

Jirka Mayrich Fotovoltaická elektrárna Facebook.com

Často kladené dotazy

Jaká je aktuální cena výkupu elektřiny?

Záleží na vybrané společnosti ale maximální možná cena je 6 050 Kč/MWh před odečtením poplatků.

Jaké společnosti poskytují výkup elektřiny?

Za spotové ceny vykupují: Entri, Solidsun, Nano Green, bezDodavatele, Tedom. Za fixní ceny pak Centropol, Armex a PRE.

Musím mít licenci na prodej elektřiny?

od 1.1.2023 nově není potřeba mít licenci na prodej elektřiny do instalovaného výkonu 50 MW.

Přidělí mi druhý EAN zdarma?

Ano distributor je povinen od 1.1.2023 poskytnout druhý výkupní EAN zdarma bez dalších podmínek.

4.3/5 - (3)

12 vašich komentářů a zkušeností: Výkup elektřiny z fotovoltaiky

  1. Dobrý den,
    chtěl bych se zeptat, zda pokud si vytvořím druhý EAN podle výše uvedeného postupu, platí i pro mikrozdroj do 10kw povinnost zasílání měsíčního reportu odeslaného výkonu do sítě na ERU, jako je tomu u větších výroben. Děkuji

  2. Věta v článku výše :
    „Někteří provozovatele mikrozdrojů se setkávají z problémem že od nich služby poskytující výkup za spotové ceny chtějí druhy EAN. Tento EAN je ale přidělován pouze fotovoltaickým elektrárnám s licencí a není určen pro mikrozdroje.“ NENÍ PRAVDIVÁ !

    Při prvním paralelním připojení FVE mi byl u EG.D automaticky přidělen výrobní EAN bez jakékoliv žádosti,
    který jsem si následně našel na portále EG.D.

  3. Dobrý den, pořídil jsem si FVE, mikrozdroj 8,5 KWp. Předpokládám, že budu mít přebytky elektřiny a hledám společnost pro výkup těchto přebytků. Můj dodavatel elektřiny je ČEZ a tuto možnost mi nabídnul. Jenže je pro mne nevýhodná. Jelikož provozuji tepelné čerpadlo s výhodným tarifem D56d, o tuto výhodu bych přišel, protože bych dostal nový tarif pro FVE ve výši zastropovaných cen el. energie. Nejsem si však jistý, jak by to bylo s tímto tarifem v případě jiného odběratele FV přebytků. Také není mi jasno jak to bude, když změním účel FVE z mikrozdroje na výrobnu (dotace, tarif, daně apod.). Chtěl bych detailně vědět, nebo mohli byste mi poradit co bude nutné udělat, resp. změnit když se rozhodnu pro prodej přebytků vaší společnosti (ENTRI). Děkuji za odpověď…

    1. Dobrý den, řešil jsem to stejně jako Vy a nakonec to řeším tak, že jsem požádal ČEZ distribuci o přidělení výrobního EAN a ten mi přidělili už bez keců, protože od 1.1.2023 musí.
      Teď si mohu uzavřít smlouvu na přetoky s kýmkoliv a na odběr můžu mít stále staré nízké ceny el.energie, nemusím měnit smlouvu.
      ČEZ pro solary je předražený paskvil, který už teď nedává smysl.

      1. Dobrý den, máme to samé co vy, budeme mít druhý EAN, ale jak je možné že neměníte smlouvu, když máte FVE. Máme také u ČEZu a když připojíme FVE tak musíme mít změněný i tarif u nich tedy, ne? Prosím o vysvětlení. Děkuji

  4. Zdravím všechny.
    Chtěl bych se tady na foru zeptat? Řešíme teď připojení k síti od spol. Edg a tak se pídím po informacích komu a za kolik dodávat přebytky. Máme fv 10kw plus tepelné čerpadlo. V současné době máme tarif na přímotopy což je stejný tarif jako na tepelko a proto jsme to zatím neřešili. Prozatím co jsem zjistil, tak mě vychází nejlépe cenově výkup od Entri. Je tu někdo kdo má s touto společností zkušenosti, ať už dobré nebo špatné? A ještě dotaz jaké se dají očekávat přebytky elektřiny a tím pádem prodej z 10kw fv?

  5. Pokud máte mikrozdroj do 10 kW a tepelné čerpadlo, je produkt ČEZu – Elektřina pro soláry nejvýhodnější. Přetoky jsou vám započteny proti odebrané elektřině ze sítě v době, kdy elektrárna nevyrábí.
    Mám TČ pouze na topení do radiátorů a za listopad 2022 jsem spotřeboval ze sítě 1,14 MW, prosinec 1,44 MW a přetoky byly pouze 76 a 5 kW. V lednu 2023 spotřeba ze sítě 1,16 MW a únor 0,9 MW a přetoky 12 a 101 kW. Shrnuto: za listopad až únor odběr ze sítě 4,64 MW a přetoky pouze 194 kW.
    Z uvedené statistiky je zřejmé, že kdybych nedodal v létě přetoky do sítě ČEZu, jako „rezervu“ pro zimní měsíce, tak bych se prohnul při vyúčtování. Přetoky za březen až září 2022 byly v celkové výši 4,52 MW.
    Výčet nezohledňuje vlastní spotřebu RD. Pokud je výkon mikrozdroje dobře nastaven na spotřebu domu, při zohlednění slunečního svitu, nemá příliš smysl řešit výkup přetoků a počkejte si na schválení vyhlášky o komunitní energetice a pak přetoky dodávejte někomu z rodiny.

    1. S Vaším tvrzením nelze souhlasit, jelikož ČEZ neustále mění podmínky např. od dubna 2023 požaduje stálé platby 423,50 Kč/měsíčně, což za rok je 5082,- Kč a za to nevynaloží vůbec žádnou práci?

  6. Chci prodávat elektřinu ze FVE panelů o výkonu cca 15 kW, prosím o smluvní podmínky a ceny. Děkuji Karfík

  7. Dobrý den, článek je super shrnutím toho jaké možnosti na trhu máme, já jsem si pro svojí domácnost a FVE vybral obchodování s firmou Bezdodavatele, kdy jsem chtěl být na spotových cenách. Rád bych však upozornil, aby nedocházelo k mýlce, že BD si účtuje ve výkupu za MWh 300,-Kč (bezDPH), nikoliv 450,-Kč. Máte to jak v tabulce tak i v textu, tak by to stálo asi za opravu. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *