Výkup elektřiny z fve 2022

vykup elektriny z FVE

Zdroj: Pixabay

V případě že vlastníte fotovoltaickou elektrárnu a generujete v létě přebytky je škoda je dodávat do sítě zdarma. Na trhu existuje několik firem, které od vás rádi přebytky odkoupí, liší se nicméně v podmínkách.

ČEZ výkup elektřiny

ČEZ vykupuje elektřinu jak za fixní cenu tak za cenu na hodinu výkonu. Pro podepsání smlouvy o výkupu elektřiny není potřeba mít fotovoltaiku od ČEZ. Pro výkony do 100 kW je potřeba mít podepsánu smlouvu o dodávku elektřiny od ČEZ, pro vyšším instalovaném výkonu tato podmínka není vyžadována.

e.ON výkup elektřiny

eON vykupuje elektřinu pouze a jen z fotovoltaických elektráren, které sám nainstaloval. eON nabízí službu virtuální baterie. Zákazník tak dodává přebytky do sítě, které se mu evidují v rámci účtu virtuální baterie a poté je možné si tyto přebytky bezplatně opět odebrat. Zákazník za službu platí fixní poplatek dle toho jak velkou akumulaci potřebuje od 49Kč za 1 MWh měsíčně.

Tip: Fotovoltaika eON recenze – virtuální baterie, zkušenosti a diskuze

PRE pražská plynárenská výkup elektřiny

PRE umožňuje výkup silové elektřiny, smlouva je individuální a je potřeba vyplnit formulář uvedený na webu a odeslat žádost.

Centropol výkup elektřiny

Centropol vykupuje pro mikrozdroje do 10 kWp elektřinu za 1600Kč/MWh, pokud máte lincenci a elektrárnu do 30 kWp získáte až 3500Kč za MWh a při vyšších dodávkách je cena individuální a je možná fixní i spotová cena.

Sysel od Solidsun výkup elektřiny

Solidsun je firma zabývající se montáží fotovoltaických elektráren. Nově pod ní spadá také dodavatel energií Sysel, který se specializuje na nákup a prodej elektřiny na spotovém trhu. Díky tomu vykupuje Sysel přebytky z vaší fotovoltaiky za současnou tržní cenu obchodovanou na burze. Cena služby je 179Kč/měsíčně.

Bezdodavatele výkup elektřiny

Společnost Bezdodavatele se specializuje na výkup přebytku elektřiny z vaší fotovoltaické elektrárny bez licence do 10 kWp. Taktéž tuto energii vykupuje od firem a větších fotovoltaických elektráren a prodává ji komunitě klientů firmy, která má zájem pouze o čisté a zelené energie ve své domácnosti. Výkup elektřiny probíhá na základě ceny elektřiny na spotovém trhu. Cena služby je 220 Kč měsíčně s 3 měsíční výpovědní lhůtou.

Tip: Bezdodavatele recenze, zkušenosti a diskuze

Entri výkup elektřiny

Entri vykupuje elektřinu ze všech zdrojů za velkoobchodní nebo předem fixované tržní ceny. Výkup energie není podmíněn odběrem elektřiny. Entri vykupuje elektřinu ze solárních, větrných, vodních elektráren a elektráren na biomasu. Výhodou služby je že si můžete vybrat spotovou cenu (aktuálně výhodnější s poplatkem 250 Kč za MWh) nebo fix aktuálně 3542Kč za MWh u kterého je služba bez poplatku.

Tedom výkup elektřiny

Tedom je drobný český dodavatele elektřiny a plynu, který nabízí také možnost výkupu elektřiny z FVE elektrárny na spotovém trhu. Za službu účtuje fixní poplatek 89 Kč měsíčně

Výkup elektřiny a druhý EAN

Někteří provozovatele mikrozdrojů se setkávají z problémem že od nich služby poskytující výkup za spotové ceny chtějí druhy EAN. Tento EAN je ale přidělován pouze fotovoltaickým elektrárnám s licencí a není určen pro mikrozdroje.

POKUD ŽÁDÁTE O ZMĚNU MIKROZDROJE NA VÝROBNU, VŽDY DOSTANETE NOVÝ EAN NA VÝROBU A TO NEMÁ VLIV NA CENU TARIFU – POTVRDIL MI TO ČEZ – PRODEJ! Rád bych se podělil o svou zkušenost s prodejem přebytků jinam, než k ČEZ (na distribučním území ČEZ), vzhledem k nevýhodnosti tarifu „pro soláry“ od ČEZ sem se chtěl vydat cestou prodeje přebytků na spotu, ale není to úplně easy, proto přidávám co je třeba: Je nutné mít IČO Je nutné mít licenci od ERÚ – správní poplatek je 1.000,- Kč, je to relativně jednoduchý proces, eRÚ vám ji přidělí na 25 let (max) Je nutné mít hotové PPP (První paralelní připojení) Je nutné mít vyměněný elektroměr Je nutné změnit účel FVE z mikrozdroje na výrobnu – ČEZ má na to speciální formulář, trvá to pár týdnů, ale pokud se povede, 𝐝𝐨𝐬𝐭𝐚𝐧𝐞𝐭𝐞 𝐬𝐦𝐥𝐨𝐮𝐯𝐮 𝐚 𝐬 𝐧𝐢́ 𝐯𝐲́𝐫𝐨𝐛𝐧𝐢́ 𝐄𝐀𝐍 (je možné, že dostanete nové EANy OBA DVA – v tomto případě musíte i požádat obchodníka o novou smlouvu Udělení licence a změna účelu užívání FVE z mikrozdojre na výrobnu 𝐧𝐞𝐦𝐚́ 𝐯𝐥𝐢𝐯 𝐧𝐚 𝐩𝐨𝐬𝐤𝐲𝐭𝐧𝐮𝐭𝐢́ 𝐝𝐨𝐭𝐚𝐜𝐞! celkový limit poskytnuté dotace je max 500.000,- € za určité roky (tuším 5), tam většina z nás rozhodně nespadá, i když budete jako my stavět v dotačním programu NZÚ Změna se provádí vždy k 1. dni v měsíci, pokud je žádost podaná maximálně 10 prac. dní před Následně vyberete odběratele (v našem případě ENTRI), nahlásíte výrobní EAN, podepíšete smlouvu, povolíte přetoky a už to jede V bodě 8 je nutné, aby měl odběratel vašich přetoků k sobě odsouhlaseno od ČEZ připojení výrobny Pokud někoho ještě něco k tomu napadne, doplníme. Podotýkám, že se toto týká případu, kdy chcete odebírta elektřinu od jednoho dodavatele a přebytky prodávat někomu jinému

Jirka Mayrich Fotovoltaická elektrárna Facebook.com

Výkupní cena elektřiny z fve srovnání

V případě že u svého dodavatele energie posíláte přetoky zdarma vyplatí se zauvažovat o monetizaci vašich přetoků do síle přes jineho poskytovatele řešení. V dnešní době, kdy ceny na spotovém trhu každý den překonávají svá historická maxima může být velice zajímavé řešení prodej na spotovém trhu od Entri nebo Bezdodavatele, případně společnosti Sysel. Nejoblíbenější a nejvíce diskutovaným poskytovatelem služby je Entri, která má velice variabilní podmínky a nízké poplatky.

Zdroj: Mesec.cz, Nemakej.cz

5/5 - (1)

One thought on “Výkup elektřiny z fve 2022

  1. Dobrý den,
    chtěl bych se zeptat, zda pokud si vytvořím druhý EAN podle výše uvedeného postupu, platí i pro mikrozdroj do 10kw povinnost zasílání měsíčního reportu odeslaného výkonu do sítě na ERU, jako je tomu u větších výroben. Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.