Bohumil Hrabal – Obsluhoval jsem anglického krále – rozbor díla

Román Bohumila Hrabala s názvem Obsluhoval jsem anglického krále je příběhem obyčejného zakomplexovaného číšníka Jana Dítěte, který má velký životní cíl: dosáhnout mety nejvyšší, stát se někým, koho budou uznávat a ke komu budou všichni vzhlížet. 

Autor líčí jeho bezohlednou cestu za úspěchem a bohatstvím, pro které udělá všechno, co může. Vše se odehrává na pozadí politické situace v naší republice před válkou i po ní.

Kdo je autorem knihy Obsluhoval jsem anglického krále?

Spisovatel Bohumil Hrabal (1914 – 1997) patří bezesporu k nejznámějším českým autorům druhé poloviny dvacátého století. Jeho knihy jsou na třetím místě mezi překládanými díly české literární tvorby.

Do jeho tří let o něj pečovali prarodiče, žijící v Brně. Po sňatku jeho matky a narození nevlastního bratra Břetislava žil s rodiči, kterým učarovalo divadlo a svou první roli si zde zahrál i malý Bohumil.

Neúspěšně studoval v Brně na gymnáziu, poté studoval reálku a odmaturoval až na gymnáziu v Nymburku. Po válce v roce 1946 dokončil právnickou fakultu Karlovy Univerzity a získal titul JUDr. Během války, kdy uzavřeli vysoké školy, pracoval u železnice, v pojišťovně i jako obchodní cestující. Po válce se oženil, bydlel s manželkou v Praze a víkendy trávil na chatě v Kersku.

Další z čtenářského deníku: Kniha Proměna – rozbor díla k maturitě

Zakázané knihy, cenzura a nakonec zfilmovaná díla

Psát začal v šedesátých letech minulého století. Pro jeho politické smýšlení, které se odrazilo i v jeho tvorbě, řada jeho knih nesměla vycházet. Nakonec podepsal sebekritický článek a mohl obnovit publikování některých svých knih. Jejich tisku předcházela tvrdá cenzura.

Za román Obsluhoval jsem anglického krále dostal Národní cenu České republiky, v roce 1989 získal titul zasloužilý umělec a v roce 1996 obdržel medaili Za zásluhy, a mezitím i spoustu dalších ocenění. Řada jeho románů se dočkala filmové podoby a režie se úspěšně zhostil Jiří Menzel.

Jazykové prostředky v knize

Dlouhá souvětí, málo odstavců, ich-forma, přímá řeč, hovorový i profesní jazyk, germanismy a vulgarismy.

Náš tip: Originální dárky pro třídní učitelku

Děj románu Obsluhoval jsem anglického krále

Hlavní postavou je Jan Dítě, drobný zakomplexovaný číšník, který sní o vlastním hotelu. Nejdříve prodával párky na nádraží, pak dělal číšníka v Hotelu Zlatá Praha a pak přešel do Hotelu Tichota s bohatou klientelou. 

Jeho idolem je vrchní Skřivánek z hotelu Paříž, který jako dokonalý psycholog dokáže lidi skvěle odhadnout. Pro vysvětlení svých schopností vrchní používá větu „Obsluhoval jsem anglického krále“.

Jan reaguje na politickou situaci v zemi a intenzivně se věnuje studiu němčiny, obsluhuje německé hosty a sleduje v biografu filmy v němčině. Zde potkává svou budoucí ženu Lízu, nacistku a učitelku tělocviku. Po neshodách odchází z hotelu.

Jako vrchní pracuje v penzionu u Děčína. Manželům Dítětovým se narodí postižený syn, Líza odchází pomáhat ve válce a Jan přichází kvůli svým nevhodným poznámkám o práci.

Syna umístili v domově pro postižené děti. Jeho Líza ukradla Židům při přesunu do koncentračního tábora kufr plný vzácných poštovních známek. Po návštěvě Prahy a jeho zatčení se Jan vrací domů, ale jejich dům nachází v sutinách. Při bombardování zemřela jeho drahá Líza a zůstal mu jen kufřík známek.

Jan prodává známky, je z něj milionář a okamžitě si kupuje hotel. Nakonec je zklamaný, protože ani velké jmění mu nepomáhá ke společenskému vzestupu a ostatní boháči jej ignorují.

Únorovému znárodňování se nevyhnul ani jeho hotel, komunisté všechny milionáře přesunují do sběrného tábora, kam Jan nastupuje dobrovolně, protože naivně chce být stále mezi svými. 

Po návratu z tábora pracuje v lesích v pohraničí, ale klid a štěstí najde až na samotě na Šumavě. V závěru si uvědomí, že celoživotní snaha někomu se vyrovnat, všechno to podlézání milionářům a Němcům bylo naprosto zbytečné, a úspěch ani radost mu nepřineslo.

Nepřehlédněte také: Na západní frontě klid – rozbor díla do čtenářského deníku

Postavy knihy Obsluhoval jsem anglického krále

  • Jan Dítě je naivní zakomplexovaný muž malé postavy, touží po uznání, slávě a vlastním hotelu
  • Líza, Janova žena, Němka – nacistka, učitelka tělocviku
  • Siegried, syn manželů Dítětových, mentálně postižený, jeho radostí je zatloukání hřebíků
  • Vrchní Skřivánek, Janův vzor, vlastenec, kterého zatkli za protiněmeckou aktivitu

Další známá autorova díla

Román Postřižiny, který s Hrabalovým citlivým humorem a smyslem pro recesi popisuje dění v malém pivovaru

Slavnosti sněženek jsou vzpomínkou na milované Kersko jeho svérázné obyvatele

Ostře sledované vlaky, končící válka a malé železniční nádraží, kritika fašismu

Skřivánek na niti, povídky nejen z pražské periferie

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *