Bolest v podpaží – bulky, uzliny a další příčiny

Podpaží není zrovna běžným místem na těle, které bychom si spojovali s bolestí. Většinou zde řešíme spíše pot a pachy, přesto nás ale může bolest v podpaží nečekaně přepadnout a pořádně potrápit. Proto si dnes prozradíme její nejčastější příčiny a povíme si, kdy je na čase vyrazit k lékaři. 

Příčiny bolesti podpaží 

Přestože nás podpaží bolestí překvapí jen ojediněle, může se jednat o velmi nepříjemný a omezující stav. Ramena a jejich okolí přeci jen během dne zatěžujeme poměrně často. Příčin bolesti podpaží může být spousta, proto vám aspoň ty nejčastější příblížíme …

Podráždění a vyrážka v podpaží 

Je spíše nepříjemným a otravným problémem, přesto se ale může postupně dostavit také bolest. Zejména, pokud si vyrážku škrábeme nebo si do rozškrábaných míst zaneseme infekci, což v podpaží není vůbec složité. 

Vyrážku v podpaží má nejčastěji na svědomí kontaktní dermatitida alergického či nealergického původu. To znamená, že se naše podpaží dostalo do styku s látkou, která mu vadí. 

Dermatitidu v podpaží může vyvolat příliš těsné oblečení, zejména to, které je vyrobeno z umělých vláken. Příčinou ale může být také deodorant či antiperspirant nebo další kosmetické přípravky, které nám prostě nemusí sednout. 

Stejně tak ale může dermatitidu vyvolávat také mechanické podráždění – například při nešetrném holení

Vyrážka v tomto případě většinou sama ustoupí, samozřejmostí je odstranění příčiny a také důsledné dodržování hygieny – abyste si do ranek vzniklých škrábáním nezanesli infekci.

V některých případech se ale nevyhnete návštěvě lékaře, zkuste se však vyhnout kortikoidům, které sice přinášejí rychlou úlevu, ale dlouhodobě nejsou pro naši pokožku příliš vhodné, natož pak šetrné.

Může se hodit: Nadměrné pocení (hyperhidróza) – příčiny, léčba, tipy a triky

Lupénka a purpurová vyrážka v podpaží

Lupénka neboli psoriáza se může objevit také na tak nepříjemném místě, jakým je podpaží. Vyznačuje se zejména nadměrnou suchostí a olupováním pokožky s růžovými až červeným ložisky

Jedná se o neinfekční zánětlivé onemocnění, na které již v dnešní době existuje řada účinných přípravků, které ulevují od jejich příznaků. Většinou bude ale nutné najít si dobrého kožního lékaře.

Občas se může v podpaží objevit i takzvaná purpurová vyrážka. Ta se projevuje tmavými až fialovými ložisky a postihuje většinou obézní jedince nebo pacienty s cukrovkou

Bolestivou vyrážku v podpaží může způsobit také tzv. hidradenitis suppurativa rovněž označovaná jako acne inversa – tedy zanícení potních žláz. Nejedná se o vážné onemocnění, může být ale přinejmenším otravné.

Infekce v podpaží

Na našem těle najdete jen několik míst, které nabízejí ideální prostředí pro nežádoucí mikroorganismy. A právě podpaží je jedním z nich. V našem podpaží se běžně vyskytují kolonie bakterií, které se živí našim potem. Teplé a vlhké prostředí je ideální k životu a množení mikrobů.

Právě proto je podpaží náchylné k bakteriálním a kvasinkovým infekcím. Ta je často doprovázena vyrážkou a/nebo nepříjemnou bolestí. 

Náš tip: Bylinky na čištění cév – které jsou nejlepší?

Plísně v podpaží

Infekce v podpaží často provází právě plísně – tzv. kandidózy. Typická jsou pro ně červená lesklá ložiska s šupinkami

Lymfatické uzliny

V podpaží se také nachází velké množství lymfatických uzlin. Ty mohou být například při viróze nebo infekce v těle nateklé, citlivé nebo dokonce bolestivé. Stejně jako nás tedy mohou při nemocech bolet uzliny v tříslech, může se ozvat i naše podpaží.

Pokud ale zrovna neproděláváme žádné citelné onemocnění, měly by být zvětšené uzliny varovným signálem a jistým důvodem k návštěvě lékaře. Zejména, pokud tento stav trvá déle. Může se totiž jednat například o: 

  • autoimunitní onemocnění, kdy naše imunitní buňky bez zjevné příčiny zvyšují svou aktivitu – například u revmatitidy.  
  • rakovinu – zduřelými uzlinami a tvrdými bulkami v podpaží se mohou projevovat také některé typy rakoviny. Patří mezi ně například rakovina prsu nebo plic, Hodginkův lymfom, případně kožní melanomy. 

Právě kvůli rakovině je velmi důležité tyto příznaky nepodceňovat. Zbytečně se ale nenervujte, bolestivé nebo zduřelé uzliny v podpaží mohou mít opravdu celou řadu méně vážných důvodů. A většinou tak tomu je. 

Bolesti svalů, ramene nebo nervy

Pokud vás bolí spíše okolí podpaží a šlachy nebo se bolest přelévá i do ramene, zauvažujte nad svou aktivitou v posledních dnech. Většinou se totiž jedná o namožené svaly po sportu či jiné namáhavé aktivitě, na vině může být také nezvyklý pohyb. 

Na bolest v podpaží si často stěžují také pacienti využívající berle. Právě na podpaží pak spočívá váha téměř celého těla, což může být zejména v prvních dnech velmi nepříjemné. Objevit se může také kontaktní dermatitida způsobená třením a tlakem, který situaci o to více komplikuje. 

V okolí ramene se navíc nachází síť nervů, která může být poraněna opět při sportu, velké námaze a dalších aktivitách. Dostavit se pak může také lokální mravenčení, které vás při pomyšlení na mozkovou mrtvici může řádně zaskočit. Mravenčení se při skříplém nervu totiž může přenášet až do paže nebo naopak směrem k hrudi

Nepřehlédněte také: Bylinky na žaludek – které a jak nejlépe pomáhají

Léky na bolest v podpaží 

Většinou si vystačíte s běžně dostupnými léky, které zakoupíte v každé lékárně. Samozřejmě ale záleží na tom, jakou má bolest příčinu…

Na vyrážky a podráždění je ideální zpočátku zkusit jen odstranit příčinu a zvolit vhodnou hygienu. Vyhýbejte se chemickým přípravkům a používejte jen šetrnou – ideálně přírodní kosmetiku. Také doporučujeme pár dnů nenosit prádlo ze syntetických vláken, ale zvolit jemnou bavlnu

Úlevu od podráždění ale také zánětů mohou přinést obklady – ideální je v tomto případě odvar z heřmánku, do kterého namočíte čistý bavlněný hadřík a na podpaží přiložíte na cca 10 minut. Podpaží se také snažte udržovat v suchu a dbejte na zvýšenou hygienu

Samozřejmostí je podpaží dále nedráždit a neškrábat, aby nedošlo k otevřeným rankám, které jsou pak náchylné k infekci. Pokud je vyrážka svědivá, zvolte běžnou dávku léků na alergii, která by příznaky měla zmírnit. 

V případě akutních bolestí – ty se týkají spíše svalů, nervů nebo namožení v oblasti podpaží a ramene – můžete použít běžná analgetika, případně také chladivé obklady nebo gely a masti zmírňující bolest namožených svalů.

Máte také zkušenosti s bolestí či podrážděním podpaží? Pomozte ostatním čtenářům a podělte se v komentářích o rady, triky a tipy, které pomohly právě vám …

Zdroje: https://www.pilulka.cz/bolest-v-podpazi-co-byste-meli-vedet, https://www.prozeny.cz/clanek/bolest-v-podpazi-muze-znacit-namozeni-svalu-ale-i-anginu-pectoris-paleni-zahy-ci-rakovinu-78709 a https://zdravi.euro.cz/clanky/bulka-v-podpazi-priciny-diagnostika-lecba/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *