Benefity a rizika saunování – Proč a kdy (ne)chodit do sauny?

Saunování, které má kořeny ve starověké tradici, se stalo nedílnou součástí moderního životního stylu. My si dnes společně prozradíme, jaké benefity nám pobyt v sauně přináší a kdy pro nás není pobyt v sauně vhodný.

Benefity a rizika saunování

Obecně je pravidelná návštěva sauny považována za zdraví velmi prospěšnou. Víte ale, co vše saunování našemu tělu poskytuje? Nebo kdy může být pobyt v sauně naopak na škodu? My pro vás máme přehledný seznam benefitů i rizik saunování …

Podpora regenerace svalů

Saunování je velice prospěšné po lehčím i namáhavém sportovním výkonu. Svaly se v horku příjemně prohřejí, a jejich regenerace je mnohem rychlejší. Proto v mnoha fitness centrech najdete také infra, finskou nebo parní saunu.

Pokud ale máte za sebou příliš náročný trénink a cítíte se unavení, saunu si raději dopřejte později nebo až následující den. Pro vaše tělo by pobyt v horkém prostředí byl jen další zátěží. 

Míříte do sauny po fyzické aktivitě? Dejte si pozor na pitný režim. Ten byste samozřejmě neměli podcenit ani po běžném cvičení, v případě následného saunování je ale potřeba tekutiny pořádně doplnit – nejlépe spolu s elektrolyty, například formou iontových nápojů.

Náš tip: Zásady a pravidla saunování – co (ne)dělat v sauně

Posílení imunitního systému

Pravidelné saunování může stimulovat tvorbu bílých krvinek. Ty jsou našimi štíty a ochránci, kteří si – v případě, že správně fungují – poradí s bacily. Milovníci sauny tak mají často účinnější imunitní systém a jsou tak odolnější vůči infekcím.

S velmi protichůdnými názory odborníků i laické veřejnosti se můžeme setkat u otázky, zda je vhodné chodit do sauny, když jsme nachlazení nebo nemocní. Někteří jednoduše doporučují se saunování vyhnout, protože střídání teplot a případné změny vlhkosti vzduchu by vám mohly spíše uškodit. 

Druhá polovina ale zastává názor, že dokud člověk nemá zvýšenou teplotu nebo horečku, je saunování bezpečné a naopak dokáže tělu pomoci v boji s viry nebo bakteriemi. 

Krásná a čistá pokožka

Při pobytu v sauně se naše póry pokožky otevírají a k tomu se ještě potíme. Díky kombinaci těchto dvou procesů se naše pokožka přirozeně čistí. Při pravidelném saunování tak opravdu můžete zaznamenat, že je vaše pokožka zdravější, čistší a hladší. 

Ne vždy je ale pobyt v rozžhavené sauně pro naši pokožku vhodný. A to zejména, když zrovna není v ideální kondici. Do sauny nechoďte, pokud máte například ekzém nebo lupénku v akutní fázi, pot a horký vzduch by vyrážkám pravděpodobně jen uškodil. Stejně tak pro některé může být právě horký vzduch spouštěčem projevů kožních problémů.

Výjimkou mohou být infrasauny, které někomu právě při mírných i akutních projevech kožních onemocnění pomáhají.

Čtěte také: Jak se otužovat?

Saunováním proti stresu 

Pobyt v sauně může mít regenerativní účinky také pro naši mysl. Pokud i vy vnímáte saunování jako skvělý relax, určitě si jej pravidelně dopřejte. Pomůže vám hodit za hlavu stres a starosti. 

Uvolnění svalů a zvýšená cirkulace krve, může snadno odstranit napětí nashromážděné po náročném dni. Při saunování dochází také k uvolňování endorfinů, ale také růstového hormonu – což ocení zejména sportovci. 

Pokud ale nepatříte k nadšencům saunování, před stresem vás nespasí. Pobyt v sauně by pro vás měl být příjemným zážitkem, v opačném případě vám spíše další stres může způsobit. Ne pro každého je pobyt v rozžhavené malé místnosti s dalšími lidmi příjemný.

Může se hodit: Jak aktivovat lymfatický systém?

Detoxikace organismu

Sauna umí efektivně urychlit odstraňování nežádoucích látek z organismu a dokonce může pomoci i při hloubkové detoxikaci od těžkých kovů. A to vše samozřejmě díky pocení – právě pot totiž umí z těla vyplavit spoustu škodlivých látek. 

Saunování pomáhá při bolestech

Jak už jsme si výše řekli, může saunování pomoci s uvolněním a regenerací svalstva. Tím pomáhá s bolestmi svalů i kloubů nebo například při bolestech krční páteře – svalstvo se v sauně prohřeje a přirozeně uvolní. 

Zároveň se při saunování díky zvýšení teploty efektivně vyplavují již zmíněný endorfin. A právě jeho zvýšená hladina dokáže skvěle tišit bolest

Zdravé srdce díky sauně

Že má sauna skvělý vliv na naše srdce? O tom nepochybují ani přední kardiologové. V mnoha studiích byl prokázán příznivý vliv saunování na srdce a kompletní cévní soustavu. 

Při pobytu v sauně dochází k rozšiřování cév, což může vést ke zlepšení krevního oběhu a snížení krevního tlaku.

Ne vždy ale musí být pro naše srdce saunování vhodné. Srdce musí při vyšší teplotě jet na plné obrátky, pokud tedy máte jakékoliv problémy se srdcem, konzlutujte saunování se svým lékařem. Pobyt v sauně by pro vaše srdce mohl představovat příliš vysokou nebo zbytečnou zátěž.

Kdy nechodit do sauny?

Jak už jsme naznačili, ne vždy má pro nás pobyt v sauně jen pozitivní účinky. Proto pro vás máme také nejčastější rizika saunování a doporučení, kdy se sauně vyhnout…

  • Teplota a horečka … Pokud máte zvýšenou teplotu nebo horečku, určitě se saunování vyhněte do doby, než budete zdraví. V sauně se tělesná teplota ještě zvyšuje, což je v této situaci nežádoucí.
  • Infekce, záněty a akutní zdravotní problémy … V případě, kdy nejsme v dobré kondici, může saunování působit na tělo jako zbytečná zátěž. Pokud vás trápí zánět, infekce nebo jiné akutní onemocnění, konzultujte saunování lékařem nebo se sauně rovnou vyhněte.
  • Těhotenství … Během těhotenství není sauna vyloženě zakázaná, představuje ale pro těhotnou ženu i miminko riziko, které je vždy vhodné předem konzultovat s lékařem.
  • Srdeční onemocnění … Při pobytu v sauně musí srdce a celý náš systém pracovat mnohem intenzivněji. Lidé s akutními srdečními problémy, srdeční arytmii, nebo jinými vážnými srdečními onemocněními by měli saunu zcela vynechat. 
  • Vysoký krevní tlak … Máte problémy s vysokým krevním tlakem? Bez konzultace s lékařem se návštěvě sauny raději vyhněte, mohla by pro vás být jen zbytečným rizikem.
  • Kožní problémy … Přestože sauna umí pokožku krásně vyčistit, některé kožní onemocnění může sauna zhoršit nebo vyvolat nepříjemnou reakci. Jedná se například o lupénku nebo atopický ekzém.
  • Dehydratace … Pokud máte problém s příjmem tekutin a jste dehydrovaní, je dobré saunu vynechat. Vysoká teplota a pocení je jen další příčinou ztráty tělesných tekutin.

Chodíte rádi do sauny? Máte k benefitům nebo rizikům co dodat? Podělte se s námi a dalšími čtenáři o názor v komentářích níže …

Zdroje: https://www.vseosaunovani.cz/post/vyhody-saunovani-o-kterych-mozna-nevite, https://www.relaxdays.cz/blog/proc-se-saunovat, https://www.finskasauna.cz/vse-o-saunovani-kdy-jak-casto-a-na-co-si-dat-pozor/t1410

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *