Rozmach internetu, počítačů a dotykových zařízení s sebou kromě nových možností komunikace nebo způsobů konzumace informací přinesl také mnohá úskalí. Mezi největší rizika bezpochyby patří zneužití osobních údajů či sledování uživatelské digitální stopy. Jedním ze způsobů, jak se proti potenciálním útočníkům bránit je VPN. Co to přesně je a jak funguje?
Co je VPN?
Virtual Private Network (VPN) je technologie, která zajišťuje soukromé využívání internetu. Virtuální privátní síť, jak je VPN v češtině nazývána, mezi vaším zařízením a serverem v internetu vytvoří šifrované spojení, ve kterém jsou chráněná veškerá přenášená data a zařízení vystupuje pod jinou IP adresou.
Potenciální útočník ani například poskytovatel k internetu tak nemá přístup k údajům o navštívených stránkách či zde prováděné činnosti. Stejně tak tímto způsobem zabráníte cílení reklam a sledování polohy vašeho zařízení.
Proč používat VPN
Nejstarší využití virtuální privátní sítě našly ve firmách. Konkrétně v rámci vzdáleného přístupu do interní počítačové sítě. Právě díky VPN totiž můžete získat přístup k firemním dokumentům i z domácího počítače.
Dnes je používání VPN spojováno zejména s notebooky a veřejným WiFi připojením, kde na vás mohou číhat hackeři. Úkolem virtuální privátní sítě je v tomto případě chránit vaše přihlašovací údaje či jiná citlivá data, která posíláte přes internet (například údaje k platební kartě).
VPN je ovšem dobré využívat i v rámci domácí sítě, vyjma ochrany citlivých dat vám může například zpřístupnit stránky či služby, které obvykle nejsou ve vaší zemi dostupné – jednoduše si vyberete VPN server umístěný ve státě, kde je služba či stránka přístupná a vystupujete jako tamější uživatel.
Virtuální privátní síť je zkrátka jedním z prostředků síťové neutrality. Ochráníte svou digitální stopu nejen před potenciálním útočníkem, ale i poskytovatelem internetu a zabráníte cenové diskriminaci, která se může pojit s údaji o poloze zařízení.
Jak funguje VPN
Princip používání internetu se s využitím VPN nikterak nemění. VPN klient jednoduše vytvoří tunel mezi zařízením a VPN serverem, přes který se posílají šifrovaná data.
VPN server data rozšifruje a pošle cílovému serveru, na kterém je například umístěná webová stránka, kterou chcete navštívit. Na internetu pak vystupujete s IP adresou daného VPN serveru.
VPN vs. HTTPS
Tematika šifrované online komunikace neodmyslitelně souvisí také s HTTPS protokolem. Právě HTTPS protokol totiž zajišťuje šifrovaný přenos dat a chrání tak například platební údaje, které zadáváte na e-shopu. HTTPS ovšem chrání pouze komunikaci mezi webových prohlížečem a webovou stránkou, přičemž poskytovatel internetu stále vidí, jaké stránky navštěvujete.
VPN je oproti tomu software, který chrání celé zařízení. Zabezpečuje tedy nejen komunikaci probíhající přes prohlížeč, ale i aktivitu aplikací. Proto je ideální HTTPS s VPN kombinovat a zajistit si tak co možná největší ochranu.
Zdroj: Norton
Barbora se odmala věnuje tvorbě kratších i delších textů. Ráda lidem pomáhá hledat odpovědi na otázky nejrůznější tematiky a snaží se vždy předat co nejsrozumitelnější řešení. Mimo psaní se zabývá také fotografováním a tvorbou grafiky, což jsou současně její největší koníčky.