Co napsat do kolonky „státní příslušnost“?

Ne vždy je vyplňování nejrůznějších formulářů jednoduché. Zjistěte, co napsat do kolonky „státní příslušnost“ a vyhněte se tak trapným chvilkám v podatelně nebo dokonce nutnosti opravy takového dokumentu (která samozřejmě všechny následné procedury značně zdrží).

V první řadě je dobře si říci, co to ta státní příslušnost vlastně je. V zásadě lze říci, že jde o pojem, který označuje příslušnost občana k danému státu.

K čemu je státní příslušnost?

Tento statut je mnohem důležitější, než si většina lidí myslí. Každý stát totiž nabízí svým občanům určité výhody. Hovořit lze v této souvislosti především o uplatňování základních práv. Příslušník konkrétního státu má tedy nárok například na to účastnit se voleb, pracovat, studovat, cestovat nebo třeba vlastnit majetek.

TIP: Jak vyplnit zápisový lístek na střední školu (vzor). Zápisový lístek slouží jako potvrzení uchazečova zájmu o studium na dané střední škole

Co napsat do kolonky „státní příslušnost“?

Pokud vyplňujete nějaký formulář, musíte státní příslušnost správně vyplnit. Jestliže jde o formulář český, půjde o zkratku České republiky alias názvu státu – tedy ČR. Ovšem při vyplňování mezinárodních dokumentů je třeba použít mezinárodní zkratku pro Českou republiku. V takovém případě je tedy třeba napsat třípísmennou zkratku CZE (The Czech Republic).

Kdy se státní příslušnost uvádí

Jde především o dokumenty, které vás opravňují k držení nějakého formálního oprávnění nebo certifikátu. Kolonku „státní příslušnost“ tak bude muset vyplnit například u:

  • školních přihlášek,
  • v žádosti o souhlas s podnikáním,
  • v přihlášce do sociálního a zdravotního systému,
  • v žádostech o vystavení dokladů (řidičský průkaz, zbrojní pas, občanský průkaz, vízum, cestovní pas apod),
  • ve formuláři žádajícím o provedení svatebního obřadu či pohřbu apod.

Leckdy na stejné formuláři najdete i národnost. Pokud jste Češi, napište do kolonky jednoduše „česká.“ Čechem lze ovšem být v případě, kdy člověk nemá českou státní příslušnost.

TIP: Recenze seznamky FlirtKontakt. Podvod s falešnými profily?

Jak se liší státní příslušnost a státní občanství?

Na první pohled by se mohlo zdát, že jde o pojmy zcela identické, ale není tomu tak. Státní příslušnost zahrnuje vztah ke konkrétní zemi nejenom u fyzických, ale i u právnických osob. Jde tedy o mnohem širší pojem. Váže se k ní také mnoho formalit, například nezbytný cestovní pas. Naopak pojem státní občanství se vztahuje výhradně k fyzické osobě. Poukazuje na vztah k její vlasti, jež se odvíjí vždy od občanských a politických práv jedince.

Zdroj: https://www.pravopiscesky.cz/statni-prislusnost-pra-1143-9190.html, https://www.poradte.cz/skola/419-statni-prislusnost-co-napsat.html

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *