Co znamená hořkost v ústech?

Pokud máte v ústech po probuzení nebo během dne nepříjemný pocit, může jít o neškodný stav, anebo také o známku něčeho vážnějšího. Co znamená hořkost v ústech a jak se vyznat v jejích příčinách?

Hořkost v ústech patří mezi poruchy vnímání chuti, odborně označované slovem dysgeuzie. Může být způsobena několika faktory, jako jsou například chorobné změny na jazyku, konzumace některých druhů jídla a nápojů, užívání léků či choroby jater a žlučníku. Mohou ji ovšem způsobovat i některé specifické stavy, jako je těhotenství a stres. A v neposlední řadě může jít rovněž o příznak zdravotních problémů (nejčastěji jde o reflux nebo gastroezofageální refluxní chorobu známou pod zkratkou GERD). Podívejte se na jednotlivé důvody

TIP: Bylinky na játra – které a jak pomáhají? Vsaďte na tyto prověřené druhy. Budete tak mít jistotu, že nikdy nešlápnete vedle

Těhotenství a hořký pocit v ústech

Tento pocit se nejčastěji objevuje na počátku těhotenství a obvykle se jeho výskyt kryje s dobou ranních nevolností a zvracení. Může však přetrvávat až do porodu.

Jaké léky způsobují hořkost v ústech?

Mezi časté viníky toho stavu patří antidepresiva, léky proti bolesti, antibiotika, léky proti rakovině, léky na ředění krve a diuretika.

GERD (gastroezofageální refluxní choroba)

I tato nemoc může způsobovat hořké pocity v ústech – je proto třeba ji vhodně zaléčit.

Co je to GERD (gastroezofageální refluxní choroba)?

Jde o onemocnění trávicího systému, při kterém se obsah žaludku vrací zpět do jícnu, což způsobuje bolesti v krku, pálení žáhy a jiné potíže.

TIP: Jak se zbavit parazitů v těle přírodní cestou? Základem je pravidelná očista organismu

Potraviny způsobující hořkost v ústech

Tento stav může zapříčinit i užívání některých bylin (zejména těch, určených pro léčbu zažívacích potíží). Mezi nejčastější viníky toho stavu patří:

  • zeměžluč okolíkatá (Centaurium erythraea)
  • pampeliška lékařská neboli smetánka lékařská (Taraxacum officinale)
  • sadec konopáč (Eupatorium cannabinum L.)
  • andělika čínská (Angelica sinensis)
  • dřín lékařský (Cornus officinalis)
  • ostropestřec mariánský (Silybum marianum)

Ovšem na vině mohou být i některá jídla a nápoje (např. káva a alkohol). Hořkost v ústech však mohou způsobovat i samotná onemocnění jater a žlučníku, i když se nesprávně zaměňují s působením bylin.

TIP: Bylinky proti stresu a úzkosti – vyberte si ty nejlepší a naučte se je správně používat. Není to těžké a svém tělu tím opravdu prospějete

Další příčiny hořkosti v ústech

Tím však není výčet možných viníků tohoto stavu ani zdaleka konečný. Ve hře jsou také:

  • Některé zdravotní stavy (např. kyselý reflux, sinusitida)
  • Suchá ústa
  • Zubní kaz nebo onemocnění dásní
  • Některé stomatologické výkony
  • Psychologické faktory (např. stres, úzkost)

Pokud tímto problémem trpíte, doporučujeme ho vždy konzultovat s lékařem pro stanovení přesné příčiny. Lékař se rovněž postará i o správnou léčbu.

Zdroj: https://www.uzdravim.cz/horkost-v-ustech.html, https://www.panzdravi.cz/clanky/co-znamena-horkost-v-ustech/, https://cs.medlicker.com/1695-horkost-v-ustech

post

Zkušenosti “Co znamená hořkost v ústech?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *