Druhy skořice a její účinky na naše tělo. Kdy ji používat?

I když skořici používáme spíše jako dochucovadlo do sladkých dezertů, ve skutečnosti má mnohem širší použití. Musí však jít o pravou cejlonskou skořici (Cinnamomum verum) a nikoli o mnohem levnější čínskou skořici (Cinnamomum cassia) alias kassii, která se té pravé sice trochu podobá chutí, ale účinky rozhodně ne.

Problémem je především obsah kumarinu – čím méně ho skořice má, tím je „čistší“ a účinnější.

Druhy skořice na trhu

Cejlonská skořice je nejdražší. Pěstuje se na Srí Lance a je také známá jako „pravá“ nebo „ušlechtilá“ skořice. Čínská skořice má více kumarinu, není tak voňavá a vyznačuje se výraznější pálivostí a štiplavou vůní. Někdy se jí říká také „indická skořice“. A čas od času je k dostání i malabarská skořice s ostrou a trochu hořkou chutí, která je spíše pikantní a pálivá.

Prospěšné látky ve skořici

Skořicový prášek obsahuje mnoho cenných živin. Jmenovat je třeba především vitamín A, vápník, draslík, mangan, eugenol, železo nebo zinek a hořčík.

Působení skořice na organismus

Pokud je skořice užívána vnitřně, pak působí antisepticky, protizánětlivě a antibakteriálně. Stimuluje ochranné funkce těla a celkově posiluje imunitu. Jde také o velmi dobrý přírodní antioxidant. Skvěle také snižuje hladinu glukózy v krvi, takže se uplatní u pacientů trpících diabetem nebo jeho předstádii.

A velmi příznivě působí i na proces trávení, zabraňuje hromadění tuku v tkáních (a to i při vnějším použití, například ve formě zábalu na celulitidu) a velmi účinně přeměňuje glukózu vstupující do těla na energii. Často se proto doporučuje lidem, kteří bojují s nadměrnou tělesnou hmotností. A jako bonus také rozšiřuje krevní cévy a aktivuje mozkovou činnost.

Použití skořice v medicíně

Nejčastěji je skořice zmiňována v souvislosti s diabetem. Pomáhá totiž mírně snižovat hladinu cukru v krvi. Diabetikům se proto doporučuje sníst každé ráno půl lžičky skořice. V podobném množství je doporučována i při chorobách žaludku a střev. I když to vypadá jako paradox, protože v podobných případech je obvykle užívání koření spíše zakazováno, opravdu může pomoci s hojením některých defektů (například hojení vředů) a jedním dechem také snižuje kyselost v žaludku a dokonce mírní bolesti. Umí také vyčistit střeva od nežádoucích bakterií.

Často je zmiňováno také působení skořice na kardiovaskulární systém, pomáhá totiž snižovat hladinu cholesterolu v krvi, čímž předchází riziku vzniku některých závažných onemocnění, jako je infarkt, mrtvice nebo ateroskleróza. Jedním dechem také aktivuje mozek, zlepšuje koncentraci, rozšiřuje cévy a celkově tonizuje organismus. Mezi oblíbené lidové recepty patří u tohoto typu použití čaj se skořicí a medem, který by měl prodlužovat svěžest mysli a vitalitu těla. Do hrnku černého čaje se jednoduše přidá půl lžičky skořice a lžička medu.

Vnější použití skořice

Skořice se uplatňuje i jako vynikající přírodní antiseptikum, a to díky eugenolovému oleji. Uplatní se proto nejen jako dezinfekce, ale také snižuje bolest. Skořici je možné přímo nasypat do menších ran nebo s její pomocí připravit obklad (na odvar budete potřebovat půl lžíce skořice a jeden litr vody). Pomáhá i při léčbě kožních plísní, ekzémů a dalších kožních onemocnění. Při masáži pak pomáhá prokrvovat tělesné tkáně.

Tip: Svědění a pálení chodidel – příčina, prevence a léčba

Kontraindikace při použití skořice

Vzhledem k vysokému obsahu kumarinů je nutné skořici používat opatrně. Ve velkých dávkách totiž může poškozovat játra a ledviny. Není tedy vhodné používat více než půl čajové lžičky denně.

I v tomto množství je ovšem skořice kontraindikována pro děti do dvou let a kojící a těhotné ženy. Běžné použití například v dezertu nevadí, ovšem ve vyšším množství může u těhotných žen vyvolat stahy dělohy. U dětí pak může negativně ovlivnit zažívání.

Rovněž není vhodné toto koření používat ve chvíli, kdy bojujete s teplotou nebo dokonce s horečkou. V takovém případě toto koření často způsobuje silnou bolest hlavy. Při zevním použití skořice pak nejdříve otestujte konkrétní přípravek na malém kousku pokožky – vyskytnout se totiž může i alergická reakce.

Zdroj: https://living.iprima.cz/zahrada/uzitkova-zahrada/skorice-vanocni-koreni-uzivat-lek-recepty-zdravi-skorice-cinska-cejlonska, https://www.ireceptar.cz/zdravi/lzice-skorice-rano-30000607.html

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *