Kde se vzal, tu se vzal. A je tu zase. Průjem. Chytnete ho raz dva, ale zbavit se ho tak rychle zase nejde. Let, protože s chůzí to nemá nic společného, na toaletu je první, co vás postihne. No první mohou být křeče případně nauzea, co si budeme povídat. A funguje na průjem Coca-Cola, nebo jde jen o neúčinnou babskou radu?
Co ovšem dělat pro zastavení průjmu? Jsou „funkční“ ty dobré rady typy „dej si“? Řeknu vám co a jak funguje či naopak nefunguje. Důležité je ale také vědět, jak se to stalo.
Příčiny průjmu
Ač je výsledek ve finále tentýž, příčiny průjmu mohou být rozličné. Nejenže si jej můžete přivézt jako nechtěný suvenýr, lze jej „obdržet“ také v místních luzích a hájích. Nejčastěji příčiny průjmu jsou:
- Zahraniční cesty
- Virová infekce
- Bakteriální infekce
- Dietní chyba
Ať už je příčina jakákoliv, je velmi vhodné rychle vyřešit následky. Nicméně různé příčiny mají rozdílné řešení a je vhodné se nad příčinou zamyslet, aby případná léčba byla účinná. Například brát antibiotika na virový průjem je holý nesmysl.
TIP: Jak zastavit průjem: jak můžete průjem zastavit doma, i kdy byste už měli navštívit lékaře
Rehydratační roztoky jsou tekutiny, které obsahují elektrolyty a cukry, určené k obnovení hydratace těla. Tyto roztoky jsou často používány k léčbě dehydratace, která může být způsobena například průjmem, zvracením, nadměrným pocením nebo nedostatečným příjmem tekutin.
Co je nutné u průjmu
Důležité je u průjmu doplňovat tekutiny. Bohužel s průjmem nebo případným zvracením odchází nejen tekutiny, ale také minerály a ionty. Proto je vhodné pít nejen vodu, ale také neperlivé minerálky či rehydratační roztoky.
Rehydratační roztok můžete koupit či připravit doma takto:
Do jednoho litru převařené a na pokojovou teplotu vychlazené vody rozpusťte
- Lžičku kuchyňské soli
- 8 lžiček cukru
- Šťávu z dvou grepů nebo pomerančů
Děti budou pít 125 až 250 ml roztoku každou hodinu a dospělí 250 až 500 ml.
TIP: Jak se zbavit roupů doma přírodní cestou? Co jsou roupi, jak se jich zbavit bez léků a jak dlouho žijí
Rehydratační roztoky obvykle obsahují chlorid sodný, draselný a vápenatý, glukózu a další minerály a vitamíny, které pomáhají tělu obnovit rovnováhu elektrolytů a hydrataci. Tyto roztoky se často podávají orálně, ale v některých případech mohou být podávány i intravenózně. Je důležité připomenout, že rehydratační roztoky nejsou určeny k nahrazení stravy, ale k obnovení ztracených tekutin a elektrolytů. Pokud trpíte vážnou dehydratací nebo jinými zdravotními problémy, měli byste se poradit s lékařem ohledně nejlepšího způsobu léčby.
(Ne)vhodné nápoje
Pokud trpíte průjmem, měly by všechny nápoje mít přibližně pokojovou teplotu. Doporučuje se voda, neslazený černý čaj nebo Coca-Cola bez bublinek.
Bohužel právě posledně jmenovaná Coca-Cola je dobrá tak napůl. Rozhodně není vhodná pro děti a to jakéhokoliv věku. I ty zdravé. Coca-Cola obsahuje bublinky, je silně kyselá s pH 3-3,5 a kromě obrovského množství cukru obsahuje také kofein.
Z vlastní zkušenosti mohu říci, že mi mírně chladnější a bublinek zbavená Coca-Cola opravdu zklidnila podrážděný žaludek. Ovšem na průjem samotný nezabrala. Spíše na zvracení. Jako „první pomoc“ to nebylo nejhorší, nicméně na mě byla enormně sladká.
TIP: Křeče nohou – jak vznikají a co si pohlídat? Nenechte se tímto nepříjemným stavem zaskočit
Bylinky na průjem
Na průjem zabírají samozřejmě také různé druhy bylinek. Vhodné bylinné čaje si můžete připravit i doma. Mezi zaručené recepty patří tyto:
- Čajovou lžičku oddenku byliny mochna nátržník zalijte 150 ml horké vody a nechte 7 minut vylouhovat. Sceďte a pijte až 4x denně před jídlem.
- 2 čajové lžičky sušených borůvek černých nechte přes noc louhovat v 250 ml studené vody. Dejte si namočené borůvky a výluh pijte 2x denně.
- 15 gramů listu ostružiníku přelijete půl litrem vroucí vody a nechte 15 minut louhovat a sceďte. Popíjejte vlažný čaj během dne.
Heřmánek (obsahuje protizánětlivé a protispasmodické složky, které pomáhají uklidnit střevní trakt a snižují zánět), máta (má protizánětlivé a analgetické účinky a pomáhá zmírňovat křeče a plynatost), šalvěj (obsahuje silice a třísloviny, které mohou pomoci zmírnit zánět v trávicím traktu a snížit průjem) nebo rakytník (ten obsahuje antioxidanty, vitamíny a minerály, které mohou pomoci posílit imunitní systém a podpořit hojení poškozených tkání v trávicím traktu). Je však důležité mít na paměti, že pokud trpíte vážným průjmem nebo průjmem doprovázeným horečkou a/nebo silnou bolestí břicha, měli byste vyhledat lékařskou pomoc.
TIP: Důvody oteklých prstů na rukou a léčba. Proč se to stává a jak tomu předejít?
Podtrženo sečteno – funguje Coca-Cola na průjem?
Na průjem jako takový je vhodný mírný půst, doplňování tekutin a klid. Z „babských“ rad jsou vhodné:
- Bylinné čaje
- Neslazený černý čaj
- Rehydratační roztok
Případně si v lékárně můžete koupit již hotové směsi jak čajů tak rehydratačních roztoků.
Naopak nepříliš vhodná je Coca-Cola a to z důvodu nasycenosti oxidem uhličitým, přílišné sladkosti a nevhodného pH. Nicméně ke zklidnění rozdováděného žaludku může přispět. Vhodnější je pro dospělé, pro děti je to nevhodný nápoj, i když jsou zdravé.
Zdroje: https://www.fnbrno.cz/detska-nemocnice/klinika-detskych-infekcnich-nemoci/postupy-pri-prujmovych-onemocnenich/t2844, https://karolinaromaskova.cz/hlavne-se-nepo-aneb-jak-resit-prujem-prirodni-cestou/, https://www.vitalia.cz/clanky/zastavte-akutni-prujem/, https://www.bylinkyprovsechny.cz/nemoci/ruzne-nemoci/1159-prujem-ridka-stolice-byliny-bylinky-babske-rady-caje-obklady
Milovnice přírody s aktivním zájmem o bylinky a prostředky přírodní medicíny. Tomuto oboru se věnuje již řadu let a neustále se snaží rozvíjet své znalosti prostřednictvím různých seminářů a kurzů pod vedením odborníků.