Přirozeně vedený porod je pro nově narozeného človíčka rozhodně nejlepší. Ne vždy se však totéž dá říct o jeho matce. Mohou ji totiž v důsledku tlaků v pánvi trápit mnohé problémy nebo poporodní poranění.
Některé umí být bolestivé, jiné jsou „jen“ velmi nepříjemné. Hemoroidy bohužel leckdy zvládají obojí. Jak vlastně vznikají a jak si s nimi poradit?
Jak vznikají hemoroidy
O hemoroidech se stručně říká, že jsou to „zduřelé žilní pletence.“ Není to úplně přesné – jde vlastně o části žil, které nabobtnají a naplní se krví. Najdeme je v oblasti konečníku. Při porodu vznikají nejen v důsledku tlaku na tuto oblast, ale napomáhá tomu i působení hormonů nebo například předchozí nepříjemné stavy způsobené zácpou, jíž těhotné ženy často trpí.
Tip: Projímavé potraviny, které vám pomohou při zácpě
Jak poznat přítomnost hemoroidu
Jde o oteklou tkáň, nacházející se v oblasti konečníku. Někdy může viset okolo jeho okraje a připomínat hrozen nebo podobný útvar. Takovém případě hovoříme o hemoroidech vnějších. Pokud vás ovšem trápí krvácení během stolice prostřednictvím jasné krve a také bolest, pak jsou hemoroidy umístěny uvnitř (při velkém tlaku však mohou vyhřezávat i ven). Přidat se může i svědění, problémy s vyprazdňováním nebo neustálý pocit „plnosti“ v konečníku.
Někdy zmizí samy, vyplatí se jim však pomoci
Často na tento problém ženy přijdou už v porodnici a domů pak odcházejí s praktickými doporučeními. A také se slibem, že pokud budou domácí léčbu důsledně dodržovat, zmizí tyto potíže po čase samy. A co tedy s hemoroidy dělat?
Pro začátek je vhodné pořídit si v lékárně vhodné masti, gely a čípky, které mohou v počátečních fázích rozvoje tohoto onemocnění přispět k jeho řešení. Hodit se vám budou také přípravky určené pro změkčení stolice. Je rovněž vhodné se po velké potřebě umývat vodou a nikoli utírat toaletním papírem.
Je také možné aplikovat obklady, koupele a stahující bylinné infuze. Skvěle pomůže například řepík lékařský nebo dubová kůra. Jestliže vás trápí bolesti a svědění, přiložte si ledový obklad (alespoň na 10 minut, přičemž led nikdy nesmí ležet přímo na kůži). A na židli je rovněž vhodné položit polštář nebo jinou měkkou podložku, což rovněž zmírní bolestivost. Běžné poporodní hemoroidy pak zmizí po několika dnech nebo v nejhorším případě týdnech. Co si však počít ve chvíli, kdy se tak nestane? V takovém případě je návštěva lékaře nezbytná.
Tip: Těhotenská cukrovka – hodnoty, příznaky, co (ne)můžete jíst?
Jak se léčí hemoroidy odborně
Lékař pak může volit z několika postupů léčby. Často se hemoroid jen podváže a nechá přirozenou cestou odumřít. Někdy je však nutná i chirurgická operace, při níž dojde odstranění hemoroidních bouliček a krevních sraženin v žilách. Obvykle se tento zákrok provádí ambulantně v lokální anestezii (ale může být i celková). Počítejte také s tím, že bezprostředně po operaci budete muset omezit omezit fyzickou aktivitu, dodržovat zásady léčebné diety a samozřejmě také užívat speciální léky. Po několika týdnech však bude vše opět v normálu.
Zdroj: https://zdravi.euro.cz/hemoroidy-po-porodu/, https://www.prozeny.cz/clanek/hemoroidy-nestydte-se-ma-je-skoro-kazdy-64309, https://supermamy.maminka.cz/clanek/pro-zeny-super-mamy-materstvi-kojenec/340827/20-otazek-o-sestinedeli-na-hemoroidy-plati-dubova-kura-co-s-padajicimi-vlasy.html
Milovnice přírody s aktivním zájmem o bylinky a prostředky přírodní medicíny. Tomuto oboru se věnuje již řadu let a neustále se snaží rozvíjet své znalosti prostřednictvím různých seminářů a kurzů pod vedením odborníků.