Jak citovat internetové zdroje a webové stránky: Návod pro začínající copywritery a majitele webových stránek

Správné citování zdrojů je při tvorbě obsahu webových stránek a akademických prací nezbytné. Ať už jste začínající copywriter nebo majitel webových stránek, pochopení toho, jak přesně citovat internetové zdroje, zajistí, že vaše práce bude důvěryhodná, bude respektovat autorská práva a poskytne čtenářům potřebné odkazy.

V tomto článku se budeme zabývat zásadami citování internetových zdrojů a webových stránek při dodržování normy ČSN ISO 690:2011 pro bibliografické citace běžně používané ve vědeckých a odborných pracích. Díky této normě budete mít jistotu, že nikdy nesáhnete takříkajíc vedle.

Zásady citování internetových zdrojů

Při citování internetových zdrojů je třeba uvést tyto klíčové prvky:

  • jméno autora (nebo organizace),
  • název stránky nebo článku,
  • název webové stránky nebo portálu, datum zveřejnění,
  • datum přístupu a adresu URL.

Pokud některý z těchto údajů není k dispozici, použijte zkratku „n.d.“. (bez data) nebo „n.p.“. (bez vydavatele).

TIP: Kdy je Black Friday? Ušetřit můžete nejenom při nákupu knih

Zde je návod, jak krok za krokem citovat internetové zdroje:

V případě internetových zdrojů je vydavatel často neznámý. Při citování z velkých informačních portálů dodržujte tento formát:

Příklad: Novinky.cz (2023). FOTO: Mytická postava Emila Holuba se představí v nové výstavě v Náprstkově muzeu. Novinky.cz 28. 4. 2023 (https://www.novinky.cz/clanek/kultura-foto-myticka-postava-emila-holuba-se-predstavi-v-nove-vystave-v-naprstkove-muzeu-40430110, 29. 4. 2023).

Citace zpravodajských webů bez uvedení autora

Při citování zpravodajských webových stránek, které nemají identifikovatelného autora, zvažte aktuálnost a relevanci zdroje pro vaši práci. Některé akademické kruhy nemusí zpravodajské weby považovat za autoritativní zdroje. Pokud se je přesto rozhodnete použít, dodržujte tento formát:

Příklad: „Název článku.“ [Název zpravodajské webové stránky] Datum vytvoření (adresa URL článku, datum přístupu).

Obecné zásady pro citování internetových zdrojů

Pojďme si tedy všechno shrnout přehledně do několika bodů.

  • Uveďte všechny potřebné zdroje.
  • Pokud neznáte autora, uveďte název instituce nebo organizace odpovědné za obsah.
  • Používejte jeden jednotný citační styl pro celou práci.
  • Dbejte na to, aby citace odpovídaly příslušným odkazům.

TIP: Jak vyplnit zápisový lístek na střední školu (vzor). Zápisový lístek slouží jako potvrzení uchazečova zájmu o studium na dané střední škole

Co byste měli vědět o správném citování internetových zdrojů?

Upozornění: Vyvarujte se přímého citování Wikipedie nebo podobných otevřených encyklopedií. Místo toho použijte jejich seznamy odkazů na autoritativní zdroje a ty odpovídajícím způsobem citujte.

Závěr aneb co si z toho vybrat

Zvládnutí umění citovat internetové zdroje a webové stránky je zásadní jak pro začínající copywritery, tak pro majitele webových stránek. Dodržování normy ČSN ISO 690:2011 zajistí důvěryhodnost vaší práce, soulad s autorskými právy a spolehlivost. Nezapomeňte u svých citací uvést všechny potřebné informace a data přístupu. Dodržováním těchto pokynů zvýšíte důvěryhodnost své práce a poskytnete čtenářům jasný a přesný referenční rámec.

Zdroj: https://nejlepsi-rady.cz/jak-udelat-citace-internetovych-zdroju-webove-stranky/, https://www.citace.com/blog/web, https://acpo.fsv.cuni.cz/ACPON-5.html

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *