Jak dlouho žije moucha?

Mouchy nejsou právě oblíbená zvířátka. Přesto jde však o poměrně zajímavé živočichy Zajímá vás, jak dlouho žije moucha nebo třeba to, zda je pro vás nějak nebezpečná?

Na to, jak dokáže být tento hmyz otravný, je jeho život poměrně krátký. A to i ve chvíli, kdy do něj započítáme celý cyklus (tedy od vajíčka až po dospělce), nikoli tedy cyklus samotného dospělce, o němž se hovoří nejčastěji.

Moucha domácí a její život

Moucha domácí (Musca domestica) je bezpochyby nejznámějším zástupcem této skupiny hmyzu. Vyskytuje se po celém světě a je známá tím, že se dokáže do domácností protáhnout prakticky jakoukoliv štěrbinou. Je spíše menší, černá a s tmavě červenou hlavičkou.

Životní cyklus mouchy má celkem tři fáze:

  • Larva
  • Kukla
  • Dospělec

TIP: Jak ochladit psa? Pozor na teplotní šok. Vysoké letní teploty nejsou nebezpečné jen pro lidi

Panují-li příznivé podmínky (je teplo a dostatečně vlhko), dokáže moucha celou svou úvodní životní cestu od vajíčka až po dospělce zvládnout za pouhých 7 až 10 dní. Dokonale tak využívá příležitostí, které se okolo ní nabízejí.

Co dělají mouchy v zimě?

Během zimy tento hmyz venku spatřit nelze. Zalézá si totiž do nejrůznějších škvír a jiných úkrytů. Často je najdou třeba ve fasádách nebo na vašich půdách. Vejdou se opravdu skoro kamkoliv a často takto zimují hromadně.

Jak dlouho žije moucha

Samotný dospělec pak obvykle žije v průměru 28 dní. To bohatě stačí k tomu, aby si našel partnera a rozmnožil se. Není bez zajímavosti, že samička mouchy domácí odkáže za tuto dobu naklást až 900 vajíček (ale páří se jen jednou). Vybírá si pro ně vlhká a teplá místa, například hnijící zbytky potravin na kompostu. Ovšem vyskytnout se může i u vás doma – třeba v koši na odpadky. Ideálním prostředím jsou pak pro ně samozřejmě i místa chovů hospodářských zvířat, popelnice a kontejnery apod.

TIP: Larvy a brouci v půdě – prospěšný vs. škodlivý hmyz. Jak ho rozeznat?

Zelená moucha v domácnosti – co je zač?

V toto případě se jedná pravděpodobně o bzučivku zelenou (Lucilia sericata). Ta se od černé mouchy domácí (Musca domestica) na první pohled odlišuje lesklým smaragdově zeleným tělem.

Zdroj: https://www.expressinfo.cz/priroda/jak-dlouho-zije-moucha-domaci-octomilka-ovad-i-dalsi-druhy/9855/, https://cs.wikipedia.org/wiki/Moucha_dom%C3%A1c%C3%AD, https://www.krejsashop.cz/cs/m-125-moucha-domaci-musca-domestica

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *