Pořídili jste si v mladické nerozvážnosti tetování, na které dnes nejste zrovna pyšní? Nechcete investovat do jeho úprav a raději byste se ho zbavili? Poradíme vám, jak se zbavit tetování doma, čemu se vyhnout a kdy bude nezbytné navštívit odborníky.
Proč jde některé tetování odstranit a jiné ne?
Abychom vám mohli vše lépe vysvětlit, je nutné si uvědomit, že naše kůže se skládá ze tří vrstev. Nejsvrchnější vrstva kůže neboli epidermis, pod ní je škára neboli dermis a pod nimi se nachází podkožní vazivo.
Inkoust při tetování proniká až do střední vrstvy, ke které se většinou domácími metodami nedostaneme a tetování tak sice zeslábne, ale stále bude viditelné.
Těžší je odstranit profesionální tetování ze salónů, které oproti amatérským tatérům používají kvalitnější inkoust a aplikují jej do větší hloubky.
Tip: Jak se starat o tetování, aby dlouho vydrželo?
Jde odstranit tetování doma?
Není vyloučeno, že se vám s určitou dávkou trpělivost a našimi tipy podaří tetování zcela odstranit. Minimálně dosáhnete výrazného zesvětlení tetování, pozor si ale dávejte na některé internetové tipy, které vám mohou dokonce ublížit. Jaké jsou tedy možností?
1) Odstranění tetování solným roztokem
Smíchejte 2 lžíce soli se 2 lžícemi teplé vody. Do vzniklého roztoku namáčejte vatový tamponek, kterým budete tetování jemně masírovat. Po půl hodině masírování pak nechte roztok na kůži uschnout a pak smyjte. Metodu je nezbytné opakovat několikrát denně alespoň po dobu 1 měsíce.
Náš tip: Koloidní stříbro – legálnost, přínosy, rizika. Jedná se o placebo?
2) Odstranění tetování jódem
5% roztok jódu koupíte asi v každé lékárně. Stačí jim pomocí vatového tamponku potírat tetování a již po několika dnech uvidíte první šupinky odlupující se kůže. Ta se jednoduše sloupe spolu s pigmentem ve svrchní části kůže.
3) Odstranění tetování peroxidem vodíku
Kupte si klasický 3% peroxid vodíku, který nařeďte teplou vodou a minimálně 3x denně potírejte tetování tímto roztokem. Metoda je šetrná, ale velmi zdlouhavá, efektu dosáhnete třeba až po čtvrt roce pravidelné aplikace.
Nikdy nepoužívejte silnější než 3% peroxid, mohli byste si způsobit bolestivé popáleniny a nevzhledné jizvy.
4) Odstranění tetování bělidlem
Perkarbonát sodný neboli bělidlo seženete velmi snadno a stačí jej smíchat s výše zmíněným 3% peroxidem vodíku. Okolí tetování namažte silnou vrstvou lékařské vazelíny nebo hustým mastným krémem, přes které se vzniklá směs nedostane.
Vytvořenou kašičku pak naneste na tetování a masírujte, poté opláchněte. Tento způsob je nutné aplikovat několikrát denně minimálně po dobu jednoho měsíce, kdy by měly být vidět první výsledky.
Tip: SlimLipo recenze – jediná liposukce, která stahuje a vypíná pokožku
Odstranění tetování kyselinou není dobrá volba
V mnoha internetových návodech a článcích najdete tip na odstranění tetování pomocí kyseliny – většinou je zmíněná kyselina sírová.
To ale rozhodně není dobrý nápad! Její aplikace na kůži je velmi nebezpečná, tetování sice kyselina odstraní, zároveň ale spálí vaši kůži a může poškodit i její hlubší vrstvy nebo samotný sval.
Bolestivě se tak sice zbavíte tetování, na památku vám ale zůstane nevzhledná jizva, případně skončíte v péči lékařů s nepříjemným poleptáním.
Náš tip: Jak aktivovat lymfatický systém?
Nezapomínejte na péči a hydrataci
Žádná z uvedených metod není k pokožce zrovna šetrná, proto je nutné abyste nezapomněli na její hydrataci. Při aplikaci jakékoliv metody se snažte nezasahovat okolní kůži a tetování si třeba oblepte dokola náplastí či páskou, která ochrání okolí tetování.
Při aplikaci jakéhokoliv přípravku doporučujeme používat rukavice, které ochrání pokožku vašich rukou.
Zmíněné rady jsou ideální pro odstranění tetování na těle, pozor si ale dejte na citlivou pokožku obličeje. Tyto metody také nepoužívejte k odstranění permanentního make-upu v oblasti očí nebo rtů, mohli byste si způsobit nepříjemné podráždění nebo dokonce poškození zraku!
Náš tip: Svědění a pálení chodidel – příčina, prevence a léčba
Odstranění tetování pomocí laseru
… je asi nejefektivnější metoda, kterou můžete podstoupit v mnoha salonech. Zároveň se ale musíte připravit na to, že cena není zrovna nízká a tetování určitě nebude odstraněno po první návštěvě.
Ideální tak může být kombinace domácích metod, kterými tetování zesvětlíte, a následné laserové procedury, která tak nebude vyžadovat tolik opakování.
Ceny laserového odstranění tetování se samozřejmě různě liší, jeden laserový zákrok pro menší tetování může vyjít cca na 1 500 Kč, při rozsáhlém tetování vás ale jedna návštěva může stát i 10 000 Kč.
Stejně jako jste s čerstvým tetováním neměli chodit na sluníčko, tak i po jeho odstranění je ideální se sluníčku vyhýbat. Stejně jako koupání v bazénu nebo moři. Odstranění tetování je tak dobré provést mimo letní sezónu, vyhýbejte se ale návštěvě sauny.
Určitě ta profesionální provedena do větší hloubky a kvalitními inkousty. Nejlépe jde odstranit klasický černý, šedý nebo modrý inkoust, problém bývá s barevnými tetováními – zejména s červenou, žlutou a zelenou barvou.
Máte také zkušenost s odstraňováním tetování doma nebo u profesionálů? Podělte se o své zkušenosti s našimi čtenáři v komentářích níže …
Zdroje: https://www.esthe-laser.cz/clanky/detail-odstraneni-tetovani-myty-a-famy-389/ a https://odstraneni-tetovani-laserem.cz
Martina se tvorbě a úpravě textů věnuje již od školy. Vystudovala ekonomické lyceum, přesto dává přednost přírodě, zahrádce a zdravému životnímu stylu. Již přes deset let funguje jako freelancer v oblasti IT a online projektů, v posledních letech však převažuje právě copywriting, který se jí stal vedle rodiny a turistiky velkým koníčkem.