Jak pěstovat lopatkovec (světlo, zálivka, hnojení)

Lopatkovce alias toulcovky (Spathiphyllum) jsou nádherné a snadno pěstovatelné rostliny, které mohou dodat krásu a půvab každému interiéru. Tyto teplomilné rostliny jsou známé svými atraktivními listy a nádhernými květy a při správné péči a podmínkách se jim může opravu skvěle dařit.

Pochází z tropických oblastí Ameriky a jihovýchodní Asie. Lilie míru jsou ceněny pro své svěží zelené listy a elegantní bílé květy, díky čemuž jsou oblíbenou volbou do mnoha domácností a kanceláří.

Jak rozeznat lopatkovec

Má lesklé, kopinaté, tmavě zelené listy, které rostou vzpřímeně. Listy dosahují délky 15 až 30 cm a jsou charakteristické svými dlouhými řapíky. Květ se skládá z bílého listenu (upraveného listu), která obklopuje žlutý nebo světle krémový spadix (vlastní květní stvol).

Výběr správného substrátu a umístění

Abyste zajistili, že se vám bude dařit, je nezbytné začít se správným substrátem. Vyberte si substrát na bázi rašeliny nebo dobře propustnou zeminu, která umožňuje snadný průchod přebytečné vody. Správná drenáž je nezbytná, aby se zabránilo přemokření, které může vést k hnilobě kořenů a dalším problémům.

TIP: Jak pěstovat vřes? Nenáročná rostlina, která ale nemá ráda přesazování

Nároky na světlo

V letních měsících je nejlepší umístit lopatkovec na místo, které je částečně zastíněné. Tyto rostliny sice ocení sluneční světlo, ale silné a prudké slunce v tomto období může poškodit jejich křehké listy. Naopak v zimních měsících se zaměřte na slunné místo, protože tyto rostliny jsou teplomilné rostliny a dobře se jim daří v teplých místnostech. V zimě by teplota neměla klesnout pod 13 °C, aby se předešlo jejich možnému poškození.

Požadavky na zálivku a vlhkost

Lopatkovce jsou poměrně odolné rostliny a snesou občasné opomenutí zálivky. Jsou schopny zvládnout i úplné vyschnutí substrátu – informují vás o tom ovšem svěšením listů (pokud je v této chvíli zalijete, budou zcela v pořádku).

Jak často zalévat lopatkovec?

V letních měsících je zalévejte maximálně dvakrát týdně a mezi jednotlivými zálivkami nechte zeminu částečně vyschnout. V zimě snižte frekvenci zálivky na jednou týdně, protože v tomto období se růst rostliny zpomaluje.

Těmto rostlinám se daří i při poměrně vysoké vlhkosti, je však nutné zabránit přímému kontaktu vody s listy, protože nadměrná vlhkost může vést k hnilobě. Pro zvýšení vlhkosti můžete květináč s rostlinou umístit do misky s navlhčenými oblázky, čímž rostlině umožníte využívat nepřímou vlhkost.

TIP: Jak na jaře zastřihnout okrasné keře, které kvetou v létě a na podzim? A kterých druhů se tento jarní úkon týká?

Hnojení pro krásu květů

Abyste podpořili kvetení a udrželi zdravotní stav vaší rostliny, je nutné ji pravidelně hnojit. Dávejte však pozor, abyste hnojení nepřehnali, protože nadměrné množství živin může způsobit zahnívání špiček listů. Během vegetačního období (na jaře a v létě) hnojte jednou za dva týdny vyváženými tekutými hnojivy.

Přesazování a množení

Každoroční přesazování na jaře je prospěšné pro růst a celkový zdravotní stav dřínu. Při přesazování nezapomeňte zajistit dobrou drenáž, abyste předešli problémům s přemokřením.

Množení lopatkovce se nejlépe provádí dělením při přesazování. To spočívá v pečlivém rozdělení rostliny na menší části, z nichž každá musí mít své vlastní kořeny a výhony. Další metodou množení je použití semen. Množení semeny však vyžaduje vyšší úroveň dovedností a péče, protože k úspěšnému zakořenění potřebují teplotu vyšší než 20 °C.

Udržování hygieny listů

Na listech vašeho lopatkovce se čas od času může usazovat prach, což ovlivňuje jejich schopnost účinně přijímat sluneční světlo a živiny. Otření listů vlhkým hadříkem nebo jejich jemné opláchnutí pod proudem tekoucí vody může pomoci udržet je čisté a zdravé.

TIP: Jak můžete investováním pomoci se záchranou planety? Podívejte se na praktické tipy

Jak zbavit lopatkovec prachu na listech?

Pokud to listy vyžadují, můžete je opatrně opláchnout vlažnou vodou. V žádném případě však nedávejte rostlinu přímo pod prudký proud vody, abyste nepoškodili nebo nepolámali listy. Prach můžete také odstranit jemným hadříkem nebo vnitřní strnou banánové slupky, která lopatkovec zároveň i vyživí.

Proč lopatkovec nekvete?

Důvodů může být hned několik. Pokud rostlina nemá dostatek světla, nemusí mít ani dostatek energie na tvorbu květů. Pamatujte proto na to, že preferuje jasné, nepřímé světlo, takže umístění v blízkosti okna, které není vystaveno přímému slunci, bude ideální. Příliš časté nebo příliš silné hnojení může také snížit tvorbu květů. Doporučuje se hnojit Spathiphyllum jemným roztokem hnojiva, a to pouze během vegetačního období (obvykle jaro a léto). Ovšem problémem může být i opačná strana mince. Pokud totiž rostlina trpí nedostatkem živin, může to ovlivnit tvorbu květů. Zkontrolujte, zda má všechny potřebné živiny, a případně ji přihnojte rovnovážným hnojivem s mikroživinami.

Jak starý musí být lopatkovec, aby kvetl?

Pokud je vaše rostlina velmi mladá nebo naopak velmi stará, může to mít vliv na kvetení. Mladé rostliny obvykle kvetou později (okolo druhého roku života) a starší rostliny mohou kvést méně pravidelně.

TIP: Zavíječ zimostrázový v buxusech. Jde o nenápadného motýlka, jehož housenkám nejvíce chutná právě buxus – jak se ho zbavit?

Lopatkovce se svými podmanivými listy a krásnými květy jsou opravdu nádherné rostliny, které mohou při správné péči a pozornosti vzkvétat. Výběrem vhodného substrátu, zajištěním vhodných světelných a teplotních podmínek a dodržováním správné zálivky a hnojení můžete zajistit, aby se vašemu dymnivce dařilo po celý rok.

Zdroj: https://living.iprima.cz/oblibeny-lopatkovec-je-krasna-a-nenarocna-pokojovka-jak-ho-pestovat-50323, https://www.ceskestavby.cz/rostliny/lopatkovec-spathiphyllum.html, https://www.veselebydleni.cz/magazin/jak-pestovat-lopatkovec, https://batat.cz/jak-pestovat-a-mnozit-lopatkovec/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *