Vřes (Calluna) neodmyslitelně patří k barevným podzimním zahradám. Nejčastěji je u nás k vidění standardně růžově zbarvený vřes obecný (Calluna vulgaris), který má pověst téměř nesmrtelné rostliny. A jakou péči mu dopřát, aby tomu tak opravdu bylo?
Vřes je půdopokryvná vytrvalá rostlina z čeledi vřesovcovitých a jediný zástupce svého druhu. Pro svou nenáročnost je často vysazován podél zahradních cest, na skalkách nebo v pozadí zakrslých jehličnanů. Na trhu existuje mnoho odrůd s různými barvami květů a listů, nejčastěji je však k vidění v růžové. Velkým plochám pokrytým vřesem se říká vřesoviště.
Jak vypadá vřes
Jde o polokeř (jeho spodní část dřevnatí, podobně jako například u levandule) s výškou od 30 do 70 cm. Jeho listy jsou velmi drobné a třístranné. Malé květy vypadají trochu jako zvonky, na rozdíl od podobně vypadajícího vřesovce (Erica) kvete pravý vřes v polovině léta. Ovšem vrcholu své krásy obvykle dosahuje až po prvních mrazících, kdy se jeho listy zbarvují do atraktivních odstínů žluté a vínové.
Kdy vysazovat vřes – lze to provést na jaře i na podzim
Obvykle se pro výsadbu této rostliny doporučuje konec září až začátek října, ale možné je provést jarní výsadbu od druhé poloviny dubna do začátku května. Někdy bývá jarní výsadba považována za lepší.
Nejlepší stanoviště pro vřes
Tento polokeř má rád zejména otevřené slunné oblasti, ale poměrně dobře se mu bude dařit i v polostínu. Myslete však na to, že přímo nesnáší vápenaté půdy. Mnohem lépe se mu bude dařit v těch kyselejších s pH přibližně 4,5-5,5. Miluje ty suché písčité nebo vlhké rašelinné. Pokud si chcete směs pro jeho výsadbu namíchat sami, pak se vám bude hodit rašelina, písek a nadrobno nadrcená kůra stromů (nebo částečně rozložené piliny) v poměru 3 : 1 : 2. Prostor, kde bude vřes růst, také nezapomeňte ochránit před silným větrem.
Tip: Jaké trvalky nasadit do stínu?
Vřes nesnáší přesazování
A jak svěřit vřes zemi? Myslete na to, že tato rostlina opravdu nemá ráda změnu stanoviště, proto se snažte všechny nezbytné požadavky dodržet už napoprvé. Rostlinky sázejte ve vzdálenosti 40-50 cm od sebe (řiďte se podle vzrůstu odrůdy), a to tak, aby kořenový krček vždy zůstal na úrovni povrchu půdy. Jinak může rostlina rychle začít zahnívat. Je-li oblast výsadby vřesu spíše jílovitá, pak na dně výsadbových jamek vytvořte vrstvu drenáže (5-10 cm) z drobného štěrku, keramzitu nebo písku. Nakonec nezapomeňte sazenice vřesu dobře zalít, a to v množství 5-6 litrů vody. Nakonec oblast zamulčujte rašelinou nebo jehličnatým mulčem.
Tip: Jak správně přesazovat pokojové květiny?
Jak se starat o vřes
Pamatujte si, že vřes koření poměrně mělce, není tedy schopný čerpat vlhkost z hloubky. Proto potřebuje v suchém období pravidelnou zálivku nejlépe okyselenou vodou. Všeobecně platí, že zemina v oblasti, kde vřes roste, musí být po celou dobu mírně vlhká. Právě z tohoto důvodu je nutné klást důraz na vytvoření dobré vrstvy mulče. Ten navíc vřes ochrání před přehříváním v horkých dnech.
Důležité je také hnojení. To se provádí každý rok na jaře (v dubnu až květnu). Doporučujeme aplikovat komplexní minerální hnojivo, a to v množství asi 20-30 gramů na m2. Zvolit ovšem můžete i o něco jednodušší poměr 1,5 až 2 polévkové lžíce na každou dospělou rostlinu. Snažte se však, aby se hnojivo nedostalo na listy a květy vřesu, jinak u nich může dojít k popáleninám. Nakonec nezapomeňte záhony důkladně zalít.
Jak stříhat vřes
Posledním důležitým bodem péče o tento polokeř je každoroční jarní řez. Ten pomáhá jednotlivým keříkům udržovat požadovaný kompaktní tvar a samozřejmě také stimuluje růst mladých výhonků. Intenzivní řez vřesu je však možné začít a provádět až ve třetím roce od výsadby, do té doby se odstraňují jen odkvetlá květenství, jinak se rostlina nechává odpočívat a adaptovat
Při řezu se především snažte zachovat tvar koruny. A jak na to? Jednou rukou uchopte květenství vřesu za vrchol a druhou rukou seřízněte větvičky asi o dvě třetiny nebo o polovinu. Odřezky rostlin je vhodné nasekat nebo nastříhat na menší kusy a použít jako další vrstvu mulče.
Jak množit vřes
Pro nové sazenice vřesu nemusíte do zahradnictví – snadno si ho namnožíte i vlastními silami. Množí se totiž hřížením. To lze pozorovat na starších výhoncích vřesu, které se plazí po zemi a přirozeně zakořeňují Pokud chcete tento proces podpořit, pak ohněte vzrostlé výhony k zemi, dobře je posypte rašelinou na výšku 1-2 cm a zafixujte výhonky (například ohnutým drátem). Přibližně za rok získáte plnohodnotnou sazenici, kterou je možné oddělit od mateřského keře a zasadit do samostatné výsadbové jamky.
Možné je ovšem i množení vřesu vrcholovými řízky. A jak na to? Na konci léta odstřihněte řízky z nejsilnějších větví (nikdy pro tuto činnost nevolte kvetoucí výhonky) a nechte je zakořenit v samostatných květináčích naplněných rašelinou a pískem (nejlepší poměr pro řízky je 3:1). Během doby tvorby kořenů udržujte teplotu v místnosti mezi 15 až 18 ° C. Jednou za 2-3 týdny také mladé řízky přihnojte slabým roztokem močoviny. Bude vám stačit jeden gram tohoto hnojiva na litr vody. Během zimy takto opečovávané řízky dobře zakoření a na jaře mohou být vysazeny do volné půdy.
Tip: Slepičince: jak s nimi hnojit a nepopálit rostliny?
Vřes je také možné množit semeny, jde však o poměrně zdlouhavý a obtížný proces. Nejprve je nutné vlhká semena nechat naklíčit (například v uzavřené plastové nádobě) a po 2-3 týdnech je vysít do nádob v dobře osvětleném prostoru se stabilní teplotou 18-20 °C. Nutná je střídmá zálivka a v létě otužování na čerstvém vzduchu. Takto vypěstované sazenice jsou připraveny k výsadbě v otevřeném terénu po 1,5-2 letech.
Tip: Jak pěstovat a množit zamiokulkas? Nevadí mu stín, ale časté zalévání přežít nemusí
Choroby a škůdci vřesu
Vřesy jsou poměrně odolné – pokud už mají potíže, může za to obvykle pěstitelská chyba. Například v přemokřeném substrátu mohou trpět plísněmi a hnilobou, na což (krom úpravy pěstebních podmínek) pomohou vhodné fungicidy. Pokud se ovšem na vřesu objeví deformované výhonky nebo květy, nebo pokud se barva květů a listů začíná lokálně ztrácet (keře prosychají nebo blednou), pak máte pravděpodobně co do činění s virovým onemocněním, které je bohužel neléčitelné. Nemocné keře je nutné vykopat a spálit. Místo samotné je pak třeba dobře vydezinfikovat, a to nejlépe silným roztokem manganistanu draselného.
Tip: Jak se zbavit plísně na trávníku po zimě?
Zdroj: https://zena.aktualne.cz/wiki/zdravi/vres-obecny/r~i:wiki:4679/, https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-uspesne-pestovat-vres-26490.html
Milovnice přírody s aktivním zájmem o bylinky a prostředky přírodní medicíny. Tomuto oboru se věnuje již řadu let a neustále se snaží rozvíjet své znalosti prostřednictvím různých seminářů a kurzů pod vedením odborníků.