Proč a jak správně pikýrovat rajčata a papriky

Předpěstování sadby doma se vzhledem k cenám vzrostlých sazenic určitě vyplatí. Pokud tedy i vaše okna zdobí nádoby s mladými zelenými sazenicemi, jejich přepichování vás určitě nemine.

Společně si povíme, jak pikýrovat rajčata, papriky, další zeleninu nebo vyseté kytičky tak, aby správně rostly a byly chloubou naší zahrádky.

Co znamená pikýrování?

Pro méně zkušené, kteří se s tímto výrazem ještě nesetkali … pikýrování znamená přepichování vzrostlých sazenic z hustého výsevu do nových nádob. Tak, aby měly dostatek místa a mohly se dál rozrůstat. A teď už si můžeme prozradit, jak na pikýrování rostlinek v sedmi krocích.

1) Výběr vhodné nádoby

Nejprve si musíme přichystat vhodnou nádobu, do které budeme rostlinky pikýrovat. Může se jednat o truhlík, menší květináč nebo vypláchnuté kelímky od jogurtů. Ať už se nám bude hodit cokoliv, není dobré kombinovat více druhů rostlin v jedné nádobě.

Důležitá je i úměrná velikost nádoby, pokud bychom zvolili například příliš velký květináč či hluboký truhlík, mohly by se rostliny neúměrně soustředit na rozvoj svého kořenového systému na úkor jejich vlastního růstu.

2) Ideální vrstvení zeminy

Na dno nádoby umístíme drenáž, která se postará o odvod vody od kořínků, které by jinak mohly uhnívat. Spodní část je tedy ideální vyřešit například pomocí drobných kamínků.

Na prostřední část můžeme použít substrát smíchaný s vlastním kompostem, horní část by pak měl tvořit pouze jemný substrát. Ten by ovšem měl obsahovat také dostatečnou zásobárnu živin. Ideální jsou substráty určené pro přesazování a pěstování rostlin.

Nádoby plníme substrátem rovnoměrně až po okraj, aby i nejmenší rostlinky měly dostatek světla. Zeminu příliš neutlačujeme, měla by zůstat lehká a kyprá.  

3) Naznačte si řádky

Samozřejmě pouze při osazování větších nádob … Pravítkem nebo jakoukoliv rovnou tenkou a silnou pomůckou si naznačte v uhlazené zemině řádky. Vytvořit si můžete také kompletní mozaiku – tedy mřížku svislými a vodorovnými otisky pravítka. Do té si v požadovaných rozestupech uděláme špejlí či tužkou menší důlky.

Díky tomuto značení můžete rostlinky sázet s pravidelnými rozestupy. Díky stejnému prostoru se bude každá sazenice rozrůstat a vyvíjet rovnoměrně, což oceníte také při dalším přesazování.

4) Rozdělení jednotlivých sazenic

Připravíme si podložku, na kterou si z původní výsevní misky či nádoby odebereme trs malých sazenic. Opatrně a nenásilně za pomoci špejle nebo jiné neostré špičaté pomůcky budeme oddělovat jednotlivé sazenice.

5) Samotné sázení

A jsme u samotného přepichování. Vyjednocené rostlinky z podložky pomalu pikýrujeme do připravených důlků. Jemně a opatrně, abychom neporušili mladé kořínky.

Pozor také na hloubku, abychom rostlinky příliš neutopili. Ideální je sazenice umístit do zeminy až po děložní lístky. Tedy ty lístečky, které vylezou ze země jako první před pravými listy. Rostlinka tak dokáže rychleji zesílit a netáhne se do výšky.

6) Opatrné přihrnutí zeminy

Pokud jsme měli důlky příliš široké, k přepikýrovaným rostlinkám šetrně přihrneme zeminu. Substrát neutlačujeme a necháme jej volně sednout, s čímž si poradí následná závlaha.

7) Zavlažení odstátou vodou

Možná jsme měli odstátí vody připomenout už v prvním kroku jako přípravu, ale pokud už své rostlinky nějaký čas zavlažujete, určitě víte, že nejlepší voda je pro ně taková, ze které už stihla vyprchat chemie.

A mladé rostlinky po přepikýrování už se na ni velice těší. Sazenice nezaléváme konvičkou, ale zavlažujeme postřikovačem, než zesílí, musí být půda neustále vlhká. V tomto ohledu vám skvěle poslouží malé pěstební pařníky nebo nadkrytí pěstební nádoby sáčkem či folií.

Zdroje: https://zahradnickakucharka.cz/umite-spravne-pikyrovat/ a https://www.youtube.com/watch?v=1eiZKWLOnDU 

4.3/5 - (3)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *