Jak se zbavit mšic bez zbytečné chemie?

Nic vás od zahradničení neodradí tak, jako zničená úroda. Ta, které jste obětovali už tolik hodin svého volného času. A jedním z častých škůdců, jsou právě mšice. Pojďte spolu s námi zjistit, jak na mšice, co jim nevoní a jak mšice efektivně zničit i bez chemie.

Abychom mohli nepřítele porazit, je potřeba si o něm nejprve něco zjistit. Na začátek si tedy dáme pár důležitých informací.

Jak mšice škodí a co napadají? 

V boji proti tomuto škůdci bohužel nepomůže jen správný výběr odrůdy. Mšice si totiž s radostí pochutnají téměř na všech rostlinách. Najdeme je na ovocných keřích i stromech, na zelenině, ale také na růžích a okrasných dřevinách.

Mšice se živí mízou, kterou z rostlin vysávají. Pro napadené rostliny je však největší zhoubou lepkavá tekutina, kterou mšice vylučují – tzv. medovice. Ta zalepí rostlině póry a je základem pro tvorbu černé plísně. 

Barvy mšic a jejich rozmnožování

Určitě už jste si všimli, že mšice mohou mít různé podoby. Někdy je najdeme jako maličké zelené broučky, jindy jako větší černý hmyz. Záleží samozřejmě na jejich druhu a mšice se vyskytují od světle růžové, přes zelenou až po hnědou a černou

Někdy se specializují na určitý druh rostlin – například mšice růžová nebo černá mšice fazolová, ale povětšinou se s radostí zakousnou do čehokoliv. A množí se velice rychle. Samice žijí sice jen 25 dní, ale i za tak krátký život dokáže každá z nich přivést na svět až 80 potomků. 

Jak se zbavit mšic? 

Teď už víme, že stojíme proti opravdu silnému nepříteli. Než se ale rozběhneme pro chemické postřiky, můžeme zkusit šetrnější a mnohem levnější babské rady …

Mšice a kopřivy

Máte každoroční problém s určitými rostlinami, na kterých si u vás mšice každoročně smlsnou? Nechte v jejich blízkosti volně bujet kopřivy, které mšicím vadí. Chápeme, že vedle růží to ale moc hezké nebude.

Proto máme i druhou, ještě účinnější variantu – kopřivový postřik na mšice. Listy kopřiv namočte na 3 dny do vody, poté sceďte, nařeďte a stříkejte přímo na rostlinu. I tento postřik ale lépe funguje jako preventivní ochrana a s rozsáhlým výskytem mšic už si tak efektivně neporadí. Fungovat může také ředěná kopřivová jícha, která je zároveň výborným hnojivem.

Postřik z mléka

Mléko smíchejte v poměru 1:1 s vodou a nastříkejte na napadenou rostlinu. Druhý den je ideální rostlinu opláchnout čistou vodou.

Česneková léčba

Česnek prý mšicím vůbec nevoní. Rozmačkejte pár stroužků česneku, smíchejte s vodou a použijte jako postřik. Zakoupit ale můžete také česnekovou dýmovnici do skleníků či foliovníků – samozřejmě v bio a eko provedení.

Tabáková pomoc

Alkaloidy obsažené v tabákových listech a nikotin hubí mšice i mouchy. 50 g jemně nasekaných listy tabáku zalejte 1 litrem vody a nechte 2 dny macerovat ve vodě nebo hodinu povařte. Směs můžete ještě naředit vodou a rovnou přejít k postřiku.

Často se můžete setkat také s postřikem z nedopalků, který funguje na stejné bázi. Je ale potřeba mít na vědomí, že v nedopalcích je – narozdíl od čistého tabáku – také celá řada chemických látek.

Mýdlo nebo jar

Dalšími přípravky, které jsou často používány při likvidaci mšic, jsou mýdla a jary. Můžeme trošku přípravku rozpustit ve vodě a aplikovat přímo na mšice. S postřikem ale opatrně a druhý den jej nezapomeňte z rostliny spláchnout!

Další tipy z domácností:

  • postřik octovou vodou – opět nezapomeňte opláchnout rostlinu na druhý den
  • kávová sedlina v okolí rostliny
  • postřik výluhem z rajčatových listů
  • afrikánky – aksamitníky – či smraďošky … zasazené v blízkosti rostlin
  • olejový postřik
  • odvar z rebarbory 

Hýčkejte si nepřátele mšic

Mezi hmyz, který si na mšicích rád pochutná, patří především slunéčka sedmitečná. Dospělé berušky si sice jen občas zobnou, ale pokud se jim u vás líbí a založí rodinu, larvy berušek si poradí i s poměrně velkou kolonií mšic.

Vyžeňte mravence

Ti si rádi pochutnávají na sladké medovici, kterou mšice produkují. Jak se zbavit mravenců? Fungují tedy s mšicemi v zájemném souladu, likvidují nepřátele mšic a taky je rádi přenášejí na další rostliny.

Zdroje: https://www.ceskestavby.cz/clanky/10-rad-jak-si-vyrobit-domaci-postriky-proti-msicim-26218.html a https://www.pasti.cz/blog/jak-se-zbavit-msic/ 

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *