Myši v domě představují problém, který není radno podceňovat. Jde o zvířátka, jež i přes svou nenápadnost dokážou v našem domě napáchat spoustu škod. Problémem není jen kontaminace jídla, ale třeba i díry ve zdech a překousané kabely od elektroniky. A jak se myší zbavit, aby vám nic podobného nehrozilo?
Pokud se chcete o jejich odstranění pokusit humánním způsobem a zároveň zajistit, aby se tito nenápadní hlodavci už nikdy nevrátili, vyzkoušejte některý z těchto způsobů.
Jak poznat, že je doma myš?
Tato zvířátka v našich domovech hledají především potravu, teplo a úkryt. Obvykle se tedy objevují na podzim. Ovšem všimnout si jich můžete kdykoliv během roku. Nejspíše je prozradí nepříjemný zápach, který jejich přítomnost doprovází. Nejintenzivnější bývá v létě, když je horko. Zpozorovat lze i drobný trus ve skříních a na potravinách nebo rozžvýkané kabely a otvory ve zdech či nábytku. V noci se pak může místnostmi nést typické škrábání.
Jak myši zastrašit?
Pro začátek vyzkoušejte nenáročné způsoby, které dokážou většinu myší odradit. Například pohyb kočky nebo psa (proti hlodavcům se velmi dobře osvědčují především jezevčíci, kavalír King Charles španělé a teriéři) v domě či na zahradě má na většinu z těchto škůdců silně odstrašující účinek. Nemáte-li doma čtyřnohého mazlíčka, pak můžete vsadit i na ultrazvukové plašení myší. Jde o přístroje vydávající zvuky neslyšitelné pro člověka, ale nepříjemné pro uši hlodavců.
Bylinky proti myším
Myši nemají rády také různé specifické pachy. Stačí tedy do okolí jejich hnízda nebo tam, kde se nejčastěji pohybují, položit bylinky a koření, jimž se raději vyhýbají. Jde například o:
- mátu,
- diviznu,
- květy třezalky,
- levanduli,
- heřmánek,
- vratič,
- bez černý,
- čerstvé rajčatové listy
- nebo hřebíček.
Okolí hnízda je rovněž možné vystříkat lakem na vlasy (ani ten myši doslova nemohou ani cítit) a „vyzdobit“ proužky alobalu (hlodavcům se nelíbí jeho odlesky a zvláštní zvuk).
Tip: Jak se zbavit kuny?
Ocet proti myším
Hlodavci nesnášejí ani výrazný pach octa. Jeho štiplavost je jednoduše dráždí. Proto ho nestačí na vybrané místo jen nalít, v takovém případě totiž charakteristické aroma rychle vyprchá. Mnohem účinnější bude jeho nalití na houbičku, vloženou do malé misky. Z ní se bude nepříjemné aroma šířit opravdu dlouho. Jedinou podmínkou je pravidelné dolévání octa – a to vždy dřív, než houbička zcela vyschne.
Jak chytit myš do pasti?
Klasikou je samozřejmě instalace klasické usmrcující pastičky, jež chyceným myším zlomí páteř. Ovšem použít lze i odchytové pasti, díky nimž je možné živé a nezraněné zvíře vypustit do přírody (nejméně však ve vzdálenosti jednoho kilometru od domova, jinak se rychle vrátí). A jakou návnadu použít? Sýr obvykle nefunguje (i když nám animované seriály tvrdí opak). Sázkou na jistotu bude naopak špek, ořech, nebo kousek chleba či klobásy.
Tip: Jak se zbavit krtka bez zabíjení?
Aby však myš omylem nepošla hlady či v důsledku stresu, je nutné pastičky na myši kontrolovat alespoň jednou denně. A protože myš hledá potravu hlavně večer a v noci, je nejlepší vkládat čerstvé návnady večer a obsah pastí zkontrolovat ráno.
Jak ochránit domov před myšmi?
Aby se k vám tito hlodavci nevrátili, proveďte důkladná opatření. Jako první zkontrolujte stav stěn v podkroví a suterénu. Zaměřte se především na defekty omítky. V přízemí se vyplatí spodní části zdí zakrýt drátěnými sítěmi, skrze které se myši neprokoušou. A drátěným pletivem můžete utěsnit také dveře a okna. Snažte se také udržovat pořádek v kuchyňských skříňkách či ve sklepě a na půdě. Potraviny pak ukládejte do speciálních nádob s víkem a odpadky do vzduchotěsných nádob – tenký pytel rozhodně nebude pro hlodavce žádnou překážkou.
Zdroj: https://www.idnes.cz/bydleni/stavba/mys-skudce.A080321_171330_rodinne_domy_web
Milovnice přírody s aktivním zájmem o bylinky a prostředky přírodní medicíny. Tomuto oboru se věnuje již řadu let a neustále se snaží rozvíjet své znalosti prostřednictvím různých seminářů a kurzů pod vedením odborníků.