Jak rychle snížit jaterní testy (ALT,GMT,GGT,bilirubin)

Jaterní testy jsou běžnou součástí preventivních prohlídek a váš lékař z nich zjistí nejen důležité informace o stavu vašich jater, ale také dalších orgánů

Tyto krevní testy jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění a my si dnes povíme, co vše umí odhalit, co znamenají jednotlivé zkratky ve výsledcích nebo jak upravit nepříznivé výsledky jaterních testů. 

Co jsou jaterní testy a jak probíhají?

Nemusíte se obávat nepříjemných vyšetření, jaterní testy jsou laboratorním vyšetřením, které je řešeno klasickým odběrem krve ze žíly – nejčastěji v místě loketní jamky. 

Co dokáží odhalit jaterní testy?

Základní biochemické vyšetření krve ukazuje hladinu několika enzymů, které odráží stav našich jater. Jaterní testy tak dokáží odhalit problémy s játry, žlučovými cestami nebo se žlučníkem. 

Jaké enzymy jsou při jaterních testech zkoumány?

Abyste byli schopni porozumět výsledkům jaterních testů, je potřeba znát několik pojmů a zkratek. Při jaterních testech jsou běžně sledovány:

  • Alaninaminotransferáza (ALT), 
  • Alkalická fosfatáza (ALP, AF),
  • Aspartátaminotransferáza (AST), 
  • Gamaglutamyltransferáza (GGT),
  • bilirubin.

Alaninaminotransferáza neboli ALT

Zvýšená hladina této aminotransferázy může ukazovat na onemocnění jater nebo menší poškození jaterních buněk. Hladinu ALT ale zvyšuje i fyzická zátěž, proto je ideální si před odběrem dopřát klidový režim. 

Snížené hodnoty ALT mohou značit nedostatek vitaminu B6. Obecně je ALT důležitým ukazatelem, který umí odhalit například i virovou hepatitidu.

Běžná hodnota ALT se liší dle pohlaví:

  • u žen je běžná koncentrace v rozmezí 0,10–0,60 µkat/l 
  • u mužů 0,10–0,80 µkat/l

Náš tip: Jak vyplavit kyselinu močovou z těla + prevence

Alkalická fosfatáza neboli ALP či AF

Zvýšené hodnoty tohoto enzymu mohou značit hromadění žluči v játrech nebo mimojaterních žlučových cestách. Stejně tak ale mohou pomoci odhalit také nemoci a nádory kostí nebo jater i jejich metastatického postižení.

  • u žen i u mužů je běžná koncentrace ALP v rozmezí 0,10–2,20 µkat/l

Aspartátaminotransferáza neboli AST

AST se nenachází jen v játrech, ale také v srdečním a kosterním svalu, v ledvinách, pankreatu a v červených krvinkách. Zvýšené hodnoty většinou poukazují na poškození jaterních buněk, které může souviset s onemocněním jater ale také s nadměrným užíváním alkoholu, kouřením nebo obezitou.

Hladina AST ale stoupá také při fyzické námaze a je důležitým ukazatelem při infarktu myokardu.  

Běžná hodnota AST se liší dle pohlaví:

  • u žen je běžná koncentrace v rozmezí 0,10–0,60 µkat/l 
  • u mužů 0,10–0,85 µkat/l

Gamaglutamyltransferáza neboli GGT

GGT se nachází v játrech a žlučových cestách, v menší míře pak také v ledvinách a pankreatu (slinivce). Zvýšené hodnoty GGT mají obvykle lidé s játry poškozenými vlivem nadměrného užívání alkoholu, značit ale může také poruchy odtoku žluče přes žlučové cesty. Syntézu GGT ale indikují také dnes již málo používané barbituráty nebo antidepresiva.

Běžná hodnota GGT se liší dle pohlaví:

  • u žen je běžný koncentrace v rozmezí 0,14–0,68 μkat/l
  • u mužů 0,14–0,84 μkat/l

Nepřehlédněte: Jak dlouho se dá žít s CHOPN

Jak snížit jaterní testy?

Ukázaly jaterní testy, že některé hodnoty u vás nejsou v pořádku? Pak je samozřejmě potřeba zjistit příčinu. Pokud tkví problém v nesprávné životosprávě, můžete si jaterní testy snížit sami, pomoci může zejména jaterní dieta, která uleví nejen játrům. 

Jaterní dieta jako úleva pro játra

Cílem většiny diet je regulace váhy, jaterní dieta je ale zaměřena na to, aby přinesla úlevu vašim játrům. Základem jaterní diety je naprostý zákaz požívání alkoholu. Kromě toho je ale doporučováno také:

  • vyhýbat se smaženým a grilovaným pokrmů,
  • vynechat z jídelníčku čerstvé pečivo,
  • sádlo a máslo nahradit zdravějšími tuky – například olivovým olejem,
  • vyhýbat se uzeninám od klasických salámů až po klobásy či paštiky,
  • namísto glutamánů a kořenících směsí používat jen sůl a bylinky,
  • omezit také konzumaci tučných potravin – od tučných kousků masa až po mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku,
  • vejce používat jen jako součást pokrmů a vynechat jejich hlavní konzumaci,
  • v jídelníčku nahradit některé druhy zeleniny jinými – jedná se zejména o cibuli, česnek nebo okurky,
  • vynechat konzumaci majonéz a dochucovadel nebo také sladkostí.

Můžu díky jaterní dietě zhubnout?

Při jaterní dietě jdou skutečně většinou kila dolů, a to zejména vynecháním alkoholu a tuků. Jaterní dieta ale primárně slouží k detoxikaci jater a při návratu k běžnému jídelníčku se pak většinou rychle ukáže nevítaný jojo efekt. Pokud je tedy vaším cílem spíše redukce váhy, určitě se zaměřte raději na dietu, která nabízí dlouhodobou možnost udržení.

Za jak dlouho se sníží jaterní testy?

Doba, po kterou bude nezbytné dodržovat dietní opatření, závisí na výsledcích testů a spoustě dalších okolností a jedná se tak o velice individuální záležitost. Obecně je ale játrům potřeba dopřát delší odpočinek, jaterní dieta se většinou doporučuje dodržovat okolo šesti měsíců.

Co pomáhá k detoxikaci jater?

Kromě zmíněné diety může s detoxikací jater pomoci několik bylin nebo komplexních doplňků stravy, mezi které patří zejména …

Ostropestřec mariánský (latinsky Silybum marianum) je jednoletá či dvouletá bylina, která běžně roste na Kanárských ostrovech a ve středomoří. Ostropestřec obsahuje Silymarin, což je komplex velice účinných látek – antioxidantů, který dokáže efektivně detoxikovat naše játra

Smetanka lékařská neboli nám dobře známá pampeliška dokáže také skvěle podpořit funkci jater. Pro očistu organismu, podporu jater a úpravu trávení se pak používá zejména její kořen. 

Kurkuma nemusí sloužit jen pro přípravu pokrmů s nádechem indické kuchyně. Právě indická ajurvéda ale kurkumu považuje za hotový zázrak a patří k nejuznávanějším antioxidantům pro očistu a podporu jater. 

Zdroje: https://www.vitalia.cz/clanky/jaterni-dietou-nehubnete-jde-o-odpocinek-pro-jatra/, https://www.benu.cz/co-nam-rikaji-zvysene-jaterni-testy, https://www.vitalvibe.eu/cs/clanky/252-4-byliny-pro-zdrava-jatra-ktere-byste-meli-znat

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *