Jak vyplavit kyselinu močovou z těla + prevence

Pojem DNA (deoxyribonukleová kyselina) znáte všichni, nyní se ovšem budeme bavit o dně neboli pakostnici, známé také pod názvem nemoc králů. Naučíte se, jak vyplavit kyselinu močovou z těla a co to vlastně je.

Pokud se domníváte, že se vám nemoc králů musí vyhnout, protože nejste král, pozorně si přečtěte následující řádky, protože tomu tak být vůbec nemusí.

Co je to dna?

Dna, jak již bylo řečeno, je nemoc králů, což je v podstatě synonymum pro nezdravý životní styl a nadměrnou konzumaci masa.

Jedná se o zánětlivé onemocnění, kdy se v těle tvoří více kyseliny močové nebo se tělo kyseliny močové nedokáže samo účinně zbavit. Kyselina močová je konečný vedlejší produkt, který vzniká při rozkladu některých druhů potravin. Můžete se také setkat s tím, že se jedná o chronickou poruchu metabolismu purinů.

Každopádně se krystaly kyseliny močové mohou shlukovat v kloubech (nejčastěji kloub palce na noze), ve šlachách či vnitřních orgánech, kdy nejčastěji bývají postižené ledviny.

TIP: Otok obličeje – jaké jsou jeho příčiny a jak se s ním vypořádat? Nejčastěji ho lze pozorovat v oblasti tváří, očních víček a dolní čelisti

Můžete dnu „chytit“?

Naštěstí nebo naneštěstí dnu chytit, třeba jako rýmu, nemůžete. Dna je z 10% dědičnou záležitostí a ze zbylých 90% se jedná o nezdravý životní styl.

Pokud tedy žijete nezdravě, málo nebo naopak nárazovitě a nevhodně sportujete a zároveň má někdo v rodině dnu, máte obrovskou naději, že se tato bolestivá choroba projeví také u vás.

Jak dnu zjistit a jak se projevuje?

Nejjednodušší způsob zjištění výši kyseliny močové je z krve. Praktický lékař vám nejspíš při preventivní prohlídce odebere krev a není tedy od věci o test požádat. Nejedná se totiž o rutinní vyšetření.

TIP: Jak odstranit gelové nehty doma? Vsaďte na prosté namáčení – nic jiného nebude třeba

Dna má velmi nepříjemné a bolestivé příznaky, které se projevují především v noci:

  1. Omezená hybnost
  2. Intenzivní bolest kloubů (především palec na noze, ale také kotníky, kolena, lokty, zápěstí nebo prsty)
  3. Otoky a zarudnutí – okolí kloubů je citlivé na dotek, oteklé a zarudlé s lesklou a napnutou kůží
  4. Tofy – místa, kde se ukládá kyselina močová a mají podobu malých hrbolků pod kůží. Postiženy bývají uši či paže
  5. Horečka, zimnice, malátnost – takové projevy mohou provázet záchvaty dny

Ne vždy se nutně musí jednat o dnu, pokud máte výše uvedené příznaky, nezapomeňte konzultovat své obtíže se svým praktickým lékařem.

Co zvyšuje riziko dny

Puriny ve stravě zvyšují riziko dny. Puriny jsou dusíkaté sloučeniny hojně se nacházející v některých živočišných zdrojích bílkovin.

Mezi potraviny nevhodné při záchvatech dny a její prevenci patří:

  • Alkohol
  • Džusy a nápoje slazené ovocným cukrem
  • Mořské plody
  • Vnitřnosti
  • Červené maso
  • Houby
  • Nápoje a pokrmy s kvasnicemi
  • Bílé pečivo
  • Čokoláda a kakao
  • Pražené ořechy

TIP: Změny na nehtech a známky zdravotních problémů. Co znamenají rýhy, nebo bílé tečky? Jedna rada a jeden tip na závěr

Úpravou životního stylu lze záchvatů dny předcházet nebo je výrazně omezit.

Co dnu pomáhá zkrotit

Základem diety při dně nebo vysoké hladině kyseliny močové v krvi je čerstvé ovoce a zelenina a dostatečný pitný režim, který je založen na pití pramenité vody občas vhodné doplněné o minerální vody.

Do jídelníčku kromě výše uvedeného zařaďte také:

  • Kořenovou zeleninu
  • Banány a ovoce s vysokým obsahem vlákniny
  • Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy, které nejsou doslazované
  • Semena a ořechy (nepražené)
  • Brambory
  • Zakysané výrobky
  • Třešně a jahody
  • Bylinkové čaje z kopřivy, zlatobýlu, vojtěšky nebo přesličky

Vhodná úprava životního stylu a udržování váhy, dostatek pohybu a nepřejídání se pomáhá udržovat hladinu kyseliny močové ve správných hodnotách.

TIP: Předávkování vitamínem B – jak poznat předávkování a co dělat? Podívejte se, kterým druhy vitamínu B je možné se předávkovat a co si v takovém případě počít

Jak vyplavit kyselinu močovou z těla co nejrychleji?

Základem jsou tři důležité body: Změna stravy (omezte příjem potravin bohatých na puriny, jako jsou maso (zejména orgánové maso), mořské plody, alkohol, sladké nápoje s vysokým obsahem fruktózy a kofein. Upřednostňujte potraviny s nízkým obsahem purinů, jako jsou ovoce, zelenina, celozrnné obiloviny a nízkotučné mléčné výrobky), zvýšení příjmu vody (pijte dostatek vody, abyste udrželi dostatečnou hydrataci, to pomáhá zředění kyseliny močové a usnadňuje její vylučování z těla močí) a fyzická aktivita (pravidelná fyzická aktivita může pomoci snížit hladinu kyseliny močové tím, že podporuje metabolismus a udržuje zdravou hmotnost).

Co je ještě špatně

Dalšími faktory, které ovlivňují nástup či riziko dny jsou:

Pokud tedy trpíte některou z výše uvedených nemocí či příznaky, je na místě sledování hladiny kyseliny močové v krvi a konzultace s praktickým lékařem.

TIP: Kalorický deficit je zásadní při hubnutí. Co to je a jak ho vypočítat? Naučte se, jak na sobě zapracovat a konečně zhubnout

Vadí při vyplavování kyseliny močové z těla alkohol?

Určitě ano. Konzumace alkoholu může zvyšovat hladinu kyseliny močové v těle. Pokuste se omezit alkohol (nebo se mu nejlépe úplně vyhnout. Problematické je zejména pivo, které obsahuje puriny.

Puriny v potravinách

Puriny v potravinách zásadně ovlivňují výši kyseliny močové v těle. Potraviny s vyšším obsahem purinů a tedy nepříliš vhodné jsou:

  • Uzeniny
  • Ryby, některé mořské plody a sušené mořské řasy
  • Kuřecí maso
  • Hovězí maso
  • Vepřové maso

Pozor, obsah purinů ve stravě ovlivňuje také jejich tepelná úprava vařením. Bohužel vaření může hladinu purinů zvyšovat.

Ideální je snížit denní příjem purinů pod 400 mg. Pokud již máte vyšší hladinu kyseliny močové v krvi nebo máte rodinnou anamnézu, vyhněte se potravinám, které obsahují více než 200 mg purinů na 100 gramů.

TIP: Bylinné kapky Gynex – recenze. Jak je hodnotí uživatelky? A pomohou s gynekologickými problémy fyzického či psychického rázu?

Kdy navštívit lékaře

Pokud máte zvýšenou hladinu kyseliny močové nebo trpíte dnou, je vhodné vše konzultovat s lékařem. Může vám předepsat léky, které snižují produkci kyseliny močové nebo zvyšují její vylučování z těla. Zdůrazňujeme, že tyto rady jsou pouze obecné a nenahrazují lékařské poradenství. Každý člověk je jiný a ne vždy na něj fungují všeobecné rady. Konzultace s lékařem je tedy rozhodně žádoucí.

Zdroje: https://www.bezhladoveni.cz/prehledna-tabulka-obsah-purinu-v-potravinach/, https://www.lekarna.cz/clanek/dna-a-kyselina-mocova/, https://www.ceskaapoteka.cz/novinky/92-kyselina-mocova-trapi-nejen-krale, https://www.ikem.cz/cs/dna-a-vysoka-hladina-kyseliny-mocove/a-1989/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *