Kratom – pozitivní i negativní účinky na lidský organismus

V posledních letech se můžeme čím dál častěji setkat s tajuplným kratomem. Možná jste již měli možnost jej vyzkoušet nebo jste se k němu dnes dostali prvně. My vám prozradíme, o jakou látku se jedná, a objektivně si vysvětlíme, jaké má kratom účinky na náš organismus… ať už ty pozitivní nebo negativní

Co je kratom?

Jako kratom je nazýván stálezelený strom Mitragyna speciosa. Ten je příbuzný kávovníku a roste v tropických oblastech jihovýchodní Asie. 

Ve zdejší tradiční medicíně je využíván již od 19. století – jako analgetikum, ale zároveň také jako náhražka opiátů. Ke konzumaci v různých podobách se používají listy a mladé výhonky

Jak se kratom užívá? 

V asijských zemích jsou běžně využívány čerstvé listy ke žvýkání, případně ty sušené ke kouření. U nás ale najdete kratom převážně ve formě sušeného prášku, ze kterého si připravíte povzbuzující nápoj.

Účinné látky kratomu 

Kratom je využívaný zejména díky vysokému obsahu alkaloidů – zejména tedy:

  • mitragynin
  • 7-α-hydroxymitragynin (7-HMG)

… kromě těch ale obsahuje minimálně dalších 25 alkaloidů, mezi něž patří např. mitraphyline, raubasin, mitragynalin, mitralactonal, paynanthein, rhynchophylin.

Účinky kratomu

Nyní si zkusíme objektivně a nezaujatě shrnout účinky kratomu. Ačkoliv se totiž představuje jako bezpečný a legální doplněk stravy, jeho negativní dopady na náš organismus jsou minimálně neopomenutelné. 

V zemích jihovýchodní Asie je dlouhodobě kratom využíván k léčbě akutních zánětů střev, při bolestech svalů, kašli nebo při průjmech.

K nám se ale dostal spíše jako nabuzující látka a nejčastěji je využíván pro zlepšení koncentrace a k nabuzení. Ať už se potřebujete soustředit na práci, nastudovat učivo k těžké zkoušce nebo se “nakopnout” před sportovním tréninkem.

Kratom má v nižších dávkách účinky, které skutečně dokážou člověka vybudit k lepším výkonům a dodat energii. Zlepšují se komunikační schopnosti, zvyšuje libido a zkrátka sršíte energií.

Při vyšších dávkách má ale naopak účinky naprosto opačně a dokáže vás utlumit na úrovni opiátů – jako je například morfium. Právě zmíněná látka kratomu 7-HMG je dokonce 17x účinnější než morfin

Kratom je často využíván také při léčení závislostí na opiátech. Redukuje totiž nepříjemné abstinenční příznaky.

Je kratom nebezpečný? 

Bohužel se musíme spíše přiklonit k tomu, že ano. A to nejen kvůli jeho negativním účinkům, o kterých si níže povíme, ale zejména kvůli tomu, že je legálně k dostání bez jakéhokoliv věkového omezení. 

Propagují jej populární influenceři za vidinou zisku, po celém česku najdete dokonce několik kratom automatů, kde si může kratom koupit opravdu kdokoliv a v neomezeném množství. A to také děti a nezletilí. Prodej kratomu a jeho užívání totiž v česku není nijak regulováno. Rozhodně se ale nejedná o žádné kafe, přestože se tak často prezentuje. 

Jako dospělí si nastavíme určité hranice a užívání kratomu můžeme mít dlouhodobě pod kontrolou. Děti nebo teenageři mají ale problém i s nadužíváním energetických nápojů, kterých přes veškerá doporučení vypijí i několik denně. A stejně to je ve světě i s kratomem.

Kde je kratom legální?

V Česku zatím můžete legálně pořídit, prodávat nebo užívat kratom naprosto bez omezení. Není u nás moc dlouho rozšířen ve větším měřítku a naši zákonodárci tedy zatím nejspíše neměli potřebu jej řešit. 

V asijských zemích už ale zjistili jeho negativní dopady a od roku 1979 je v Thajsku nákup, prodej, import i držení kratomu zakázáno. Nesmí se zde ani vysazovat nové stromy Mitragyna speciosa a ty stávající vláda nařídila skácet. 

Malajsie byla v tomto ohledu pomalejší a zakázala distribuci kratomu až v roce 2003 pod hrozbou postihů či vězení. 

Evropa se k distribuci a užívání kratomu nestaví jednoznačně, přesto ve většině zemích jsou nákup, užívání či distribuce kratomu regulovány. 

Jsou země, kde je kratom povolen stejně neomezeně jako u nás – patří mezi ně například Maďarsko, Řecko nebo Albánie. 

Ve Francii můžete například kratom vlastnit i legálně užívat, jeho prodej je ale trestný. V Norsku nebo Dánsku seženete kratom legálně jen s lékařským předpisem.

Mezi země, kde kratom není legální pak patří celá řada evropských států od Polska až po Litvu a Švédsko. Od 9. 12. 2021 je pak kratom zakázán také na Slovensku

Také USA už kvůli narůstajícím problémům s kratomem individuálně v jednotlivých státech řeší jeho zákaz či regulaci. Kompletně zakázán je kratom také v Austrálii nebo Rusku

V Česku dle rozhodnutí vlády na základě nedostatečných důkazů o škodlivosti kratomu nebyl na seznam nelegálních drog kratom zatím zařazen. Přesto jej ale prodejci nemohou prodávat jako schválený doplněk stravy a proto obcházejí zákon a prodávají jej jako sběratelský předmět

Rizika a negativní účinky kratomu

Konečně se tedy dostáváme k odpovědi na otázku, proč by se mělo užívání kratomu nejen u nás v Česku začít regulovat. 

Přestože se jedná o na první pohled neškodnou látku, může dle mnohých studií kratom způsobovat například:

  • rychlou závislost – uživatelé kratomu se na něm velmi často stávají závislými a mají navíc potřebu svou dávku neustále navyšovat. Což je asi největším problémem, se zvyšováním dávek totiž kratom může začít namísto přísunu energie vyvolávat opiové stavy
  • problémy s játry, kdy v několika případech vyvolal i žloutenku
  • poškození ledvin
  • neklid, bušení srdce a vysoký krevní tlak 
  • úporné svědění pokožky
  • úzkost, iritabilitu a zvýšenou agresivitu
  • průjmy a nevolnosti
  • při vyšších dávkách pak zácpu a celkový útlum – jako u opiátů

Problém je také s nekontrolovanou distribucí kratomu. Přesněji tedy nikdo nereguluje kvalitu kratomu a zejména obsah alkaloidů u jednotlivých produktů. 

Jednoduše se pak stává, že na první pohled stejný produkt jiné značky či jiného prodejce je mnohonásobně silnější nebo naopak slabší oproti kratomu, na který jste zvyklí. 

Světová zdravotnická organizace (WHO) také vydala v loňském roce odbornou zprávu o užívání kratomu, v níž zmiňuje i několik případů úmrtí, který s užíváním kratomu souvisela. Většinou se ale jednalo o případy, kdy byl kratom kombinován s drogami nebo vyšším množstvím alkoholu.

Tip: Antibiotika a alkohol. Jaká rizika přináší?

Zdroje: https://www.institutmodernivyzivy.cz/kratom/ a https://www.kratomit.cz/blog/legalita-kratomu-v-ruznych-zemi-evropy/ 

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *