Prsty na nohou jsou jedním z hlavním prvků, které nesou celou váhu našeho těla. Není tedy divu, že ne vždy snáší tento stav bez potíží. Nejčastějším projevem toho, že jsou přetížené, jsou nejrůznější křeče.
Ty se však mohou šířit i výš (běžné jsou například křeče lýtek). Pokud se objeví občas, pak nejde o nijak závažný stav, ovšem častější výskyt si žádá změnu některých návyků. Co tedy může být příčinou křečí nohou a jak jim zabránit?
Kde se křeče objevují
Křeče nohou se vyskytují nejčastěji ve svalech dolních končetin nebo v oblasti prstů, ale potrápit vás mohou i na chodidlech a stehnech. Občas se při křeči může objevit také neovladatelné vytočení či zkroucení chodidla nebo prstů.
Křeče v prstech u nohou mohou způsobovat boty
Pořídili jste si nedávno nové boty a ve stejné době se u vás začaly objevovat i křeče v prstech u nohou, pak jste pravděpodobně odhalili viníka. Pokud jsou totiž prsty příliš utlačené, mohou je později začít trápit křeče. A totiž platí i o špatně provedené podrážce apod.
Tip: Pokud jste běžec, pak se doporučujeme podívat, zda máte vhodné běžecké boty.
Dehydratace jako častá příčina
Zanedbávali jste v poslední době pitný režim? Pak ve vašem organismu pravděpodobně panuje nerovnováha elektrolytů. Stačí nízká hladina vápníku nebo hořčíku a křeče jsou na světě. Zaměřte se tedy nejen na doplnění tekutin, ale i minerálů. Skvěle vám mohou pomoci kupříkladu iontové nápoje.
Ovšem hladinu elektrolytů mohou negativně ovlivňovat i některé nesprávně fungující orgány. Křeče v nohou pak mohou ve skutečnosti odkazovat na špatně fungující játra nebo ledviny.
Potíže se svaly
Problém může nastat i ve chvíli, kdy jsou svaly na vašich nohách příliš slabé. Pokud v takovém případě vyvinete jakoukoli větší fyzickou námahu, dostaví se později křeče. Potíže však mohou nastat i ve chvíli, kdy přetížíte jinou část nohy – například achillovu šlachu, která je k tomuto stavu obzvláště náchylná.
Neuropatie a poškození nervů
Ovšem křeče v nohou mohou být i příznakem závažnějšího onemocnění – například postižení dolních končetin neuropatií (běžná u starších lidí nebo osob trpících diabetem). Mezi rizikové faktory patří dlouhé sezení či stání, což oslabuje průtok krve v končetinách. Tento stav následně vede ke křečím. A stejně působí i některá kardiovaskulární onemocnění.
Poranění svalů na noze
Jestliže jste si poranili lýtka nebo prsty na nohou, může opět docházet k přetížení celé nohy, což nakonec vyústí v křeče ve svalech. Nemusí jít o zranění tržné, příčinou může být i pád nebo úder. Druhou možnou příčinou je natáhnutí šlachy či vazu, jež opět může nakonec vést ke křečím.
Syndrom neklidných nohou
Někdy se mohou křeče objevovat především v noci a bez jakékoli jiné příčiny. V takovém případě může jít o syndrom neklidných nohou. Ten se často objevuje u starších lidí nebo u těhotných žen. V jeho případě je rozhodně vhodná konzultace s lékařem.
Křeče v nohou jako první známka artritidy
Artritidu máme spojenou především s poškozením kloubů, ovšem vázat se k ní může mnohem více příznaků. A jedním z prvních mohou být právě křeče nohou. Rozhodně je proto dobré na tuto skutečnost upozornit svého lékaře.
Jak si ulevit od křečí
A jaké je akutní pomoc v případě, že vás křeče zasáhnou? Vhodné je opatrné protažení svalu postiženého křečí. Doporučuje se také aplikovat teplé koupele nebo obklady pro celkové uvolnění nohou. Dlouhodobě se pak k užívání doporučují hořčíkové preparáty nebo vitamin B12.
Lidé, kteří často pociťují křeče v nohou, by také měli věnovat pozornost své stravě. Ta by měla být pestrá, bohatá na ovoce a zeleninu. Pohlídat se vyplatí především tyto výživové složky:
- Vitamíny skupiny B – vyskytující se především v obilovinách, semenech a ořeších.
- Hořčík – je doporučena například konzumace kakaa, slunečnicových a dýňových semínek, sezamu, mandlí, pohanky, hořké čokolády nebo ovsa.
- Draslík – nachází se například v rajčatech, banánech, luštěninách, paprikách, mandlích a pohance.
- Vápník – doporučuje se konzumovat mléčné výrobky, ryby, mák a fazole.
- Vitamín C – nachází se především ovoci. Nejvíce zastoupen je například v jahodách, kiwi, citrusových plodech a černém rybízu. Najdeme ho však i v zelené petrželce nebo paprikách.
Křeče nohou v těhotenství
Křeče se u těhotných žen nejčastěji objevují v lýtkách. Zpravidla k nim dochází v noci ve třetím trimestru těhotenství. Těhotné pacientky bojující s tímto problémem by měly především dbát na správnou stravu, přiměřené protažení (provádění vhodných cviků pro těhotné), ale i na nošení pohodlné obuvi a volného oblečení.
Zdroj: https://www.aazdravi.cz/krece-nohou-nepodcenujte-telo-jimi-hlasi-zdravotni-potize-naucte-se-je-rozpoznavat/, https://zdravi.euro.cz/leky/co-na-krece-v-nohach/, https://www.pro-nozky.cz/cs/blog/trapi-vas-krece-v-nohou/
Milovnice přírody s aktivním zájmem o bylinky a prostředky přírodní medicíny. Tomuto oboru se věnuje již řadu let a neustále se snaží rozvíjet své znalosti prostřednictvím různých seminářů a kurzů pod vedením odborníků.