Začíná to nejčastěji únavou a bolestí kloubů stejně jako u chřipky a celé řady virových onemocnění. Jakmile se ale přidá bolest v krku, kterou cítíte při každém polknutí, nejspíše máte co do činění s angínou. I tu lze ale zvládnout doma bez antibiotik a lékařů …
Angína neboli tonzilitida označuje akutní zánět krčních mandlí. Způsobovat ji mohou bakterie, viry nebo také kvasinky, někdy může angína doprovázet vážnější onemocnění jako je spála nebo mononukleóza.
Inkubační doba neboli interval mezi vstupem mikroorganismu do těla a jeho prvními projevy bývá u angíny různá. Podle toho, zda se jedná o angínu virového, bakteriálního nebo kvasinkového původu. Většinou se ale jedná o 1 – 3 dny.
Angína je vysoce nakažlivé onemocnění a přenáší se kapénkami – tedy kašláním, kýcháním, prskáním při mluvení apod. V případě nasazení antibiotik přestává být pacient infekční během 1 – 2 dnů. Při léčbě bez antibiotik je možnost nákazy až 2 týdny, během kterých mohou být mikroorganismy stále aktivní.
Příznaky angíny – aneb jak ji poznáte
Jak už jsme naznačili, hlavním příznakem angíny – ať už virové, kvasinkové či bakteriální, je bolest v krku. Ta může být jen lehká, stejně tak vás ale nemusí nechat polknout jediné sousto. Bolest v krku můžeme cítit jen při polykání nebo také po celou dobu nemoci.
Krční mandle a jejich okolí – tedy i hltan nebo kořen jazyka – bývají při angíně zarudlé, mohou být potaženy bílým či šedivým povlakem nebo jsou na nich viditelné čepy. Jedná se o malé bílé nebo žluté hrudky – nahromaděné mikroorganismy, které jsou zdrojem nepříjemného zápachu. Právě ten může být dalším příznakem doprovázejícím angínu.
Angínu běžně doprovází horečka, angíny bez horečky či teploty se objevují méně často, jsou ovšem také známé.
Mezi běžné příznaky patří také bolest hlavy a kloubů, zchvácenost, únava nebo další příznaky, které běžně doprovázejí celou řadu dalších nemocí.
U angíny se může objevit také silný kašel, méně často pak také ucpaný nos a respirační obtíže. Pacient s angínou může být také více citlivý na světlo.
Může se hodit: Jak inhalovat vincentku bez inhalátoru
Proč léčit angínu bez antibiotik?
Od objevu antibiotik jsme si na na jejich výhody velmi rychle zvykli. Nemoc je pryč velmi rychle již po pár dávkách, její průběh je mírnější a kratší.
Na angínu je nasazován většinou Penicilin, který byl ale v minulých letech zbytečně nadužíván. Stejně jako širokospektrá antibiotika, která byla podávána i při lehkých onemocněních, případně byla špatně zvolena nebo byla užívána nevhodně (v malé míře, krátkém intervalu apod.)
Proto se stále častěji setkáváme s antibiotickou rezistencí – tedy stavem, kdy jsou mikroorganismy vůči antibiotikům odolná. A dříve zaručená pomoc se tak stává neefektivní.
S antibiotiky je tak potřeba šetřit a užívat je opravdu jen v případech, kdy odpočinek, dostatek vitamínů a béžné léky zmírňující příznaky nestačí.
Důvodem, proč zkusit s angínou bojovat bez antibiotik, je také fakt, že zásadně narušují náš imunitní systém a často způsobují zažívací potíže. U angíny, která byla léčena bez antibiotik je také menší pravděpodobnost, že se akutní angína brzy vrátí.
Náš tip: Jak se nejrychleji zbavit ztráty hlasu
Jak léčit angínu doma?
Pokud s domácí léčbou začnete co nejdříve, je velká pravděpodobnost, že se návštěvě lékaře a zejména antibiotikům zcela vyhnete.
Kloktání – pomůže sůl i bylinky
Jakmile vás začne jen lehce škrábat v krku, je ideální hrdlo pravidelně čistit kloktáním. Využít ke kloktání můžete prostředky z lékárny – případně také ve formě sprejů, stejně dobře na mikroorganismy zabírá také klasická sůl.
Solný roztok by ale neměl být příliš koncentrovaný, postačí jedna čajová lžička soli na 250 ml vlažné vody, ve které sůl rozmícháte.
Stejně dobře při kloktání poslouží také bylinky, zejména odvar ze šalvěje, fenyklu nebo lékořice. Ideální je bylinná a solná kloktadla střídat. Po použití jakéhokoliv prostředku, který má pomoci, je dobré alespoň půl hodiny nejíst a nepít.
Bylinné čaje
U bylinek ještě chvilku zůstaneme, bylinné čaje by měly být nedílnou součástí léčby angíny a první pomocí při jejich příznacích. Zabírá již zmíněná šalvěj, heřmánek nebo ideálně hotové čajové směsi, které obsahují řadu bylinek a zaměřují se kromě bolavého krku i na další příznaky.
Nepřehlédněte: Babské recepty na bolest žaludku – bylinky a potraviny
Přírodní antibiotika
Nemusí to být ale pouze bylinné čaje, které můžeme v přírodní léčbě angíny využít. Skvelá jsou také tzv. přírodní antibiotika, mezi které patří lichořeřišnice, tea tree olej nebo rakytník, ale také dostupnější česnek, zázvor, cibule, křen, med a další zdravé dobroty, které zároveň posílí imunitu.
Pořídit si můžete doplňky stravy nebo tinktury z těchto zázračných přírodních léků, pokud se vám ale do lékárny nechce, poradíte si i doma.
Určitě znáte cibuli naloženou v medu, která do něj pustí svou šťávu a vy si ji můžete vychutnávat po celých lžičkách. Do té můžete přidat třeba i zázvor.
Česnečka vás zaručeně postaví na nohy, ale věděli jste, že si můžete udělat třeba i rychlý česnekový čaj? Zkrátka jen pár stroužků (podle intenzity česneku) narkájejte nebo prolisujte do hrníčku, přidejte citronovou šťávu a také med.
Právě teplota nápojů je u čajů a nálevů důležitá. Konzumovat byste je neměli horké, ale vlažné. Stejně tak med je nutné přidávat až po zchlazení pod 60 °C – jinak byste zničili celou řadu prospěšných látek, které obsahuje.
Nesmrtelné Priessnitzovy zábaly a obklady
Vinzenzi Priessnitzovi vděčí celá Evropa nejen za vodoléčbu, ale také za Priessnitzovy zábaly, které již vyléčily tisíce bolavých krků. Jak na účinný zábal při angíně?
Namočenou a dostatečně vyždímanou látku přiložte na krk pacienta tak, aby dokonale přilnula ke kůži. Na ni přiložte nepromokavou, ale zároveň prodyšnou vrstvu, která mokrou látku zcela překryje.
Zábal na krku ponechte minimálně 1 hodinu, ideálně ale po dobou 2 – 3 hodin. Zábal si nikdy nenechávejte přes noc, mezi opětovnou aplikací je potřeba 3 – 4 hodinová přestávka.
Priessnitzův obklad je vhodný při angíně, laryngitidě, ale také horečce. V případě suchého dráždivého kašle můžete zábal aplikovat na celý hrudník. Priessnitz se ale používá i při léčbě bolestivých kloubů nebo revmatitidě.
Zásadní je odpočinek a klid
Při léčbě angíny je velice zásadní zmírnit tempo a nemoc skutečně vyležet. Přecházením angíny se většinou dočkáte pouze toho, že se nemoc brzy vrátí v ještě zákeřnější podobě. Věřte tomu, že pár dní klidu vás bude koneckonců stát méně času než následné obtíže.
Vitamíny a zdravá strava
Pokud chcete s angínou bojovat na vlastní pěst, vsaďte na zvýšené množství zejména vitamínu C. Stejně tak se ale zaměřte na kompletně zdravou stravu, která podpoří váš imunitní systém.
Nezapomínejte ale ani na dostatečný přísun tekutin – a to zejména v případech, kdy máte horečku a více se tak potíte. Tekutiny si dopřávejte vlažné, ideálně ve formě bylinných čajů, skvěle ale působí také všelék našich babiček – klasická Vincentka. Tu můžete pít i kloktat.
Nechte tělo bojovat s horečkou
Horečka je nepříjemný stav a je jednodušší sáhnout po lécích, které ji rychle utlumí. Jedná se ale o účinnou obranu našeho těla, které díky ní dokáže efektivněji bojovat s nežádoucími mikroorganismy.
Pokud tedy máte jen zvýšenou teplotu, která nepřesahuje 38 °C, nechte tělo bojovat. Když ihned sáhnete po léku tlumícím horečku, stížíte tím tělu jeho boj s infekcí.
Kdy jít s angínou k lékaři?
Zkusili jste snad všechno a přesto se angína ani po třech dnech nelepší? Určitě bude rozumné navštívit lékaře. Ten nemusí hned volit antibiotika, v některých případech se ale přeléčení angíny penicilinem nevyhnete.
Své tělo ale znáte nejlépe a víte, jak vám je. Pokud si tedy nejste jistí, že domácí léčba pomáhá, cítíte se opravdu mizerně nebo se přidaly další zdravotní problémy, určitě s návštěvou lékaře neotálejte a nepřivoďte si tak zbytečné komplikace.
Při rozsáhlých hnisavých angínách může docházet i ke vznikům abscesů – tedy hnisavých ložisek. Ty jsou nutné chirurgicky odstranit a vyčistit. Pacienti mohou mít pocit dušení, zánět se navíc může rozšířit i na další části těla. Dalšími možnými komplikacemi je pak postižení ledvin nebo revmatická horečka.
Zdroje: https://www.angina.cz/lecba-anginy-bez-antibiotik, https://www.herbavis.cz/produkty-dle-indikace/bylinky-na-zanet-mandli-angina, https://www.priessnitzuvzabal.cz/priessnitzuv-zabal/ a https://www.lekarna.cz/clanek/angina/
Martina se tvorbě a úpravě textů věnuje již od školy. Vystudovala ekonomické lyceum, přesto dává přednost přírodě, zahrádce a zdravému životnímu stylu. Již přes deset let funguje jako freelancer v oblasti IT a online projektů, v posledních letech však převažuje právě copywriting, který se jí stal vedle rodiny a turistiky velkým koníčkem.