Jak se nejrychleji zbavit ztráty hlasu

Už se vám to určitě stalo. Ráno se vzbudíte a nic….. nevyjde z vás ani slovo nebo naopak naprosto neidentifikovatelné sípavé zvuky. Zkrátka jste přišli o hlas.

Ztráta hlasu bývá naštěstí často pouze dočasnou záležitostí a nepříjemným doprovodným jevem různých viróz či nachlazení.

Co je to vlastně hlas

Hlas vzniká v hrtanu, kdy při výdechu vzduchu z plic utvářejí hlasivky svým kmitáním a stahováním hlas. Hlasivky jsou párový orgán, který při poškození nebo zánětu reaguje potížemi s mluvením.

Obor, který se věnuje hlasivkám a hlasu se nazývá otorinolaryngologie a lehce jej najdete pod zkratkou ORL.

TIP: Kaloba recenze – pomocník z přírody při akutním onemocněním dýchacích cest pro děti i dospělé

Proč se hlas ztratí

Příčin proč přijdete o hlas může být spousta. Většinou se jedná o krátkodobé epizody, ale může se také jednat o závažnější problém, vyžadující specialistu z ORL.

A jaké jsou tedy nejčastější důvody ztráty hlasu:

  • Klimatizace nebo chladný vzduch
  • Nadýchání se chemikálií
  • Intenzivní namáhání hlasivek
  • Laryngitida – záněte hrtanu a hlasivek
  • Infekční onemocnění
  • Kouření

Toto jsou nejběžnější příčiny ztráty hlasu, které, za určitých okolností, zvládnete doma.

Jak napravit ztrátu hlasu?

Používejte zvlhčovač vzduchu nebo si postavte misku s vodou poblíž topení, abyste udržovali vlhkost v místnosti. Vyhněte se také kouři, dráždivým chemikáliím a prašným prostředím, které mohou zhoršit stav vašich hlasivek. Pokud jste alergičtí, zvažte užívání antihistaminik. A pokud musíte mluvit, snažte se mluvit jemně a pomalu, abyste snížili napětí na hlasivky. Vyhněte se šepotu, který může být pro hlasivky namáhavý.

TIP: Bylinky na játra – které a jak pomáhají? Vsaďte na tyto prověřené druhy. Budete tak mít jistotu, že nikdy nešlápnete vedle

Pomáhá na ztrátu hlasu inhalace?

Určitě ano. Vdechování teplé páry může pomoci uvolnit napětí v hrtanu. Můžete si udělat inhalaci nad hrnkem horké vody nebo si zakoupit speciální inhalátor.

Ovšem pokud se ztráta hlasu nezlepšuje nebo pokud máte vysokou horečku, silnou bolest nebo jiné znepokojující příznaky, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc. Lékař může předepsat vhodnou léčbu nebo doporučit konkrétní opatření, jež vám pomohou s návratem k normálnímu stavu.

Když ztratíte hlas

Když ztratíte hlas, projeví se to nejčastěji ztrátou hlasu. Další problémy, které tuto skutečnost provázejí bývají:

  • Bolestivost při mluvení
  • Přeskakování hlasu
  • Chrapot
  • Kašel
  • Plivání hlenu či krve

Pokud se u vás projeví poslední dva problémy, plivání hlenu nebo krve, navštivte neprodleně svého praktického lékaře nebo specialistu z ORL.

Při změnách hlasu bývá také přítomna infekce horních cest dýchacích a způsobuje otok hlasivek. Nezlepší-li se váš hlas do dvou týdnů, obraťte se pro radu na lékaře z ORL, který vyloučí či potvrdí závažnější onemocnění.

TIP: Změny na nehtech a známky zdravotních problémů. Co znamenají rýhy, nebo bílé tečky? Jedna rada a jeden tip na závěr

Péče o hlas

Hlasivky jsou orgán, o který je dobré pečovat. Nejen, když jsou nemocné, ale také když jsou zdravé, je vhodné udržovat hlasivky v dobré kondici.

Jak tedy o hlasivky pečovat:

  • Inhalace – inhalování páry zklidňuje podrážděné a oteklé hlasivky a oblast hrtanu
  • Pitný režim – dodržujte pitný režim, ideálně vypijte denně přibližně 6-8 sklenic vody
  • Alkohol a kouření – nekuřte a omezte konzumaci alkoholu
  • Odpočinek – odpočívejte především při infekci a laryngitidě
  • Správné držení těla
  • Dechová cvičení – pravidelné dechové cvičení má vliv na svaly, které tvoří hlas

Chrapot nebo ztráta hlasu

Pokud jste již hlas ztratili nebo hůře mluvíte, je vhodné dodržovat hlasový klid. Prostě nemluvte. A pozor ani nešeptejte. Šeptání totiž namáhá hlasivky mnohem více než běžná mluva. Pro uzdravení hlasivek a hrtanu je pár tipů a triků:

  • Priessnitzův obklad – vlažný mokrý zábal a na něj suchý a teplý
  • Zvlhčení vzduchu – třeba mokrý ručník na topení
  • Inhalování – například Vincentka (tu můžete i popíjet)
  • Čaje – lipový nebo šalvějový
  • Ticho – nemluvit, nezpívat, nešeptat

Vyzkoušejte tyto rady při ztrátě hlasu. Také naše babičky si uměly poradit třeba mlékem s medem, mlékem s Vincentkou (poměr je 1:1) nebo čaj s citrónem a křenem.

TIP: Křeče nohou – jak vznikají a co si pohlídat? Nenechte se tímto nepříjemným stavem zaskočit

Jak se nejrychleji zbavit ztráty hlasu při chrapotu?

Udržujte si hlasivky hydratované: Pijte hodně teplých nebo vlažných nekofeinových nápojů, jako je bylinkový čaj s medem nebo voda s citronem. Vyhněte se alkoholu a kofeinu, které mohou dehydratovat hlasivky.

Laryngitida a ztráta hlasu

Laryngitida se vyznačuje výrazným chrapotem, štěkavým kašlem, bolestí v krku a zvýšenou teplotou. Toto onemocnění trápí především děti předškolního a batolecího věku. Bohužel může být průběh pro dítě kritický a může jej ohrozit na životě.

Pokud se tedy dítě dusí nebo záchvaty kašle nepolevují bude nutné zavolat rychlou záchrannou službu. Jako první pomoc do příjezdu záchranné služby dítě dostatečně oblečte a nechte jej dýchat chladný vzduch. Pokud není venku chladno, otevřete mrazák.

Co je to laryngitida?

Laryngitida je zánět hrtanu, což je část dýchacího systému nacházející se mezi hltanem a průdušnicí. Hrtan obsahuje hlasivky, které se při normálním dýchání a mluvení pohybují a produkují zvuk. Laryngitida může být způsobena infekcí, například virovou nebo bakteriální infekcí, nebo nadměrným používáním hlasivkového aparátu, jako je přílišné mluvení, křik nebo dlouhodobé používání hlasu v nevhodných podmínkách (například v prašném nebo kouřovém prostředí). Někdy může být laryngitida také důsledkem alergické reakce nebo pálení žáhy.

TIP: Předávkování vitamínem B – jak poznat předávkování a co dělat? Podívejte se, kterým druhy vitamínu B je možné se předávkovat a co si v takovém případě počít

Jaké jsou příznaky laryngitidy?

Příznaky laryngitidy mohou zahrnovat chrapot nebo ztrátu hlasu, suchý kašel, bolest v krku, pocit dráždění nebo svědění v krku, obtíže při mluvení nebo změnu zvuku hlasu. U závažnějších případů může dojít k dušnosti nebo úplné ztrátě hlasu.

Jak se léčí laryngitida?

Laryngitida obvykle vyžaduje klidový režim hlasivkového aparátu a odpočinek hlasu. Je také důležité dostatečně hydratovat tělo a vyhýbat se podnětům, které by mohly dále dráždit hrtan, jako je kouření, alkohol nebo dráždivé látky ve stravě.

Zdroje: https://www.vitalia.cz/clanky/ztrata-a-zhorseni-hlasu-jak-se-jich-co-nejrychleji-zbavit/,

https://www.prozeny.cz/clanek/ztratili-jste-hlas-a-chraptite-ucinne-bylinky-i-babske-rady-70576, https://www.drmax.cz/clanky/zanet-hrtanu-neboli-laryngitida, https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/akutni-laryngitida-jake-jsou-priciny-priznaky-a-lecba/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *