Podrážděný žlučník – jak dlouho trvá + prevence podráždění

Jen málokdo se během svého života alespoň jednou nesetká s žlučníkovými problémy. Spousta z nás do té doby ani netuší, kde se takový žlučník nachází nebo jak vypadá. Ozvat se ale umí pořádně. My si dnes žlučník probereme od a až do ž, prozradíme vám, jaké jsou nejčastější příčiny žlučníkových záchvatů i jak dlouho bolest trvá. 

K čemu slouží žlučník a kde se nachází?

Žlučník se nachází na pravé straně dutiny břišní pod našimi játry. Jedná se o dutý orgán o objemu cca 40 – 50 ml, který slouží jako zásobárna žluči, kterou právě játra produkují. A žluč nám umožňuje trávení, vstřebávání tuků a vylučování odpadních nebo toxických látek z těla.

Jak dlouho trvá podrážděný žlučník?

Samotný žlučníkový záchvat může trvat několik minut, ale umí se protáhnout i na několik hodin. V případě, kdy ale silná bolest trvá více než 12 hodin, s návštěvou lékaře neváhejte. 

Po žlučníkovém záchvatu či kolice zůstává žlučník často velmi citlivý a žádá si zvláštní dietní opatření. Stejně jako v případě, kdy máte žlučník pouze podrážděný a záchvatu jste se vyhnuli. Minimálně jeden den tak dodržujte žlučníkovou dietu a nejezte nic, co by mohlo žlučník dráždit. 

Náš tip: Co znamená hořkost v ústech?

Jak zklidnit podrážděný žlučník?

Pokud to není poprvé, co máte se žlučníkem problémy, neměl by ve vaší lékárničce chybět některý z volně prodejných léků, které pomáhají žlučník uklidnit. Může se jednat například o Isochol, Pangrol nebo Cholagol

Samozřejmostí je i zmiňovaná žlučníková dieta, kterou si ještě níže rozebereme. Pokud váš rozbouřený žlučník doprovází také nadýmání, bývá doporučováno užívání přípravků obsahujících simeticon, při současných problémech se zažíváním můžete přidat také žaludeční kapky.

Žlučníkový záchvat neboli kolika

Žlučníkový záchvat známý také jako žlučníková kolika se projevuje jako náhle vzniklá a velice intenzivní až krutá bolest v oblasti pod pravými žebry. Šířit se ale může také do zad, pravé lopatky a ramene.

Bolest je opravdu velmi silná, během záchvatu se může člověk svíjet, být bledý a potit se, častý je také pocit na zvracení nebo zvracení samotné, které ovšem nepřináší žádnou úlevu.

Může vás zajímat: Bylinky na játra – které a jak pomáhají?

Příznaky žlučníkového záchvatu

Hlavním příznakem je zmíněná silná bolest, kterou může doprovázet nevolnost nebo zvracení. Pacient může být pobledlý, ve vážnějších případech může mít znatelně zažloutlé oční bělmo a nažloutlou pokožku stejně jako u žloutenky – v těle se hromadí žlučové barvivo bilirubin. 

Často se pak společně s bolestí objevuje také nadýmání a pacient může mít výrazně nafouklé břicho

Jak poznat zánět žlučníku?

Kromě žlučníkových záchvatů se můžete setkat také se zánětem žlučníku – tzv. cholecystitidou. Ta je nejčastěji zaviněna žlučníkovými kameny, které žlučník dráždí tak dlouho, až způsobí tuto nepříjemnou komplikaci. 
Cholecystitida se projevuje také intenzivní bolestí, narozdíl od koliky či záchvatu je ale doprovázena také zimnicí a horečkou. Se zánětem žlučníku si ale určitě nezahrávejte a jakmile se horečka či zimnice objeví, s návštěvou lékaře nebo přivoláním první pomoci neotálejte, je nutné co nejdříve nasadit antibiotika. 

Čtěte také: Bolest na hrudníku a pod prsy mohou značit závažné problémy. Na co si dávat pozor?

Žlučníkové kameny neboli cholelitiáza

Tvorba žlučníkových kamenů neboli cholelitiáza postihuje až 20 % naší populace. O kamenech ve žlučníku nemusíte vůbec vědět, projevovat se mohou jen jako občasná bolest po těžkém jídle nebo ve stresu. Postupně ale mohou přerůst ke zmíněným žlučníkovým záchvatům

Žlučový kamínek se také může ve žlučových cestách zaseknout, což může vést až ke vzniku žloutenky

Žlučníková dieta při podrážděném žlučníku

Při akutním i chronickém zánětu je vždy nutná žlučníková dieta. Ta je šetřící ať už výběrem potravin nebo jejich úpravou. Je nutné se vyhýbat zejména tučnému, kořeněnému a smaženému jídlu, uzeninám a vepřovému masu

Z masa jsou doporučovány zejména méně tučné kousky – tedy kuřecí, některé ryby a libové hovězí. Jako příprava je ideální vaření nebo dušení, kdy není potřeba používat další tuky a maso je dobře stravitelné. Také mléčné výrobky vybírejte s menším obsahem tuku

Z ovoce a zeleniny volte méně dráždivé kousky, ideálně začněte s těmi tepelně zpracovanými. Vhodné nejsou nadýmavé luštěniny a zapomínat byste neměli na dostatečný přísun tekutin, vyhýbejte se ale perlivým nápojům, kávě a alkoholu

Jak předcházet žlučníkovým záchvatům?

Mezi rizikové skupiny patří zejména ti, kteří nemají obecně dobrou životosprávu – od špatného jídelníčku přes častý stres až po nedostatek pohybu. Problémy se žlučníkem postihují nejčastěji ženy a starší 60 let, riziková je také obezita

Pokud se chcete problémům se žlučníkem vyhnout, základem je vyvážená strava – ideálně v menších porcích netučného jídla 5 – 6x denně. Vyhýbat byste se měli přepáleným tukům a alkoholu, pokud míváte se žlučníkem problémy, pak i nadýmavým potravinám, jako jsou luštěniny, květák nebo čerstvý chléb. 

Na jídelníčku by se neměly objevovat ani dochucovadla a dráždivé či pikantní koření, pálivé pokrmy s chilli nebo pepřem vyřaďte úplně. Stejně tak zapomeňte na grilování a opékání a zaměřte se na pokrmy připravené v páře, vařením nebo v horkovzdušné troubě, která umí klasickou fritézu plnou oleje lehce nahradit.

První pomoc při potížích se žlučníkem

Pokud máte žlučník jen podrážděný, většinou postačí nasadit na několik dní šetřící dietu a nadále se vyhýbat pokrmům či nápojům, které problémy způsobují. 

V případě žlučníkové koliky či záchvatu nic dalšího nejezte ani nepijte. Zkuste si najít úlevovou polohu – ta může být u každého pacienta jiná. Pomáhá také studený mokrý ručník přiložený na pravé podžebří. Bolest můžete zmírnit výše uvedenými volně dostupnými léky. 

V případě příliš intenzivní déle trvající bolesti nebo pokud se dostaví zimnice či horečka, je doporučeno vyhledat neprodleně lékařskou pomoc nebo zavolat záchrannou službu.

Zdroje: https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/zlucnik-proc-boli-a-kdy-je-nutna-operace/, https://www.vitalia.cz/clanky/zlucnikovy-zachvat-prvni-pomoc-musi-prijit-rychle/ a https://www.drmax.cz/pece-o-zdravi/onemocneni-zlucniku

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *