Potraviny s vysokým obsahem bílkovin

Bílkoviny jsou nezbytným prvkem, bez kterého naše tělo zkrátka fungovat nemůže. Aspoň tedy ne správně. Proto si dnes prozradíme, jaké potraviny mají vysoký obsah bílkovin nebo k čemu vlastně bílkoviny v našem těle slouží.

Co jsou bílkoviny? 

Bílkoviny jsou základním stavebním kamenem našeho organismu. Jedná se o makromolekuly, které se skládají z jednotlivých aminokyselin. V našem těle mají kromě stavební funkce celou řadu dalších úkolů…

Jaký je rozdíl mezi bílkovinami a proteiny?

Vůbec žádný. Jedná se o synonymum – tedy slovo stejného výrazu. Proteiny jsou odborným názvem bílkovin, jehož původ můžeme hledat v řeckém výrazu Próteios (tedy hlavní, primární či prvotní).

Jsou kvalitnější živočišné nebo rostlinné bílkoviny? 

Bílkoviny můžeme podle zdroje jejich původu rozdělit do dvou skupin na živočišné a rostlinné. Obecně jsou za kvalitnější považovány živočišné bílkoviny, které obsahují kompletní spektrum esenciálních aminokyselin

V rostlinných bílkovinách většinou některé aminokyseliny chybí a je tak důležité jejich zdroje správně kombinovat tak, aby bylo při příjmu potravy obsaženo kompletní spektrum.

Jaké potraviny jsou bohaté na bílkoviny?

Chcete se zaměřit na dokonalý přísun bílkovin? Máme pro vás přehledný seznam potravin s vysokým obsahem bílkovin. A pod ním jako bonus také 6 základních funkcí bílkovin v našem těle…

Maso jako zdroj bílkovin

Začneme u kvalitnější živočišných bílkovin s plným spektrem esenciálních aminokyselin. Právě maso je jejich skvělým zdrojem. 

Z drůbeže jsou ideálním zdrojem kuřecí a krůtí prsa (samozřejmě bez kostí a kůže), která mají v rámci drůbeže nejvyšší obsah proteinů. 

U hovězího doporučujeme využít především hovězí kýtu – přesněji vrchní nebo spodní šál. Pokud dáváte přednost vepřovému masu, sáhněte po vepřové kotletě bez kosti

Samozřejmě se ale nemusíte vyhýbat ani dalším čerstvým kusům masa s minimem tuku a vychutnáte si tak třeba i skopové nebo zvěřinu.

Ryby a mořské plody s dostatkem proteinů

Pokud si rádi pochutnáte na rybách a mořských plodech, máme pro vás dobrou zprávu. Na bílkoviny jsou velmi bohaté. 

A to zejména tuňák, losos a treska. Ryby si ideálně dopřejte i s kůží, která je zdrojem dalších užitečných látek, jako jsou vitamín B nebo selen. 

Bílkoviny vám ale dodají také krevety a mušle, velmi dobrým zdrojem proteinů je pak také například chobotnice.

Nepřehlédněte také: Recenze Myprotein – zkušenosti zákazníků a názory

Vejce jako zdroj bílkovin

Vejce jsou považována za jeden z nejlepších plnohodnotných zdrojů bílkovin, a to samozřejmě díky bílku. Skvěle tak mohou nahradit v jídle třeba maso nebo se stanou výživnou snídaní. 

Ani s vejci to ale není radno přehánět, jejich nadměrná konzumace má neblahý vliv nejen na hladinu cholesterolu.

Mléčné výrobky plné proteinů

Také mléčné výrobky jsou skvělým zdrojem bílkovin, nebojte se je tedy přidat do vašeho jídelníčku. A to v dostatečném množství.

Sázkou na jistotu je sáhnout po klasickém mléce. Hned po vejcích se jedná o nejlepší živočišný zdroj bílkovin. Je už jen na vás, zda sáhnete po mléce polotučném nebo plnotučném. Odtučněné variantě bychom se ale z výživového hlediska raději vyhnuli.

Pokud máte rádi spíše kysané mléčné produkty, pak určitě sáhněte po řeckém jogurtu. Ty mají až 2x vyšší hodnotu proteinů než běžné jogurty. Navíc obsahují probiotické bakterie a napomáhají tak trávení a správné funkci střev, vysoký obsah vápníku už je pak jen příjemným bonusem.

Ze sýrů je určitě vhodné do jídelníčku zařadit cottage, který má spoustu kaseinu – bílkoviny s pomalým stravováním. 

Může se hodit: KetoMix recenze – co čekat od známé proteinové „keto“ diety?

Luštěniny bohaté na bílkoviny

Přesuneme se pomalu k rostlinným bílkovinám, kde právě luštěniny rozhodně coby zdroj proteinů hrají prim. 

Výhodou je nejen jejich nízká cena, kdy za pár korun uvaříte oběd na několik dní, ale zejména výživové hodnoty. 

Doporučujeme určitě sušené luštěniny, zejména pak fazole a čočku. Skvělou variantou je i čočka červená, která navíc nezpůsobuje nadýmání – nebo tedy aspoň ne v takové míře, jako další luštěniny.

Ořechy a semínka s proteiny

Jako bohatý zdroj bílkovin poslouží také mandle nebo vlašské ořechy, ale také semínka slunečnice, semínka chia, konopná semínka a další zdravé dobroty. 

Ty mohou být nejen chutnou svačinkou, ale také jimi můžete doplnit hlavní chody.

Obiloviny s vysokým množstvím bílkovin

Také některé obiloviny mohou být dobrým zdrojem bílkovin, který ale většinou bude nutné doplnit ještě o další zdroj. Většina z nich obsahuje jen vybrané aminokyseliny a spektrum bílkovin by bez dalšího zdroje nebylo dostačující.

Na proteiny jsou bohaté zejména quinoa, pohanka, oves, jáhly, ale také špaldová pšenice a další celozrnné obiloviny.

Tofu a tempeh s proteiny

Tvoří nedílnou součást vegetariánského či veganského jídelníčku. Kromě skvělé chuti a výživovým vlastnostem jsou produkty z fermentované sóji také ideálním zdrojem rostlinných bílkovin.

Zelenina bohatá na bílkoviny

Další důležitou součást našeho jídelníčku tvoří právě zelenina. Kromě dalších potřebných látek je také zdrojem proteinů. Pokud hledáte přísun rostlinných bílkovin, zaměřte se zejména na brokolici, špenát nebo hrášek

Náš tip: Nutrabona recenze – složení produktů a zkušenosti s MLM

Jaká je funkce bílkovin v našem těle?

Bílkoviny neboli proteiny mají v našem těle celou řadu funkcí. Právě proto je důležitý jejich dostatečný příjem. K čemu jsou důležité bílkoviny a o co se starají?

1) Bílkoviny jako stavební bloky těla

Tato funkce je označována jako strukturální. Bílkoviny jsou totiž hlavními stavebními bloky buněk, tkání a orgánů. Bílkoviny jsou nezbytné nejen pro tvorbu naší tělesné struktury, ale také pro růst, opravy a údržbu struktury tělesných buněk.

2) Transportní funkce bílkovin

Bílkoviny slouží také jako transportéry pro přenos látek v našem těle. Jedná se například o hormony, vitamíny nebo kyslík (hemoglobin).

3) Bílkoviny a imunitní systém

Některé bílkoviny jsou součástí imunitního systému a jsou tak nezbytným prvkem v boji proti infekcím a nemocem. Bílkoviny jsou potřeba k tvorbě některých protilátek, jako jsou imunoglobuliny nebo leukocyty.

4) Bílkoviny pro funkci enzymů

Mnoho enzymů, které katalyzují chemické reakce v těle, je tvořeno právě p

roteiny. Tyto enzymy jsou důležité pro správný chod metabolických procesů – trávení. Bílkoviny ale ovlivňují také funkci hormonů. 

5) Bílkovina jako zdroj energie

Bílkoviny mohou být využity jako zdroj energie, zejména pokud tělo nemá dostatek sacharidů nebo tuků. 

6) Bílkoviny regulují kyselost 

Proteiny také pomáhají udržovat stabilní kyselost tělesných tekutin.

Máte pro ostatní čtenáře tip na další zdroje bílkovin, které jsme nezmínili? Neváhejte se podělit o svůj názor v komentářích níže …

Zdroje: https://www.foractiv.cz/lp/bilkoviny, https://cs.wikipedia.org/wiki/B%C3%ADlkovina, https://www.kulturistika.com/magazin/vyziva/39-nejlepsich-proteinovych-potravin?gad_source=1&gclid=CjwKCAiA0PuuBhBsEiwAS7fsNbTGArYSNjXPX07KvjFBaDZGBdyTuczT7ZjjhruS7Ek29oUBbMFAAhoCagoQAvD_BwE

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *