Prasklé koutky – příčiny, prevence, jak se jich zbavit?

Nejde o banalitu, jak si mnozí lidé myslí. Praskání koutků v ústech je totiž nepříjemné zánětlivé onemocnění kůže, které může poměrně rychle přerůst ve velký problém. Často se vyskytuje u dětí nebo naopak u seniorů, ale postihnout může prakticky kohokoliv.

Projevy tohoto onemocnění jsou poměrně specifické – na jedné straně úst (někdy ovšem i na obou) se objeví malá prasklina, která velmi bolí a znepříjemňuje všechny běžné činnosti, k nimž jsou potřeba ústa (například pití, mluvení apod.). Později se během hojení objeví nažloutlý strup a koutky svědí.

Tip: Jak se zbavit aft přírodní cestou (bez použití fialky)?

Příčiny popraskaných koutků

A proč vlastně kůže po stranách rtů praská? Možných příčin může být hned několik. Nejčastěji se v souvislosti s nimi hovoří o nedostatku vitamínu B, ovšem v těle může chybět i zinek, železo nebo kyselina listová.

Mezi další možné příčiny patří i nedostatečný pitný režim nebo hormonální změny (už žen se prasklé koutky často vyskytují během menstruace nebo těhotenství). Prasklými koutky však mohou trpět i lidé se zavedenými rovnátky nebo ti, kterým špatně sedne zubní protéza.

Poslední možností je užívání léků – především antibiotik nebo hormonální antikoncepce.

Tip: Babské rady na plíseň nehtů. Jak se jí konečně zbavit?

Jak na prasklé koutky

Pokud si všimnete prvních příznaků, je naprosto nezbytné se okamžitě začít kontrolovat a omezit jakékoliv olizování nebo škrábání postiženého místa. Dovoleno není ani strhávání stroupků. Boláky lze namazat hojivým krémem nebo velmi tenkou vrstvou vazelíny. Dále je vhodné ve stravě okamžitě zvýšit množství vitamínu B a zinku.

Pokud se praskliny přesto šíří, opatřete si v lékárně krém s antimykotickým účinkem, který eliminuje infekci účinněji, než většina přírodních prostředků. Ptejte se po léčivech s účinnou látkou nystat nebo clotrimazol. Existují i masti přímo určené na popraskané koutky – nejčastěji s obsahem zinku, který posiluje kůži a napomáhá její regeneraci.

Tip: Petechie na nohou. Jak je poznat a léčit?

Prevence popraskaných koutků

Nejčastěji je příčina ve špatně sestavené stravě. Můžete do ní zařadit doplňky s obsahem vitamínu B, anebo vsadit na jeho přírodní zdroje. V takovém případě konzumujte ve větší míře hovězí maso, ryby, ovesné vločky, luštěniny, nejrůznější semínka a kysané mléčné výrobky, které jsou i přirozeným probiotikem. Nezapomeňte také na dostatek spánku, který podporuje regeneraci.

Co ještě vědět

Pokud se u vás prasklé koutky úst objevují často nebo se jen obtížně hojí, pak určitě neváhejte a navštivte svého lékaře. Může jít totiž o příznak nějakého závažnějšího onemocnění.

Zdroj: https://www.lekarna.cz/clanek/jak-na-popraskane-koutky-u-deti-i-dospelych/, https://www.drmax.cz/clanky/popraskane-koutky

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *