Půjčka od A do Z: Jaké parametry si hlídat opravdu pozorně

Potřebujete si pořídit něco, na co zrovna nemáte finanční prostředky? Pak určitě přemýšlíte o tom, že byste si vzali půjčku. Poradíme vám, na co všechno si dát pozor, abyste z ní nakonec měli opravdu užitek, a nikoli trápení.

Pokud jste celou situaci zvážili a došli k tomu, že je pro vás půjčka skutečně nezbytná, nekývejte hned na první nabídku, kterou najdete na internetu. Vyplatí se totiž pečlivě srovnávat všechny podstatné parametry i další podmínky, abyste ve výsledku přeplatili co nejméně.

Než podepíšete smlouvu, díky níž budete mít peníze zanedlouho k dispozici, myslete na to, že si půjčujete, protože už teď nemáte finance, a doba je navíc tak nevyzpytatelná, že může být problém půjčku přesně podle dohody splácet. Když už tedy potřebujete peníze, které nemáte, půjčte si jich jen tolik, kolik vám jich chybí – a nic navíc!

Na co se zaměřit při výběru půjčky

Vynechme tentokrát to, že jistější a kvalitnější vztah můžete navázat s bankou než s nebankovní společností. Bude úplně stačit, když podle následujících parametrů porovnáte nabídky, které jsou ve hře. Pak uvidíte, co se (ne)vyplatí.

Úrok

Úrok je to první, co nám v souvislosti s půjčkou přijde na mysl, ale nemělo by to být to poslední. Úroková sazba by měla být co nejnižší, ale zároveň lze v některých případech získat celkově levnější půjčku navzdory vyšší úrokové sazbě (vlivem rozdílů u poplatků všeho druhu). Zároveň si pohlídejte, že uváděná úroková sazba je skutečně roční, nikoli třeba měsíční. U seriózních poskytovatelů se s tím nesetkáte, ale obezřetnost je na místě vždy.

Roční úroková sazba se v současnosti u spotřebitelských úvěrů pohybuje od 6 % výš, protože stejně jako ostatní potřeby, i půjčky jsou dražší, než byly například před rokem.

Úroky rostou nejen u hypoték, ale i běžných půjček na cokoli. V říjnu 2022 se pohybují na úrovni 6 % a více.

RPSN

Dalším číslem, o které byste se rozhodně měli zajímat, je RPSN (tedy roční procentní sazba nákladů). Jde o údaj, který jednoduše říká, kolik procent z dlužné částky musíte zaplatit během jednoho roku za to, že vám finanční instituce půjčí. A to se vším všudy – nejen se splátkami, ale i se správou a všemi dalšími poplatky.

POZOR: Je to právě RPSN, co o (ne)výhodnosti půjčky pro žadatele vypovídá více než samotná úroková sazba.

Měsíční splátka

Abyste si půjčkou nezadělali na nepočítaně bezesných nocí, je vhodné nastavit si měsíční splátky tak, aby výrazně nezatížily váš rozpočet. Nebylo by nejchytřejší nervovat se měsíc co měsíc s tím, jestli vyjdete s penězi do výplaty, protože jste si splátku nastavili moc vysoko, abyste měli půjčku – lidově řečeno – co nejdříve z krku.

Dobré je taky vědět, že měsíční splátka se skládá ze dvou částí: jistiny a úroku. To znamená, že část splátky tvoří to, co jste si skutečně půjčili, a druhou část pak úrok, se kterým jste ve smlouvě souhlasili.

Délka splácení

Z jednoho hlediska je tedy rozumnější splácet déle a po nižších měsíčních splátkách. Na druhou stranu je ale nutno dodat, že čím déle splácíte, tím více na půjčce přeplatíte.

Ideálním řešením je dobrat se kompromisu v rodinném rozpočtu a splácet měsíčně tolik, kolik můžete, aby vás to nepříjemně neomezovalo, ale zároveň abyste půjčku se vším všudy co nejdříve umořili.

Kolik vás bude stát půjčka při dané délce splácení prozradí kalkulačka půjček.

Pečlivě si pročtěte opravdu všechny parametry. Zatímco u některých vás trochu vyšší hodnota trápit nemusí, u jiných je jejich hodnota naprosto zásadní.

Další poplatky

Kromě již zmíněných parametrů si u půjček vždy a bez výjimky pohlídejte pravidelné i jednorázové poplatky, které mohou zvlášť u nebankovních poskytovatelů padnout doslova za cokoli a mnohdy zbytečně. Jde například o poplatek za uzavření smlouvy, vedení účtu a jeho správu, za výpisy z účtu, za odložení splátky nebo mimořádnou splátku, za předčasné splacení půjčky a další. Čím méně poplatků, tím pochopitelně lépe, ale i když je jich minimum, sledujte jejich výši – i tady platí, že méně poplatků může dohromady představovat větší částku než více poplatků s nižšími čísly.

Kapitolou samo o sobě jsou pak i případné sankce za prodlení s platbou. A není to jen o číslech, ale i o samotném přístupu dané finanční instituce. Banky vás nejdříve minimálně jednou upomenou a pak až začnou jednat. Méně féroví hráči potom přistoupí k sankcím hned a bez varování.

Jak si vybrat tu nejlepší půjčku?

Nemusíte chodit od banky k bance nebo pendlovat mezi jinými poskytovateli. Spoustu práce vám ušetří online kalkulačka půjček. Ať už na stránkách některé z vybraných bank, nebo na srovnávacích portálech. Nabídne vám přehled všech parametrů, u srovnávačů pak seřadí půjčky podle konkrétních kritérií. Teprve pak získáte půjčku, která pro vás bude dobrým sluhou, a ne zlým pánem.

5/5 - (1)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *